Bundesliga: «Μυθική» ανατροπή η Βέρντερ στις καθυστερήσεις (3-2 τη Ντόρτμουντ από 0-2 στο 89΄)

ΒΕΡΝΤΕΡ
 clock 20:44 | 20/08/2022

Με μία απίστευτη ανατροπή, η Βέρντερ έκανε τη μεγάλη έκπληξη της 3ης αγωνιστικής στη Bundesliga, νικώντας 3-2 μέσα στο Ντόρτμουντ τη Μπορούσια.

Οι Βεστφαλοί -χωρίς να το αξίζουν, αφού δεν έπαιξαν καλά και δημιούργησαν ελάχιστες φάσεις-, προηγούνταν 2-0 ως το 89΄ με γκολ του Μπραντ και του Γκερέιρο, όμως οι νεοφώτιστοι έκαναν το απίστευτο.

Αφού ο Μπιουκάναν μείωσε στο 89΄, η ομάδα της Βρέμης σκόραρε δις στις καθυστερήσεις, με τον Σμιτ και τον Μπερκ, και πήρε ένα τεράστιο «διπλό», υποχρεώνοντας παράλληλα τη Ντόρτμουντ στην πρώτη φετινή της ήττα.

Σε δεινή θέση βρίσκεται η Λεβερκούζεν, η οποία πραγματοποιεί τραγικό ξεκίνημα στο φετινό πρωτάθλημα. Σήμερα έχασε με... κάτω τα χέρια από τη Χοφενχάιμ (3-0) μέσα στην «Μπάι Αρένα» και παραμένει ουραγός, χωρίς βαθμό μετά από τρία ματς.

Η Φράιμπουργκ πέτυχε σημαντική εκτός έδρας νίκη με 1-0 επί της Στουτγκάρδης, χάρη σε γκολ του Γκρίφο. Για τους γηπεδούχους, ο Ντίνος Μαυροπάνος αγωνίστηκε σε όλο το 90λεπτο και μάλιστα έχασε μεγάλη ευκαιρία να ισοσφαρίσει στο 35΄, με κεφαλιά που απέκρουσε με υπερένταση ο τερματοφύλακας. Με γκολ του Λι στις καθυστερήσεις, η Μάιντς πέρασε νικηφόρα από το Αουγκσμπουγκ (2-1), ενώ Βόλφσμπουργκ και Σάλκε έμειναν στο 0-0, με τους φιλοξενούμενους να χάνουν πέναλτι και τους γηπεδούχους να βλέπουν ένα γκολ του Γκιλαβογκί να ακυρώνεται από το VAR.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ:

Γκλάντμπαχ-Χέρτα Βερολίνου       1-0

(34΄πεν. Πλεά)

Ντόρτμουντ-Βέρντερ Βρέμης        2-3

(45΄+ Μπραντ, 77΄ Γκερέιρο - 89΄ Μπιουκάναν, 90+3΄ Σμιτ, 90+5΄ Μπερκ)

Λεβερκούζεν-Χοφενχάιμ            0-3

(9΄ Μπαουμγκάρτνερ, 35΄ Κράμαριτς, 78΄ Ρούτερ)

Βόλφσμπουργκ-Σάλκε               0-0

Άουγκσμπουργκ-Μάιντς             1-2

(35΄ Ντεμίροβιτς - 31΄ Ονισίουο, 90+3΄ Λι)

Λεβερκούζεν             0

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη: Θρίαμβος στο Μόναχο – Χρυσό μετάλλιο και στα 20 χλμ βάδην!

Ευρωμπάσκετ κορασίδων: Νίκη της Ελλάδας επί της Δανίας - έπαιξε η Γιαπιτζόγλου του Ανδρογέα