Ερυθρός Αστέρας-Ολυμπιακός 3-1: Παιδικά λάθη στο Βελιγράδι

clock 00:05 | 02/10/2019

Για την δεύτερη αγωνιστική των ομίλων του Champions League, ο Ολυμπιακός ηττήθηκε (3-1) στο Βελιγράδι από τον Ερυθρό Αστέρα.
Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν με τον Σεμέδο (37') στο πρώτο ημίχρονο, αλλά ύστερα από την αποβολή του Μπενζιά, άλλαξαν τα δεδομένα...
Οι Σέρβοι έφεραν το σκορ στα ίσα (62' με τον Βούλιτς) και ακολούθως πήραν τη νίκη, με τα γκολ που σημείωσαν στο 87' ο Μιλούνοβιτς και στο 90' ο Μποάκιε.
 Η ομάδα του Πειραιά ήταν διπρόσωπη στο ματς, αφού στο πρώτο ημίχρονο ήταν εξαιρετική, δεν κινδύνεψε από τον Αστέρα και βρέθηκε να προηγείται των Σέρβων με το γκολ του Σεμέδο. Κανείς δεν πίστευε τι θα συνέβαινε στο δεύτερο ημίχρονο. Ο Ολυμπιακός μάλλον δεν βγήκε από τα αποδυτήρια, στο 58’ έμεινε με δέκα λόγω αποβολής του Μπενζιά και στη συνέχεια μία σειρά από παιδικά λάθη είχαν ως αποτέλεσμα να έρθει αυτό το 3-1. Ο ρέφερι Μπαστιέν και ο Μεριά είναι δύο από τους αρνητικούς πρωταγωνιστές της αναμέτρησης.

Σκόρερ: 37’ Σεμέδο, 63’ Βούλιτς, 87’Μιλούνοβιτς, 90’ Μποάκιε
Διαιτητής: Μπαστιάν (Γαλλία)
Κίτρινες: 26’ Ρόντιτς, 36’ Φαν Λα Πάρα, 41’ Μπενζιά, 58’ Μπενζιά, 80’ Μποάκιε, 84’ Πέτροβιτς, 90’ Μάριν, 92’ Τοροσίδης
Κόκκινη: 58’ Μπενζιά

Ερυθρός Αστέρας: Μπόργιαν, Γκόμπελιτς, Ντέγενεκ, Μιλούνοβιτς, Ρόντιτς, Κάνιας (73’ Πέτροβιτς), Γιόβαντσιτς (55’ Βούλιτς), Ματέο Γκαρσία, Φαν λα Πάρα (61’ Μποάκιε), Μάριν, Τομανέ
Ολυμπιακός: Σα, Τοροσίδης (79’ Ελαμπντελαουί), Μεριά, Σεμέδο, Τσιμίκας, Καμαρά (89’ Ελ Αραμπί), Μπουχαλάκης, Μασούρας, Μπενζιά, Λοβέρα (61’ Ποντένσε), Γκερέρο.