Νίκη στις καθυστερήσεις για τον Άρη, 2-1 τα Χανιά

clock 19:24 | 22/12/2016

Ο Άρης με γκολ του Καπνίδη στις καθυστερήσεις νίκησε τον Α.Ο.Χανιά με 2-1 παρά το γεγονός ότι βρέθηκε να χάνει για δεύτερο συνεχόμενο παιχνίδι. Πέμπτη σερί νίκη για τους "κιτρινόμαυρους".
Οι φιλοξενούμενοι στάθηκαν πάρα πολύ καλά στον αγωνιστικό χώρο, ιδίως στο πρώτο μέρος, και μέχρι το πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων κρατούσαν τον βαθμό της ισοπαλίας στα χέρια τους και ίσως το τελικό αποτέλεσμα τους αδικεί.
Μάλιστα τα Χανιά μπήκαν καλύτερα στο ματς και στο 8' είχαν δοκάρι σε εκτέλεση φάουλ του Φουρλάνου στο οποίο η μπάλα χτύπησε στο οριζόντιο δοκάρι. Ο Άρης απάντησε και αυτός με δοκάρι στο 14' όταν το σουτ του Ντούνη μέσα από την περιοχή βρήκε στο αριστερό δοκάρι και εν συνεχεία η μπάλα απομακρύνθηκε.
Οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 20' όταν μετά από λάθος του Ανάκογλου στη μεσαία γραμμή, ο Ζέρης επωφελήθηκε, έκανε το σουτ από το ημικύκλιο της μεγάλης περιοχής και σκόραρε.
Η πίεση του Άρη καρποφόρησε στο 40' με σκόρερ τον Τάσο. Ο Τζανακάκης έβγαλε τον αρχηγό των κίτρινων σε θέση βολής, αυτός κοντρόλαρε και με δυνατό σουτ με το αριστερό έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα.
Στο 91' ήρθε η λύτρωση για τον Άρη όταν σε γέμισμα από μακριά ο Ζόρο με κεφαλιά προς τα πίσω προσπάθησε να απομακρύνει, έκανε λάθος όμως με την μπάλα να φτάνει στον Καπνίδη ο οποίος από κοντά έσπρωξε την μπάλα στα δίχτυα και πανηγύρισε έξαλλα.
ΑΡΗΣ (N. Αναστόπουλος): Διούδης, Τζανακάκης, Τσουμάνης (67' Τζεμπούρ), Ραούλ Μπράβο, Ιντζίδης, Ανάκογλου, Παυλίδης (87' Καπνίδης), Μπαργκάν, Ίλιτς, Τάτος, Ντούνης (74' Μιλούνοβιτς).
ΑΟΧ (Θ. Γκάτζιος): Αθανασίου, Ζέρης, Ηρακλής, Θεολόγου, Γκεμίσης (89' Ζόρο), Φουρλάνος, Τσουκάνης, Αποστολόπουλος (68' Ντούμος), Σιάννης, Σταματής, Βαρούχας (55' Νικολόπουλος).