ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ-ΛΕΒΑΔΕΙΑΚΟΣ 1-3: Bαριά εντός έδρας ήττα (video)

clock 18:21 | 02/03/2020

Ο Λεβαδειακός έφτασε σε εμφατική νίκη στο δεύτερο ημίχρονο απέναντι στον Εργοτέλη, με 3-1, στο Παγκρήτιο Στάδιο "πιάνοντας" τα Χανιά στην 3η θέση.

Η ηρακλειώτικη ομάδα είχε τις ευκαιρίες να προηγηθεί στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο και ειδικά μετά από το 70' "παρέδωσε πνεύμα".

Στο 7' ο Προβυδάκης "σημάδεψε" το δοκάρι, ενώ στο 45' ο Ροβίθης "νικήθηκε" από τον Μπάγιτς σε τετ-α-τετ.

Στο 70' ο "χρυσός" σκόρερ και του "διπλού" στα Γιάννινα Μεχία με ασύλληπτο σουτ έκανε το 0-1, για να πετύχει το 0-2 ο Νίκας, λίγα λεπτά μετά την είσοδό του στο ματς, με κεφαλιά στο 84', που δεν μπόρεσε να εξουδετερώσει ο Καλογεράκης. Στο 90' ήταν σειρά του Βήχου να σκοράρει με σουτ για το 0-3.

Στο 90+5' ο Ροβίθης μείωσε με πέναλτι, που "είδε" ο Μπεκιάρης για μαρκάρισμα του Ανγκουά στον Τσέλιο.

Διαιτητής: Μπεκιάρης (Καρδίτσας)
Βοηθοί: Κούρεντας - Μανασής Μιχάλης (Τρικάλων)
4ος διαιτητής: Μπακογιάννης (Αθηνών)
Κίτρινες κάρτες: Συμελίδης (14'), Πέιος (32'), Πολέτο (34'), Μπουτσάκης (38'), Ανγκουά (90+4')

Εργοτέλης (Γιάννης Ταουσιάνης): Καλογεράκης, Προβυδάκης, Κοιλιάρας (64' λ.τρ. Μπούσης), Μαζουλουξής, Μπάτζιος, Πέιος, Τσέλιος, Μπουτσάκης (74' Μπουρσέλης), Μπαράτα (63' Ατεφ), Ροβίθης, Εφορντ.

Λεβαδειακός (Σωτήρης Αντωνίου): Μπάγιτς, Μύγας, Βήχος, Ανγκουά, Λιάγκας, Μεχία, Κονέ, Συμελίδης (88' Παντελιάδης), Πολέτο (75' Νίκας), Mπαστιάνος (85' Κοζορώνης), Μάντζιος