"Αγκαλιά" με την παραμονή ο ΟΦΗ, 95-89 τη Δόξα Λευκάδας

clock 19:11 | 18/04/2015

Ο ΟΦΗ επικράτησε με 95-89 της Δόξας Λευκάδας και βρίσκεται πολύ κοντά στο να παραμείνει στην κατηγορία.

Ο ΟΦΗ μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και πήρε το προβάδισμα αρχικά, αλλά στα τελευταία λεπτά του πρώτου δεκαλέπτου βρέθηκε πίσω στο σκορ.

​Όμως οι «ασπρόμαυροι» παίζοντας φοβερή άμυνα έκαναν ένα σερί 12-0 και έκλεισαν το δεκάλεπτο με σκορ  21-16 υπέρ τους.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να βρίσκουν λύσεις σε άμυνα και επίθεση, με τον ΟΦΗ να φτάνει την διαφορά στο +9, 5:30 πριν το τέλος του ημιχρόνου καθώς προηγήθηκε με 34-25.

Ο Συμεωνίδης δέχτηκε δύο τεχνικές ποινές και αποβλήθηκε, γεγονός που εκμεταλλεύτηκε  ο ΟΦΗ και έφτασε την διαφορά για πρώτη φορά σε διψήφια νούμερα καθώς προηγήθηκε με 40-29, 3 λεπτά πριν την λήξη του ημιχρόνου.

Ο ΟΦΗ παγίωσε μια διψήφια διαφορά μέχρι και λίγο τα μισά της 3ης περιόδου και προηγήθηκε ακόμα και με 14 πόντους (57-43) όμως η Δόξα Λευκάδας με ένα σερί 12-2 μείωσε σε 59-55.

Ο ΟΦΗ κατάφερε να αντιδράσει και ολοκλήρωσε το 3ο δεκάλεπτο προηγούμενος με 66-57.

Οι φιλοξενούμενοι με 2 συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν γρήγορα σε 66-63, με τον Λιανό που είχε σημειώσει μέχρι εκείνο το σημείο 26 πόντους να απαντά και να σημειώνει το 69-63.

Η Δόξα Λευκάδας μείωσε εκ νέου σε 69-66, όμως ο ΟΦΗ βρήκε λύσεις.

Με ένα καλάθι και φάουλ του Στυλιανού ο ΟΦΗ προηγήθηκε με 78-71 4 λεπτά και 20΄΄ πριν το τέλος.

Οι φιλοξενούμενοι όμως δεν παρέδωσαν τα όπλα και στο τελευταίο δεκάλεπτο μείωσαν σε 83-81.

Ο Λιανός όμως και οι συμπαίκτες του μένοντας ψύχραιμοι στα τελευταία δευτερόλεπτα έφτασαν στη νίκη επικρατώντας με 95-89.

ΟΦΗ: Μποχωρίδης 10, Σταμπουλής 4, Μαυρογιάννης 11, Στυλιανού 21, Λιανός 37, Κιτσούλης 4, Χάλαρης 8, Τρεπάλοβατς, Κυρίτσης