Ελλάδα - Ρουμανία 1-3: Ήττα για την Εθνική, ψάχνει το θαύμα κόντρα στη Γαλλία

ελλαδα βολει
 clock 20:26 | 03/09/2023

Την ήττα με 3-1 σετ από την Ρουμανία γνώρισε η Εθνική μας ομάδα βόλει και πλέον η πρόκριση στην επόμενη φάση του Ευρωβόλεϊ απομακρύνεται. Με ένα παιχνίδι κόντρα στη Γαλλία να απομένει, η Ελλάδα εκτός από τη καθαρή νίκη για να πάρει το εισιτήριο για τους «16» θα χρειαστεί και συνδυασμό αποτελεσμάτων από τις άλλες αναμετρήσεις.

Το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα έκανε το χειρότερο δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση, έδωσε ψυχολογία στους Ρουμάνους και με εξαίρεση το τρίτο σετ, ο αντίπαλός μας είχε τον έλεγχο του αγώνα.

Το ματς

Ενώ το πρώτο σετ ξεκίνησε με ισορροπία και για τις δύο ομάδες, μετά το 8-8 η συνέχεια άνηκε αποκλειστικά στη Ρουμανία. Η απόδοση της Εθνικής μας ομάδας έπεσε, η πίεση της Ρουμανίας από τη γραμμή του σερβίς δημιούργησε πολλά προβλήματα στους παίκτες του Ντάντε Μπονιφάντε, με αποτέλεσμα να δημιουργηθεί επιμέρους σκορ 3-14 για το 11-22. Το σετ τελείωσε με 16-25.

Ίδιο σκηνικό και στο δεύτερο σετ, με τη Ρουμανία να είναι από την αρχή στη θέση του οδηγού και την Ελλάδα να κυνηγάει. Ο Μπονιφάντε προσπάθησε με αλλαγές να αλλάξει τη ροή της αναμέτρησης χωρίς όμως αποτέλεσμα. Οι Ρουμάνοι συνέχισαν την πίεση στο σερβίς, η ανάπτυξη της επίθεσής μας ήταν προβληματική και το 18-25 για το 0-2 σετ ήρθε φυσιολογικά.

Στο τρίτο σετ βγήκε η αντίδραση της Εθνικής μας ομάδας. Ο Μπονιφάντε ξεκίνησε τους Ράπτη, Πρωτοψάλτη στα άκρα και μαζί με τον Κοκκινάκη ανέβασαν την ποιότητα της υποδοχής μας και η ανάπτυξη στην επίθεση βελτιώθηκε, δίνοντας περισσότερες λύσεις στον Γαλιώτο. Η Ρουμανία αύξησε τα λάθη της και με διπλή μπαλιά διαμορφώθηκε το 19-15. Ο Στάνκου κάλεσε τάιμ άουτ για να κάνουν οι Ρουμάνοι 3-0 σερί και να μειώσουν σε 19-18 με άουτ του Τζιουμάκα. Ο Πρωτοψάλτης δέχθηκε μπλοκ για το 20-20, αλλά ο ίδιος έδωσε ξανά προβάδισμα στην Ελλάδα (21-20΄). Με δύο σερί πόντους του Τζιουμάκα έγινε το 23-21, ο Ράπτης έδωσε το σετ μπολ στην Εθνική (24-22) και παρόλο που η Ρουμανία μείωσε σε 24-23, ο Τζιουμάκας έκανε το 25-23.

Μέχρι το τέλος το πάλεψε η Εθνική μας ομάδα το τέταρτο σετ, αλλά η Ρουμανία ήταν αυτή που χαμογέλασε στο φινάλε. Η διαφορά ήταν συνεχώς στους 1-2 πόντους υπέρ των Ρουμάνων, με την Ελλάδα να φτάνει κοντά στην ισοφάριση αλλά χωρίς αίσιο τέλος. Με κόντρα επίθεση ο Τζιουμάκας μείωσε σε 18-19, ο Μπάρτα έκανε το 18-20 και στο 18-21 οι διαιτητές δεν είδαν επαφή στο φιλέ από τους Ρουμάνους ούτε και στο τσάλεντζ, με το σκορ να γίνεται 18-21. Ο Πρωτοψάλτης λίγο αργότερα μείωσε σε 20-22 αλλά αστόχησε στο σερβίς, ενώ αμέσως μετά ο Βουλκίδης σταματήθηκε πάνω στο φιλέ για το 20-24, για να λήξει το ματς με 21-25...

Τα σετ: 1-3 (16-25, 18-25, 25-23, 21-25) σε 118'

ΕΛΛΑΔΑ (Ντάντε Μπονιφάντε): Πετρέας 4 (3/5 επ., 1 άσσος),  Μούχλιας 3 (3/10 επ.), Γαλιώτος 2 (1/1 επ., 1 μπλοκ), Ράπτης 13 (11/20 επ., 2 μπλοκ, 26% υπ. - 04% άριστες), Τζούριτς 2 (0/6 επ., 2  μπλοκ), Κουμεντάκης 5 (4/11 επ., 1 μπλοκ, 50% υπ.-17% άριστες) / Κοκκινάκης (λ, 71% υπ. - 32% άριστες), Χανδρινός (λ), Τζιουμάκας 16 (15/31 επ., 1 μπλοκ), Βουλκίδης 1 (1/3 επ.), Λινάρδος, Πετσιάς, Πρωτοψάλτης 12 (11/22 επ., 1 μπλοκ, 73% υπ.-27% άριστες).

Μουντομπάσκετ: Στους «8» ο Καναδάς -Τα ζευγάρια της προημιτελικής φάσης

Φορμουλα 1: «Έγραψε» Ιστορία ο Φερστάπεν