Basket League, Κολοσσός Ρόδου-Πανιώνιος 89-61: Πρεμιέρα με πάρτι για τους Ροδίτες

clock 18:08 | 28/09/2019

Άκρως επιτυχημένα… εγκαίνια για τον Κολοσσό!

Στο πρώτο της παιχνίδι στο κλειστό της Καλλιθέας, η ομάδα της Ρόδου έκανε… περίπατο απέναντι στον Πανιώνιο, συντρίβοντάς τον 89-61, για την πρώτη αγωνιστική της φετινής Α1.

Κορυφαίος των «θαλασσί» ήταν ο Τζάκσον με 21 πόντους, με τον Κρομά να είχε 15π. και τον Παύλος 11π.

Από την ομάδα της Νέας Σμύρνης, ξεχώρισε ο Βεργίνης με 17 πόντους, ο Μάρτιν είχε 14π., ενώ από 13π. είχαν οι Λαμπρόπουλος και Πάσαλιτς.

Δυνατό ξεκίνημα στην αναμέτρηση από τον Κολοσσό, ο οποίος προηγήθηκε 10-4 στα πρώτα λεπτά. Ο Πανιώνιος εξακολουθούσε να αντιμετωπίζει σοβαρά προβλήματα στην επίθεση, με τους Ροδίτες από την άλλη να ελέγχουν απόλυτα την κατάσταση και να κλείνουν την πρώτη περίοδο στο +11 (20-9).

Με ένα… κρεσέντο έξω από τα 6,75μ. μπήκαν οι «θαλασσί» στο δεύτερο δεκάλεπτο, στέλνοντας την υπέρ τους διαφορά στο +20 (31-11), στο 14’. Στη συνέχεια, ακολούθησαν κάποια λάθη από την ομάδα του Λυκογιάννη με εκείνη της Νέας Σμύρνης να το εκμεταλλεύεται αυτό και με καλάθια στο ανοικτό γήπεδο να μειώνει στο -10 (36-26), στο 17’. Ωστόσο, στα τελευταία λεπτά οι γηπεδούχοι πήραν ξανά τα ηνία και έτσι πήγαν στα αποδυτήρια με το +15 (42-27).

Οι άμυνες είχαν πάει… περίπατο και από τις δύο ομάδες στην αρχή του δεύτερου ημιχρόνου, με τον Κολοσσό όμως να είχε παγιώσει μία διψήφια διαφορά (54-39). Στη συνέχεια, οι «κυανέρυθροι» κρατούνταν στο ματς χάρη στους Βεργίνη και Μάρτιν, αλλά οι γηπεδούχοι πάτησαν ξανά το… γκάζι στα τελευταία λεπτά και με πλουραλισμό στην επίθεση έκλεισαν το τρίτο δεκάλεπτο +22 (70-48).

Με την ίδια… φόρα μπήκαν οι Ροδίτες και στο τέταρτο δεκάλεπτο, πηγαίνοντας στο +26 (76-50), ωστόσο στη συνέχεια χαλάρωσαν, με τον Πάσαλιτς να μειώνει (76-58), στα μισά. Αυτή, ήταν και η τελευταία αντίδραση για τον Πανιώνιο, με τον Κολοσσό να ξεκινάει ξανά το… σόου για το +29 (87-58) και να φτάνει στη νίκη με το τελικό 89-61.

Τα δεκάλεπτα: 20-9, 42-27, 70-48, 89-61

Κολοσσός Ρόδου (Λυκογιάννης): Κρομά 15 (1), Μπρέιζελτον 8 (2), Αγκμπελέσε 3, Τζάκσον 21 (3), Μπρούσεβιτς 8, Μωραΐτης 3 (1), Πουλιανίτης 6 (2), Καλογιαννίδης, Μαραγκός 4, Τουτζιαράκης 6, Ντάνιελς 4, Παύλος 11 (3).

Πανιώνιος (Λίβανος): Βεργίνης 17 (4), Πάσαλιτς 13 (3), Καμαριανός, Λαμπρόπουλος 13, Μάρτιν 14 (4), Τζουγκαράκης 2, Καμπερίδης 2, Μαραγκίδης, Ντόρις.