Ατρόμητος-ΟΦΗ 3-1: Μέτρια παρουσία και ήττα στην πρεμιέρα (βίντεο)

ΟΦΗ ΑΤΡΟΜΗΤΟΣ
 clock 22:04 | 20/08/2022

Με ήττα από τον Ατρόμητο στο Περιστέρι με 3-1 ξεκίνησε ο ΟΦΗ το πρωτάθλημα της Super League. Η Κρητική ομάδα αν και προηγήθηκε στο 34' με το Νέιρα , μέχρι τη λήξη του πρώτου ημιχρόνου δέχτηκε δύο γκολ που βοήθησαν τους γηπεδούχους να κάνουν νικηφόρο ξεκίνημα στο πρωτάθλημα.

Η ομάδα του Νίκου Νιόπλια παρουσίασε αμυντικά κενά ενώ και στην επίθεση ήταν εμφανής η απουσία του Τσιλιανίδη.

Ο ΟΦΗ μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι και ήταν πιο απειλητικός, δίχως τη μεγάλη φάση. Οι ομάδες προσπάθησαν να προσαρμοστούν και στο κακό τερέν και στις υψηλές θερμοκρασίες, με τους φιλοξενούμενους να φτάνουν στο προβάδισμα στο 34', με τον Νέιρα να πλασάρει ωραία αξιοποιώντας τη συνεργασία του με τον Τοράλ.

Ο Ατρόμητος απάντησε άμεσα, ισοφαρίζοντας στο 39ο λεπτό με το πρώτο γκολ του Τζαβίδα στη Σούπερ Λιγκ.

Οι γηπεδούχοι έκαναν την ολική ανατροπή στις καθυστερήσεις του α' μέρους με τον Μουνίθ.

Ο Ατρόμητος κέρδισε στο 51' πέναλτι σε ανατροπή του Τζαβίδα όμως ο Στέφενς απέκρουσε την εκτέλεση του Μουνίθ.

Στο 73 ο  Κλωναρίδης βγήκε στην κόντρα επίθεση, σέντραρε και ο Κιάρτανσον με προβολή έκανε το 3-1

Ο ΟΦΗ προσπάθησε να μειώσει, έχοντας ένα άστοχο σουτ του Νέιρα στο 88' κι ένα του Θεοδοσουλάκη στις καθυστερήσεις που «έβγαλε» ο Γιαννιώτης, αλλά όλα είχαν κριθεί.

Διαιτητής: Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Κίτρινες: 20΄Γιαννούλης, 32' Ντίκο, 43' Μουνίθ, 64' Μπαλογιάννης, 79' Βούρος, 90'+1' Έρλινγκμαρκ

Συνθέσεις

Ατρόμητος (Κρις Κόλμαν): Γιαννιώτης, Κυβρακίδης, Σουάρεθ, Χατζηισαΐας, Ντε Μποκ, Γκονζάλεθ, Κούεν, Κλωναρίδης (78' Ροτάριου), Ρομπάιγ (79' Τζοβάρας), Τζαβίδας (58' Κιάρτανσον), Μουνίθ (66' Έρλινγκμαρκ)

ΟΦΗ: (Νίκος Νιόπλιας): Στέφενς, Λάρσον, Γιοχού (57' Βούρος), Γιαννούλης, Μπαλογιάννης (70' Θοράρινσον), Μεγιάδο (70' Στάικος), Ντιουσέ, Μπουζούκης (56' Μαρινάκης), Τοράλ, Νέιρα, Ντίκο (81' Θεοδοσουλάκης)

19:00 Αστέρας Τρίπολης - Ολυμπιακός

Αντιγόνη Ντρισμπιώτη: Θρίαμβος στο Μόναχο – Χρυσό μετάλλιο και στα 20 χλμ βάδην!

Εθνική Ανδρών: Δεν είναι σοβαρός ο τραυματισμός του Γιάννη