Basket League : Νίκη του Άρη στα Λιόσια, 93-91 την ΑΕΚ

ΤΟΛΙΟΠΟΥΛΟΣ
 clock 21:15 | 20/01/2024

To μεγάλο ντέρμπι ανάμεσα σε ΑΕΚ και Άρη για την 15η αγωνιστική της Basket League, ανέδειξε νικητές τους Θεσσαλονικείς, οι οποίοι επικράτησαν με 93-91 στην έδρα της “Ένωσης”, έχοντας σε μεγάλη μέρα τον διεθνή γκαρντ, ο οποίος σημείωσε 25 πόντους, 10 ασίστ και το μεγάλο σουτ στο τέλος.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με την ΑΕΚ να παίζει με μεγάλη ενέργεια. Οι παίκτες του Ζοάν Πλάθα πίεσαν ασφυκτικά πάνω στη μπάλα, θέλοντας να δημιουργήσουν πρόβλημα στην περιφέρεια του Άρη, που δεν είχε διαθέσιμους τους Μποχωρίδη και Σταρκ. Οι γηπεδούχοι έδωσαν υψηλό ρυθμό στην αναμέτρηση και αποκλειστικά με πόντους των ΜακΡέι και Μόργκαν βρέθηκαν στο +8 (13-5), λίγο μετά τα μισά της πρώτης περιόδου. Με τον Μπάνκστον να κάνει καλή δουλειά στη ρακέτα και τα μακρινά σουτ των Γκάλινατ και Σανόγκο, οι Θεσσαλονικείς μείωσαν σε 22-19 στο φινάλε του δεκαλέπτου.

Η αντεπίθεση της ομάδας του Γιάννη Καστρίτη συνεχίστηκε στη δεύτερη περίοδο με μπροστάρη τον Τολιόπουλο, ο οποίος με τα καλάθια του και τη συνεργασία του με τον Μπάνκστον, έφερε στο 14′ το πρώτο προβάδισμα για τους “κίτρινους” και λίγο αργότερα το +3 (33-30) για τον Άρη. Με σερί 5-0 από τους Νάιτ και Ραντλ η ΑΕΚ πήρε άμεσα ξανά κεφάλι στο σκορ (35-33). Πρωταγωνιστής στο φινάλε του ημιχρόνου ο Γκάλινατ, ο οποίος με συνεχόμενους πόντους έφερε τους φιλοξενούμενους στο +4 (43-39), πριν ο Ραντλ σημειώσει το πρώτο τρίποντο της “Ένωσης” και οι δύο ομάδες πάνε στην ανάπαυλα με το σκορ στο 43-42.

Στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους της αναμέτρησης ο Άρης συνέχισε να διατηρεί τον έλεγχο του παιχνιδιού και ο Τολιόπουλος έμοιαζε… ασταμάτητος. Ο διεθνής γκαρντ με επτά πόντους σε επιμέρους 13-5 των Θεσσαλονικειών, τους έφερε στο +9 (56-47), λίγο πριν τα μισά της τρίτης περιόδου. Όμως στη συνέχεια τα πράγματα άλλαξαν και η ΑΕΚ μπόρεσε να φέρει το ματς στα μέτρα της, πριν ο αγώνας μπει στο τελευταίο δεκάλεπτο. Οι Νάιτ και ΜακΡέι ξεκίνησαν την αντεπίθεση της “Ένωσης”, που είχε ένα καλό διάστημα σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα να κλείσει την τρίτη περίοδο στο +4 (71-67).

Με τρίποντα από τους Γκάλινατ και Σανόγκο, ο Άρης ανέκτησε το προβάδισμα του αγώνα στα πρώτα λεπτά της τελευταίας περιόδου και προηγήθηκε με 76-73, 7:50 πριν το τέλος. Οι δύο ομάδες πηγαίναν χέρι-χέρι για αρκετή ώρα και φαινόταν ότι πάντα θα κριθούν στο φινάλε. Με τρίποντο ο Τολιόπουλος έκανε το 86-81, 1:20 πριν το τέλος, αλλά η ΑΕΚ ισοφάρισε σε 86-86 στα 38 δευτερόλεπτα με καλάθι και φάουλ του Μόργκαν. Ο Τολιόπουλος όμως εκτέλεσε τους γηπεδούχους με τρίποντο από τα 8 μέτρα, διαμορφώνοντας το 89-86, 25 δευτερόλεπτα πριν το φινάλε. Εκεί τελείωσαν όλα, καθώς ακολουθήσαν βολές εκατέρωθεν στη συνέχεια και οι δύο ομάδες ήταν εύστοχες.

Τα δεκάλεπτα: 22-19, 42-43, 71-67, 91-93

ΑΕΚ: Ραντλ 10 (1/3 τρίποντα), Νάιτ 18 (1/6 δίποντα, 1/7 τρίποντα, 13/14 βολές), Κουζέλογλου 5, Μόργκαν 18 (8 ριμπάουντ), ΜακΡέι 19 (6/11 δίποντα, 1/4 τρίποντα), Τίλμαν 12 (4 ριμπάουντ), Χολ 2, Καράμπελας, Πιλάβιος, Νετζήπογλου 6, Αγραβάνης 1, Χατζηδάκης.

Άρης: Τολιόπουλος 25 (4/9 τρίποντα, 3 ριμπάουντ, 10 ασίστ), Μπλούμπεργκς 6, Ντε Σόουζα 2, Χάρελ 16 (2/6 τρίποντα), Γκάλινατ 19 (3/5 τρίποντα), Σλαφτσάκης, Σάνογκο 13 (5 ριμπάουντ), Κατσίβελης, Περσίδης, Καλόγηρος, Μπάνκστον 12 (4 ριμπάουντ).