Ελλάδα – Γαλλία 15-7: Πέρασε στα ημιτελικά του Ευρωπαϊκού και παίζει με την Ισπανία

ελλαδα πολο
 clock 21:19 | 09/01/2024

Επανάληψη του τελικού του Σπλιτ θα έχουμε στο Αϊντχόφεν στον έναν ημιτελικό του Ευρωπαϊκού Πρωταθλήματος πόλο γυναικών. Η Ελλάδα κέρδισε 15-7 τη Γαλλία και προκρίθηκε στην τετράδα της διοργάνωσης, εκεί όπου θα αναμετρηθεί με την κάτοχο του τίτλου Ισπανία.

Η Εθνική ξεκίνησε εντυπωσιακά και στα πρώτα τέσσερα λεπτά με γκολ της Ελευθερίας Πλευρίτου (2) και της Έλενας Ξενάκη ήταν μπροστά με 3-0. Η συνέχεια βέβαια δεν ήταν ανάλογη με τη «γαλανόλευκη» να μην παίζει και πάλι καλή άμυνα, όπως έκανε και στα τρία παιχνίδια του ομίλου.

Έτσι η Γαλλία απάντησε με ένα δικό της σερί και 5.52 πριν από το τέλος του ημιχρόνου ισοφάρισε σε 3-3!

Μάλιστα στα μισά της δεύτερης περιόδου πέρασε και μπροστά με 3-4 και είχε το προβάδισμα (4-5) μέχρι και δυο λεπτά πριν από το τέλος του ημιχρόνου.

Το μόνο ευχάριστο για την ομάδα της Αλεξίας Καμμένου ήταν πως στα τελευταία δευτερόλεπτα με ένα 2-0 (Νίνου, Σάντα) έκλεισε το ημίχρονο έχοντας το προβάδισμα με 6-5, με την Ελλάδα να δέχεται στη δεύτερη περίοδο τέσσερα τέρματα!

Η Εθνική ήθελε ένα ξέσπασμα για να τελειώσει τον αγώνα και τα κατάφερε στο τρίτο οκτάλεπτο. Έπαιξε άμυνα, έβγαλε κόντρες και με ένα σερί 3-0 ξέφυγε με τέσσερα γκολ διαφορά για πρώτη φορά στην αναμέτρηση (9-5, 2.41 πριν από το τέλος της περιόδου). Μάλιστα με γκολ της Νίνου η διαφορά πήγε και στο +5 (10-5), με την Ελλάδα να κάνει ένα σερί 6-0 μετατρέποντας το 4-5 σε 10-5. Η Γαλλία στο τέλος της τρίτης περιόδου βρήκε γκολ ύστερα από αρκετά λεπτά και μείωσε σε 10-6.

Το νερό είχε μπει στο αυλάκι για την Ελλάδα που είναι φυσικά καλύτερη ομάδα από τη Γαλλία και στην τελευταία περίοδο οι διεθνείς μας ανέβασαν περισσότερο τη διαφορά (13-6, 15-7) και έφτασαν στην πρόκριση στην τετράδα, εκεί όπου βέβαια τα πράγματα θα είναι πολύ πιο δύσκολα απέναντι στην Ισπανία.

Τα οκτάλεπτα: 3-1, 3-4, 4-1, 5-1.

Ελλάδα (Καμμένου): Διαμαντοπούλου, Ελευθερία Πλευρίτου 3, Χυδηριώτη 1, Ελευθεριάδου 1, Μαργαρίτα Πλευρίτου 2, Ξενάκη 1, Ασημάκη, Πάτρα, Νίνου 4, Σάντα 1, Γιαννοπούλου 2, Τορνάρου, Σταματοπούλου.

Γαλλία (Λοράντος): Ρικράβ, Αντρέ, Αρτνί, Μπουλουμπακτσί 1, Ζιλέ 1, Χέρτζκα, Νταλουί 1, Μπατού 1, Βερνού, Ραντοσάβλιεβιτς 1, Ρασπό, Νταουλέ 2, Μαρτινό-Περέ.

Αναβολές αγώνων λόγω απαγορευτικού απόπλου

Super League 2: Την Κυριακή (14/01) στην Πάτρα ο Γιούχτας – Το πρόγραμμα της 14ης αγωνιστικής