Ευρωμπάσκετ κορασίδων: Νίκη της Ελλάδας επί της Δανίας - έπαιξε η Γιαπιτζόγλου του Ανδρογέα

εθνικη κορασιδων
 clock 20:05 | 20/08/2022

Η Εθνική ομάδα μπάσκετ των κορασίδων αντέδρασε άμεσα μετά την "βαριά" ήττα από την Γαλλία (72-40) στην πρεμιέρα των υποχρεώσεών της στο Ευρωπαϊκό U16 που διεξάγεται στο Ματοσίνιος της Πορτογαλίας, επικρατώντας σήμερα (20/08) σε καθοριστικό ματς της Δανίας με 67-50 στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής του 4ου ομίλου. Συμβολή στη νίκη είχε και η Γιαπιτζόγλου του Ανδρογέα, η οποία έπαιξε για επτά λεπτά και δέκα δευτερόλεπτα (07:10) πετυχαίνοντας τέσσερις πόντους με απόλυτη ευστοχία (2/2 βολές, 1/1 δίποντα), ενώ “κατέβασε” και ένα (αμυντικό) ριμπάουντ.

Επόμενη αντίπαλος της Εθνικής θα είναι η Τσεχία (21/08, 16:00) στον τρίτο και τελευταίο αγώνα της φάσης των ομίλων.

Όπως και στην αναμέτρηση με τις γαλλίδες έτσι και σε αυτή με τη Δανία τη διαφορά για την «γαλανόλευκη» έκανε η Παναγιώτα Στολίγκα, η οποία με 23 πόντους και 5/8 τρίποντα ήταν αυτή που έδωσε το έναυσμα για την ανατροπή. μετά τη μέτρια εικόνα που έδειξε το αντιπροσωπευτικό συγκρότημα μετά τα πρώτα 20 λεπτά.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο ημίχρονο, στο οποίο το συγκρότημα του Γιάννη Κτιστάκη βρέθηκε πίσω στο σκορ (28-25), στο δεύτερο μέρος ανέβασε... στροφές και με σερί 7-0 βρέθηκε μπροστά στο σκορ με 32-28. Η διαφορά βρέθηκε στη μέγιστη τιμή της με το κλείσιμο της τρίτης περιόδου, με την Εθνική να παίρνει προβάδισμα 7 πόντων (46-39).

Τα κορίτσια είχαν βρει ρυθμό και με επιμέρους σκορ 14-1 στα μισά του τελευταίου 10λεπτου ξέφυγαν με 60-40, «κλειδώνοντας» επί της ουσίας την πρώτη νίκη της ελληνικής ομάδας στη διοργάνωση. Από την σκανδιναβική ομάδα ξεχώρισε η Γένσεν με 17 πόντους, αλλά με 1/6 τρίποντα,

Τα δεκάλεπτα: 10-10, 28-25 (ημ.), 39-46, 50-67

Διαιτητές: Μεντόθα Ολγάδο (Ισπανία), Μπαλνιονιτέ (Λιθουανία), Τιμπόρ (Πολωνία)

ΕΛΛΑΔΑ (Κτιστάκης): Χωλοπούλου 7 (1 τρ.), Καλογήρου, Σιουμουρέκη, Στολίγκα 23 (5 τρ.), Τσινασλανίδου 3, Αρσενιάδου 2, Χατίρα 1, Φελούρη 10 (2 τρ.), Γιαπιτζόγλου 4, Παρασκευοπούλου 2, Σύρπα 3, Ζιάκα 12.

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη: Θρίαμβος στο Μόναχο – Χρυσό μετάλλιο και στα 20 χλμ βάδην!

Εθνική Ανδρών: Δεν είναι σοβαρός ο τραυματισμός του Γιάννη