Ελλάδα-Ισραήλ 2-3: Πρεμιέρα με το... αριστερό για την Εθνική Ανδρών στο Ευρωβόλεϊ

εθνικη βολει
 clock 23:15 | 29/08/2023

H εθνική βόλεϊ έχασε 3-2 από τον Ισραήλ με τον διαιτητή να τελειώνει το παιχνίδι με σφύριγμα για πέρασμα έξω από την αντένα, ενώ η επιστροφή έγινε κανονικότατα!

Η ομάδα του Ντάντε Μπονιφάντε είχε ασταθή απόδοση καθ' όλη τη διάρκεια του ματς, με τους Ισραηλινούς να έχουν σε πολύ καλή ημέρα το μπλοκ τους. Επόμενος αγώνας της «γαλανόλευκης» την Παρασκευή (1/9) απέναντι στην Πορτογαλία.

Στο εναρκτήριο σετ το Ισραήλ ξεκίνησε ιδανικά. Οι οικοδεσπότες πήραν από πολύ νωρίς διαφορά (3-7), την οποία διεύρυναν στα μέσα του σετ (5-11). Η ομάδα του Ιταμάρ Στέιν, έχοντας πολύ καλή μπλοκ άμυνα, δίνοντας βάση στον πρώτο χρόνο, μπόρεσε και έφτασε στην τελική ευθεία του σετ με διαφορά έξι πόντων (14-20), βάζοντας τις βάσεις για το προβάδισμα στον αγώνα. Οι Έλληνες παίκτες δεν κατάφεραν να βρουν απαντήσεις στο ισραηλίτικο τείχος πάνω στο φιλέ με συνέπεια να χάσουν το πρώτο σετ με 17-25.

Η Ελλάδα στο δεύτερο σετ έβγαλε αντίδραση. Με καλύτερες επιλογές στην επίθεση και την υποδοχή της αισθητά βελτιωμένη βρέθηκε μπροστά στο σκορ (9-7). Βέβαια, οι οικοδεσπότες ανέτρεψαν το σκορ και πήραν προβάδισμα τριών πόντων (11-14), το οποίο διατήρησαν (14-17). Η ομάδα του Ντάντε Μπονιφάντε έφερε στα ίσα το σετ και βρέθηκε πρώτη σε θέση set point (25-24). Με το σκορ στο 27-27, η Ελλάδα με δύο μπλοκ από τον Πρωτοψάλτη έκανε το απαραίτητο σερί και ισοφάρισε στα σετ με 29-27.

Παρά το γεγονός ότι η «γαλανόλευκη» είχε την ψυχολογία με το μέρος της, το Ισραήλ ξεκίνησε με 4-0 σερί το τρίτο σετ. Η διαφορά αυτή διατηρήθηκε από τους οικοδεσπότες (8-12), όμως οι Έλληνες ισοφάρισαν σε 13-13 στη συνέχεια. Οι τυπικά φιλοξενούμενοι βρήκαν ξανά προβάδισμα, με την Ελλάδα να ισοφαρίζει ξανά σε 21-21. Σε εκείνον το σημείο η Ελλάδα, με τον Πρωτοψάλτη στο σερβίς, δημιούργησε προβλήματα στην υποδοχή των Ισραηλινών και με 4-0 σερί πήρε προβάδισμα στα σετ με 25-21.

Στο τέταρτο σετ το Ισραήλ ήταν αναγκασμένο να βγάλει αντίδραση και με τον κόσμο του στο γήπεδο προσπάθησε να βάλει δύσκολα στους Έλληνες. Η ομάδα του Ιταμάρ Στέιν πήρε προβάδισμα τριών πόντων (7-10), το οποίο διεύρυνε στη συνέχεια (9-14). Η Εθνική σε αντίθεση με τα προηγούμενα σετ, δεν κατάφερε να φέρει στα ίσα το σετ, με τους τυπικά φιλοξενούμενους να κατακτούν το σετ με 25-21 και να στέλνουν τον αγώνα στο tie-break.

Εκεί, οι δύο ομάδες πήγαν πόντο - πόντο. Η Ελλάδα πήρε σε σημαντικό σημείο του tie-break το προβάδισμα με δύο πόντους (9-7), ωστόσο οι οικοδεσπότες ισοφάρισαν άμεσα σε 9-9. Η «γαλανόλευκη» έφτασε ξανά στο +2 (13-11), όμως πρώτοι στο match point έφτασε η ομάδα του Ισραήλ (13-14). Το Ισραήλ πήρε το σετ με 13-15 και έκανε πρεμιέρα με το δεξί με νίκη 3-2 σετ.

Τα σετ: 7-25, 29-27, 25-21, 21-25, 13-15

Μουντομπάσκετ : Το πανόραμα της πέμπτης ημέρας

Ντοκιμαντέρ του ΠΣΑΠΠ για τη SL 2: «Φαγητό από το συσσίτιο στους παίκτες, πέφτανε κάτω»(vid)