Champions League: Η Ρεάλ Μαδρίτης κατέκτησε το τρόπαιο (φωτο/video)

clock 23:36 | 26/05/2018

Το τρόπαιο του Champions League κατέκτησε η Ρεάλ Μαδρίτης που κέρδισε την Λίβερπουλ με 3-1 στο "Ολιμπίσκι" του Κιέβου.

Αυτό είναι το 13ο τρόπαιο της ιστορίας της και το τρίτο συνεχόμενο μετά τις νίκες με Ατλέτικο Μαδρίτης και Γιουβέντους.

Στο πρώτο ημίχρονο έγιναν αναγκαστικές αλλαγές με Λίβερπουλ και Ρεάλ να χάνουν σημαντικούς παίκτες, καθώς ο Σαλάχ έγινε αλλαγή έπειτα απο μονομαχία με τον Ράμος.

Σχεδόν αμέσως έγινε αναγκαστική αλλαγή και ο Καρβαχάλ.

Στο δεύτερο ημιχρονο η Ρεάλ άνοιξε το σκορ στο 51' μετά από τραγικό λάθος του Κάριους, που έδωσε πάρε-βάλε στον Μπενζεμά, με τον Γάλλο να κάνει προβολή και να τη στέλνει στα δίχτυα.

Η Λίβερπουλ ισοφάρισε μόλις τέσσερα λεπτά αργότερα, στο 55' όταν ύστερα από στημένη φάση, ο Λόβρεν κέρδισε την αντίπαλη άμυνα και ο Μανέ με προβολή νίκησε τον Νάβας.

Η Ρεάλ πήρε ξανά πρόβάδισμα στο 61' με υπέροχο γκολ ψαλίδι από τον Μπέιλ, ο οποίος έκανε το 2-1.

Στο 83' η Ρεάλ έκανε το 3-1 με δυνατό σουτ του Μπέιλ, τραγική αντίδραση και πάλι από τον Κάριους, με την μπάλα να του παίρνει μέσα τα χέρια.

Στο 70' είχε δοκάρι η Λίβερπουλ, όταν σε δυνατό-συρτό σουτ του Μανέ, η μπάλα πήγε στο δεξί δοκάρι του Νάβας.

Στο 74' η Ρεάλ έχασε σημαντική ευκαιρία να σημειώσει ένα τρίτο τέρμα με τον Ρονάλντο σε θέση βολής, αλλά καθυστέρησε και ο Άρνολντ παραχώρησε κόρνερ.

Λίβερπουλ (Γιούργκεν Κλοπ): Κάριους, Αλεξάντερ-Άρνολντ, Φαν Ντάικ, Λόβρεν, Ρόμπερτσον, Χέντερσον, Μίλνερ, Βαϊνάλντουμ, Μανέ, Σαλάχ, Φιρμίνο

Ρεάλ Μαδρίτης (Ζινεντίν Ζιντάν): Νάβας, Καρβαχάλ, Βαράν, Ράμος, Μαρσέλο, Κασεμίρο, Κρόος, Μόντριτς, Ίσκο, Μπενζεμά, Κριστιάνο Ρονάλντο