Champions League: Ατλέτικο Μαδρίτης – Μάντσεστερ Γ. 1-1, Μπενφίκα-Άγιαξ 2-2(vid)

ΕΛΕΝΓΚΑ
 clock 00:08 | 24/02/2022

Με τον 19χρονο Ελάνγκα να μπαίνει ως αλλαγή στο 75’ και να σκοράρει στο 80’ η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ αναδείχτηκε ισόπαλη 1-1 με την Ατλέτικο Μαδρίτης στο «Μετροπολιτάνο» για την φάση των «16» του Champions League. Στις 15 Μαρτίου η ρεβάνς στο «Ολντ Τράφορντ».

Στον πρώτο αγώνα για τη φάση των «16» , που διεξήχθη στη Λισαβόνα ανάμεσα στη Μπενφίκα και στον Άγιαξ, οι δύο ομάδες αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2 και άφησαν ανοιχτούς λογαριασμούς ενόψει της ρεβάνς του Μαρτίου στο Άμστερνταμ.

Στο 18’ ο Άγιαξ στην πρώτη του αξιόλογη επίθεση κατάφερε να ανοίξει το σκορ. Ο Μαζραουί έκανε εξαιρετική μπαλιά στον Τάντιτς και ο τελευταίος με υπέροχο σουτ έγραψε το 0-1. Οχτώ λεπτά αργότερα, οι «Αετοί» έφεραν το ματς στα …ίσια. Ο Βερτόνχεν προσπάθησε δύο φορές να σκοράρει, αλλά η μπάλα κόντραρε στον Μαζραουί, ο Βέλγος έγινε ξανά κάτοχος, έβγαλε τη σέντρα και ο Αλέ άθελά του τη έστειλε στα δίχτυα της ομάδας του. Ο Άγιαξ δεν το έβαλε κάτω και στο 29’ πήρε ξανά το προβάδισμα στο σκορ όταν μετά από σέντρα του Τάντιτς ο Αλέ άπλωσε το πόδι του, ο Βλαχοδήμος απέκρουσε και ο ίδιος παίκτης από κοντά σημείωσε το 1-2. Στο 44’ οι Ολλανδοί είχαν διπλή ευκαιρία, όταν ο Άλβαρες έστειλε την μπάλα στο δοκάρι και ο Αλέ αιφνιδιάστηκε και σε κενή εστία σούταρε άουτ.

Στην επανάληψη το παιχνίδι πήρε ξέφρενε ρυθμό και στο 72’ η Μπενφίκα ισοφάρισε σε 2-2 με κεφαλιά ο Γιάρεμτσουκ.

Κύπελλο βόλει: Προκρίθηκε στα προημιτελικά (8)με ανατροπή ο ΟΦΗ

Ιωνικός - Απόλλων Σμύρνης 4-0: Είχε... κατηφόρα στη Νίκαια (vid)-Βαθμολογία