Σπουδαία νίκη του Πλατανιά στην Κέρκυρα

clock 17:59 | 10/09/2016

Με σπουδαία εκτός έδρας νίκη του Πλατανιά επί της Κέρκυρας με 1-0 άνοιξε η αυλαία του φετινού πρωταθλήματος της Σούπερ Λιγκ. Το πρώτο γκολ του πρωταθλήματος πέτυχε ο Γιώργος Γιακουμάκης στο 11'.
Η ομάδα του Γιώργου Παράσχου αιφνιδίασε τους γηπεδούχους με το γκολ που πέτυχε στο 11΄ ο Γιακουμάκης εξ΄ επαφής μετά την αποτυχία του Βενέτη να απομακρύνει την μπάλα από τη σέντρα του Αποστολόπουλου. Ο Πλατανιάς ήταν πολύ καλά στημένος στο γήπεδο και διατήρησε άνετα το προβάδισμα του μέχρι το ημίχρονο. Μοναδική καλή στιγμή για την Κέρκυρα ήταν το πλασέ του Επστάιν στο 41΄που απέκρουσε με δυσκολία ο Σωτηρίου.
Στην επανάληψη οι γηπεδούχοι πίεσαν για την ισοφάριση αλλά δεν τα κατάφεραν αφού ήταν άστοχοι στις τελικές τους προσπάθειες. Στο 47΄ο Τουράμ είχε μια καλή ευκαιρία για τους Φαίακες, αλλά το σουτ που επιχείρησε πέρασε μόλις άουτ.  Στο 51΄ο Κοντός έπιασε το σουτ, αλλά η προσπάθεια του εξουδετερώθηκε από τον Σωτηρίου. Ο ρυθμός του αγώνα στο τελευταίο 20λεπτο του αγώνα έπεσε αισθητά αφού ο Πλατανιάς οπισθοχώρησε για να κρατήσει το υπέρ του σκορ, ενώ η Κέρκυρα προσπαθούσε με ανορθόδοξους τρόπους να ισοφαρίσει . Τελικά η ομάδα της Κρήτης άντεξε και κατάφερε να φύγει με τους τρεις βαθμούς από την Κέρκυρα.
Διαιτητής: Γιάννης Παπαδόπουλος (Μακεδονίας)
Κίτρινες: Βενέτης, Ζορμπάς, Σιόντης- Τσουράκης, Σωτηρίου, Κάργας
Οι συνθέσεις:
ΚΕΡΚΥΡΑ (Μ. Γρηγορίου): Κουτζαβασίλης, Γκόμες, Βενέτης, Ντιμιτρόφσκι, Ντιόγκο, Ναζίμ (46΄ Ντουαλά), Σιόντης, Επστάιν, Ζορμπάς (75΄ Γεωργακόπουλος), Κόντος (68΄Γεωργίου), Τουράμ.
ΠΛΑΤΑΝΙΑΣ( Γ. Παράσχος): Σωτηρίου, Μπανανά, Καρυπίδης, Αποστολόπουλος, Σκαρντοβέλι, Γκνιάτιτς, Στανισάβλιεβιτς, Τσουράκης (64΄Ντεβέσα), Μενδρινός (77΄Κάργας), Γιακουμάκης, Μανούσος (90+1 Ντίνας)