Ελλάδα – Μαυροβούνιο 15-10: Στην 5η θέση της Ευρώπης η «γαλανόλευκη»

ΠΟΛΟ ΕΘΝΙΚΗ
 clock 21:21 | 16/01/2024

Μετά το Σπλιτ (2022), η Εθνική ομάδα πόλο των ανδρών κατέλαβε την 5η θέση και στο Ευρωπαϊκό του Ζάγκρεμπ. Κέρδισε την Τρίτη (16/1) το Μαυροβούνιο με 15-10 για τις θέσεις 5-6.

Η «γαλανόλευκη» ξεκίνησε εξαιρετικά και στην πρώτη περίοδο ήταν μπροστά με 6-2, παίζοντας εξαιρετικά σε άμυνα και επίθεση.

Από εκεί και πέρα, η ομάδα του Θοδωρή Βλάχου κράτησε αυτή τη διαφορά απέναντι στο Μαυροβούνιο και έφτασε στη νίκη στον τελευταίο της αγώνα στο Ευρωπαϊκό του Ζάγκρεμπ, καταφέρνοντας στην τελευταία περίοδο να φτάσει και στο +5 (15-10).

Τα οκτάλεπτα: 6-2, 2-3, 1-2 6-3.

Ελλάδα (Θοδωρής Βλάχος): Ζερδεβάς, Γενηδουνιάς 4, Σκουμπάκης 1, Καλογερόπουλος 2, Φουντούλης, Παπαναστασίου, Δερβίσης, Αργυρόπουλος-Κανακάκης 1, Αλαφραγκής, Κάκαρης 2, Νικολαΐδης 2, Γκίλλας 3, Τζωρτζάτος.

Μαυροβούνιο (Βλάντιμιρ Γκοΐκοβιτς): Λάζοβιτς, Μπργκούλιαν 1, Πέρκοβιτς 1, Αβέρκα 2, Μάτσιτς, Πόπαντιτς, Μίρσιτς 2, Ντούρο Ράντοβιτς 1, Ουκρόπινα 2, Βούγιοβιτς, Μάτκοβιτς, Βασίλιε Ράντοβιτς 1, Τεσάνοβιτς.