Χάλκινο μετάλλιο ο Γιώργος Κωστάκης στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα ΑμεΑ

clock 20:56 | 26/10/2015

Μετά τον Μανόλη Στεφανουδάκη άλλος ένας Κρητικός αθλητής χάρισε μετάλλιο στην Ελλάδα.Ο λόγος για τον Γιώργο Κωστάκη, ο οποίος κατέκτησε το χάλκινο μετάλλιο στο αγώνισμα του τριπλούν στο Παγκόσμιο Πρωτάθλημα Στίβου ΑΜΕΑ στην Ντόχα του Κατάρ με επίδοση 13.89.
Ο Λασιθιώτης πρωταθλητής, ο οποίος να θυμίσουμε ότι είναι ο κάτοχος του ρεκόρ Ευρώπης από τις 8 Ιουλίου 2015 με 14.52, αν και προερχόταν από τραυματισμό, κατάφερε να είναι συνεπής με τα μεγάλα άλματα. Έτσι η πρώτη προσπάθεια μετρήθηκε 13.82μ., η τρίτη 13.83μ. και η πέμπτη 13.89μ. Το τελευταίο έγκυρο άλμα ήταν αυτό που τον έφερε στο πόντιουμ των νικητών, την ίδια στιγμή που ο Χρήστος Κουτούλιας έμεινε 7ος με καλύτερο άλμα 13.37μ. Τα υπόλοιπα έγκυρα άλματα του Κουτούλια ήταν 13.36μ., 13.37μ., 12.78μ. και 13.27μ.
Το χρυσό μετάλλιο του αγωνίσματος, με παγκόσμιο ρεκόρ, κατέκτησε ο Κινέζος Φουλιάνγκ Λιου με 15 μέτρα 29 εκατοστά.

Να σημειωθεί ότι το τριπλούν F46/47, κινδυνεύει να μην βρεθεί στη λίστα των αγωνισμάτων του στίβου στους Παραολυμπιακούς Αγώνες του Ρίο, με τους Γιώργο Κωστάκη και Χρήστο Κουτούλια πάντως, να διεκδικούν την πρόκρισή τους από το μήκος της ίδιας κατηγορίας.