A1 μπάσκετ: Συνεχίζει να ελπίζει για πλέι οφ το Ρέθυμνο

clock 19:29 | 27/02/2016

Σε τροχιά κατάκτησης μιας θέσης στην οκτάδα παρέμεινε το Ρέθυμνο Cretan Kings καθώς επικράτησε εντός έδρας του Κόροιβου Αμαλιάδας με 75-67 για την 21η αγωνιστική της Basket League ΣΚΡΑΤΣ. Οι Κρητικοί βασίστηκαν στην καλή άμυνά τους και είχαν κορυφαίο τον Χάρη Γιαννόπουλο που έβαλε τα δύο τρίποντα τα οποία έκαναν τη διαφορά.

Ο Κόροιβος Αμαλιάδας βασίστηκε στο εντυπωσιακό ξεκίνημα του Αλεκσάνταρ Τσάπιν ο οποίος είχε εννιά πόντους, τέσσερα ριμπάουντ και δύο ασίστ στην πρώτη περίοδο. Οι φιλοξενούμενοι επέβαλλαν τον ρυθμό τους και προηγήθηκαν με 8-11 (5’) αλλά και με 10-15 (8’). Το πρώτο δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε με σκορ 17-18.

Το Ρέθυμνο Cretan Kings απέκτησε τον έλεγχο του αγώνα στη δεύτερη περίοδο και βασίστηκε στην αποτελεσματική άμυνά του. Είναι χαρακτηριστικό το γεγονός ότι μετά τα πρώτα δυόμισι λεπτά του δεκαλέπτου το σκορ ήταν 24-25, αλλά στο διάστημα που ακολούθησε έως το τέλος της περιόδου οι φιλοξενούμενοι δεν κατάφεραν να σημειώσουν περισσότερους από πέντε πόντους. Αντιθέτως, οι γηπεδούχοι είχαν τις λύσεις, έπειτα από 7-0 σερί προηγήθηκαν με 31-25 (15’), ενώ στο ημίχρονο το σκορ ήταν 37-30. Ο Κόροιβος ουσιαστικά πλήρωσε το τίμημα των εννιά λαθών στα οποία υπέπεσε στο πρώτο ημίχρονο.

Έχοντας βρει ρυθμό από το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, το Ρέθυμνο Cretan Kings ήταν εντυπωσιακό στα πρώτα πέντε λεπτά του δεύτερου μέρους. Με όπλο τη συνέπεια στην άμυνα προηγήθηκε με 43-32 μετά τη συμπλήρωση δύο λεπτών στο τρίτο δεκάλεπτο ενώ η διαφορά έφτασε και στα επίπεδα των 15 πόντων (50-35) στα μισά αυτού. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με επιμέρους σκορ 3-8, μείωσαν σε 53-43, ωστόσο οι γηπεδούχοι είχαν τον τρόπο ώστε να διατηρήσουν τη διψήφια διαφορά μέχρι το τέλος της περιόδου (60-47).

Πριν τη συμπλήρωση τεσσάρων λεπτών στην τελευταία περίοδο, η διαφορά μειώθηκε έως και στους επτά πόντους (64-57) έπειτα από εύστοχο σουτ τριών πόντων από τον Παναγιώτη Βασιλόπουλο. Ακολούθησαν δυόμισι «νεκρά» αγωνιστικά λεπτά και για τις δύο ομάδες. Τις λύσεις στο Ρέθυμνο Cretan Kings έδωσε ο Χάρης Γιαννόπουλος. Δύο τρίποντα του έμπειρου φόργουορντ ανέβασαν και πάλι τη διαφορά στο +13 (70-57) με την είσοδο του αγώνα στα τελευταία τρία λεπτά.

Τα δεκάλεπτα: 17-18, 37-30, 60-47, 75-67.
Δεκάλεπτα: 17-18, 37-30, 60-47, 75-67.
Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Σχίζας, Μάντεν 5, Γιαννόπουλος 18 (4), Στόουν 15 (2), Κάρτερ 7, Ντελινινκάιτις 5 (1), Σάφτενααρ 7, Τσακαλέρης 2, Χάροου 16 (1), Θεοδωρίδης
Κόροιβος Αμαλιάδας (Χ. Μαρκόπουλος): Τρότερ 10, Σλαφσάκης 8, Βασιλόπουλος 10 (2τρ., 15ριμπ.), Τσάπιν 14 (4), Χάρις 10 (7ριμπ.), Πουλιανίτης, Χριστοδούλου 3, Χάρντινγκ, Χαριτόπουλος 12.