Εργοτέλης-Λεβαδειακός 1-0: Μεγάλη νίκη των κιτρινόμαυρων (video)

Εργοτέλης Κωστανασιος
 clock 16:40 | 05/02/2022

Ο Εργοτέλης πέτυχε σπουδαία νίκη , επικρατώντας με 1-0 του πρωτοπόρου Λεβαδειακού, στο φινάλε του πρώτου γύρου της Super League 2.

Το ματς στο Παγκρήτιο δεν είχε ιδιαίτερες συγκνήσεις μέχρι το 29' όταν και ο Εργοτέλης πήρε κεφάλι στο σκορ χάρη στην εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κωστανάσιου, ο οποίος έγραψε το 1-0 από την άσπρη βούλα. Οι Βοιωτοί αντέδρασαν και προσπάθησαν να απαντήσουν άμεσα, αλλά ο Τσέλιος ήταν σε ετοιμότητα στις προσπάθειες των Πολέτο και Βρακά μέσα σε ένα λεπτό, ενώ λίγο αργότερα η κεφαλιά του Μυτίδη πέρασε άουτ.

Στο 51' ο Εργοτέλης έφτασε μια ανάσα από ένα δεύτερο γκολ, αλλά το σουτ του Κόνραντ απομακρύνθηκε πάνω στη γραμμή, ενώ στο 67' ο Λεβαδειακός έχασε τη μεγαλύτερη ευκαιρία του στο παιχνίδι για να ισοφαρίσει στο 67' όταν η κεφαλιά του Δούμτσιου σταμάτησε στο κάθετο δοκάρι. Οι Βοιωτοί έψαχναν το γκολ της ισοφάρισης, αλλά τέσσερα λεπτά αργότερα ο Τσέλιος ήταν ξανά σε ετοιμότητα σταματώντας τον Δούμτσιο από πλεονεκτική θέση. Ο Λεβαδειακός συνέχιζε να πιέζει, αλλά ο Εργοτέλης κράτησε ως το τέλος το 1-0 που του έδωσε και το τρίποντο.

Εργοτέλης (Νίκος Μπαδήμας): Τσέλιος, Σαρρής, Ποζατζίδης, Σερβιλάκης, Ντουμάνης (79' Κόλα), Πέϊος, Βουτσάς, Μπουτσάκης (Κατσούρι 72'), Κοκκίνης (80'Πατρινός), Κωστανάσιος (Hossam 60'), Conraad

Λεβαδειακός (Γιάννης Ταουσιάνης): Stogianovic, Hammond, Perdomo, Poletto(Νίκας 73') Βράκας (Moutinio 46'), Λιάγκας, Μυτίδης (Βήχος 57'), Παναγιώτου (Δούμτσιος 57') Τζημόπουλος, Τσάπρας (Κωσταντινίδης 57'), Συμελίδης

Νίκη της Επισκοπής

Σημαντική νίκη που την απομάκρυνε από την επικίνδυνη ζώνη σημείωσε η Επισκοπή επικρατώντας με 2-1 εκτός έδρας του Παναθηναϊκού Β'.

Η ομάδα του Ρεθύμνου άνοιξε το σκορ με τον Εμπόι στο 14', ενώ ο ίδιος παίκτης στο 38' σημείωσε και το δεύτερο γκολ βάζοντας την Επισκοπή με 2-0 μπροστά στο σκορ. Οι «πράσινοι», ωστόσο, κατάφεραν να αντιδράσουν πριν βγει το ημίχρονο μπαίνοντας ξανά στο παιχνίδι στο 44' με σουτ του Κρυπαράκου, ο οποίος νίκησε τον Καλογεράκη μειώνοντας σε 1-2.

Ωστόσο, η κρητική ομάδα, κατάφερε να διατηρήσει το υπέρ της σκορ από το πρώτο ημίχρονο (έχοντας ευκαιρίες να πετύχει και ένα τρίτο τέρμα) και να φύγει με ένα μεγάλο διπλό από τον Ασπρόπυργο, παίρνοντας απόσταση τεσσάρων βαθμών από τη διακεκαυμένη ζώνη. Από την άλλη ο Παναθηναϊκός Β' έμεινε για τρίτο συνεχόμενο παιχνίδι χωρίς νίκη.

Παναθηναϊκός Β' (Βάθκεθ): Ξενόπουλος, Σιδεράς, Θεοχάρης, Κούτσιας, Αθανασακόπουλος, Κρυπαράκος, Σαρδέλης, Τουρκοχωρίτης, Ρόμπι, Καρβούνης, Τσιριγώτης

Επισκοπή (Βέλιτς): Καλογεράκης, Ανδρικόπουλος, Τριντάντε, Μπαρμπόσα, Γκονζάλβες, Εμπόι, Πολυχρόνης, Νοικοκυράκης, Σουμπασάκης, Πέτρου, Σκόνδρας

17. Καβάλα 9

Super League: Αυλαία σήμερα στην 22η αγωνιστική με ματς σε Θεσσαλονίκη και Αγρίνιο

Σεισμός - Αρκαλοχώρι:Παραδόθηκαν οι οικίσκοι από τη Super league 2