Κρήτη

Ηράκλειο

Ηράκλειο: Ικανοποιητική η συμμετοχή στις εκλογές της ΝΟΔΕ

node.jpg

Χωρίς προβλήματα και με ικανοποιητική συμμετοχή διεξάγονται οι εκλογές στο εσωτερικό της ΝΔ στο Ηράκλειο. Μέχρι και τις 12 το μεσημέρι, σύμφωνα με τις εκτιμήσεις, στο εκλογικό κέντρο της Αρχιεπισκόπου Μακαρίου όπου στεγάζονται τα γραφεία της ΝΟΔΕ, είχαν ψηφίσει περίπου 300 με 350 άτομα ενώ η προσέλευση αναμένεται να αυθηθιεί μετά το μεσημέρι.
Το μόνο "πρόβλημα" που προκέκυψε με κάποιους ψηφορόρους ήταν το γεγονός ότι προσήλθαν στις κάλπες χωρίς να έχουν ανανεώσει την κάρτα μέλους με συνέπεια να μην μπορούν να ψηφίσουν. 
Οι κάλπες κλείνουν στις 7 το απόγευμα.
Yπενθυμίζεται πως σύμφωνα με τα στοιχεία που έδωσε η ΝΔ στη δημοσιότητα, πανελλαδικά 155.335 πολίτες κατέβαλαν την ετήσια συνδρομή των 12 ευρώ, αποκτώντας το δικαίωμα του εκλέγειν και του εκλέγεσθαι στην επικείμενη διαδικασία με 27.896 πολίτες να γίνονται μέλη της Νέας Δημοκρατίας για πρώτη φορά.
 

img_2320.jpg

img_2320.jpg, by gpapadakis

(Ο Ηρακλειώτης Ευρωβουλευτής της ΝΔ Μανώλης Κεφαλογιάννης κατά την άσκηση του εκλογικού του δικαιώματος στα γραφεία της ΝΟΔΕ Ηρακλείου, στην λεωφόρο Αρχιεπισκόπου Μακαρίου)

Οι υποψήφιοι στην ΠΕ Ηρακλείου:

Υποψήφιος Πρόεδρος για τη ΝΟ.Δ.Ε. Ηρακλείου
Καρκανάκης Ευάγγελος του Εμμανουήλ
 
Υποψήφια Μέλη για τη ΝΟ.Δ.Ε. Ηρακλείου
Βαρούχας Βασίλειος του Γεωργίου
Ζερβός Ελευθέριος του Γεωργίου
Κουντουράκη Ελένη του Εμμανουήλ
Λυρώνης Γεώργιος του Κωνσταντίνου
Μαγκουσάκης Ευστράτιος του Δημητρίου
Παπαδάκης Ευάγγελος του Συμεών
Πλεύρης Εμμανουήλ του Μηνά
Σημαιάκη Ευαγγελία του Γεωργίου
Τσαντηράκη Ελένη του Στυλιανού
Φραγκιαδάκης Χαράλαμπος του Πέτρου
Χαλκιαδάκη Χρυσάνθη του Μιχαήλ
Χατζηνικολάου Ιωάννης του Κωνσταντίνου
 
Υποψήφιος Πρόεδρος για τη ΔΗΜ.Τ.Ο. Αρχανών - Αστερουσίων
Μαργελάκης Ιωάννης του Στεφάνου
 
Υποψήφια Μέλη για τη ΔΗΜ.Τ.Ε. Αρχανών – Αστερουσίων
Βλαχάκης Γεώργιος του Ευαγγέλου
Γκοντές Νικόλαος του Προδρόμου
Καδιανάκης Γεώργιος του Εμμανουήλ
Μαζαρός Εμμανουήλ του Νικολάου
Ράικος Μιχαήλ του Χρήστου
Σηφάκη Ελένη του Αλεξάνδρου
Σηφάκης Δημήτριος του Ιωάννη
Τριβιζαδάκης Γεώργιος του Νικήτα
 
Υποψήφια Πρόεδρος για τη ΔΗΜ.Τ.Ο. Βιάννου
Γαρεδάκη Ευλαμπία του Αντωνίου
Υποψήφια Μέλη για τη ΔΗΜ.Τ.Ε. Βιάννου
Βουλά Μαρία του Χριστοφόρου
Καραμανωλάκης Εμμανουήλ του Γεωργίου
Κονσολάκης Δημήτριος του Εμμανουήλ
Μπουμπάκης Μιχαήλ του Ιωάννη
Νεραντζάκης Δημήτριος του Νικήτα
Παντουβάκης Εμμανουήλ του Πέτρου
Πετράκης Νικόλαος του Κωνσταντίνου
Πνευματικάκης Μάριος του Ιωάννη
Ψαρολογάκης Νικόλαος του Δημητρίου
 
Υποψήφιος Πρόεδρος για τη ΔΗΜ.Τ.Ο. Γόρτυνας
Ξυλούρης Εμμανουήλ του Βασιλείου
 
Υποψήφια Μέλη για τη ΔΗΜ.Τ.Ε. Γόρτυνας
Αγγελιδάκης Εμμανουήλ του Κωνσταντίνου
Ανδρεαδάκης Μιχαήλ του Κωνσταντίνου
Ηγουμενάκης Γεώργιος του Αντωνίου
Κατσαμάνης Ιωάννης του Γεωργίου
Κρουσταλάκης Γεώργιος του Δημητρίου
Κωστομανωλάκης Κωνσταντίνος του Μιχαήλ
Ξυλούρης Βασίλειος του Γεωργίου
Φραγκιαδάκης Γεώργιος του Εμμανουήλ
 
Υποψήφιος Πρόεδρος για τη ΔΗΜ.Τ.Ο. Ηρακλείου
Καλοκύρης Εμμανουήλ του Γεωργίου
 
Υποψήφια Μέλη για τη ΔΗΜ.Τ.Ε. Ηρακλείου
Γιακουμάκης Κωνσταντίνος του Ζαχαρία
Γριβάκη Δέσποινα του Μιχαήλ
Καμπουράκης Αλέξανδρος του Νικολάου
Λιναρδάκης Μιχαήλ του Παναγιώτη
Λυδάκης Χαράλαμπος του Σοφοκλή
Μεραμβελιωτάκης Γεώργιος του Αντωνίου
Μπάκιντα Ευαγγελία του Διογένη
Ορφανίδης Αντώνιος του Κωνσταντίνου
Σπετσίδης Νικόλαος του Εμμανουήλ
Τρούλης Γεώργιος του Σπυρίδωνα
Χατζηδάκης Γεώργιος του Εμμανουήλ
Χατζημηνάς Κωνσταντίνος του Ιωάννη
 
 
Υποψήφιος Πρόεδρος για τη ΔΗΜ.Τ.Ο Μαλεβιζίου
Παραγιουδάκης Ιωάννης του Εμμανουήλ
 
Υποψήφια Μέλη για τη ΔΗΜ.Τ.Ε. Μαλεβιζίου
Απλαδάς Εμμανουήλ του Χαραλάμπους
Αστερατάκης Μιχαήλ του Εμμανουήλ
Βεργετάκη Στυλιανή του Ζαχαρία
Κεφαλογιάννης Κωνσταντίνος του Γεωργίου
Κοτζαμάνης Ευστράτιος του Ευθυμίου
Λουδιανός Μιχαήλ του Γεωργίου
Σαλούστρος Βασίλειος του Ιωάννη
Τρούλης Γεώργιος του Εμμανουήλ
Φουντουλάκης Παναγιώτης του Μιχαήλ
 
Υποψήφιος Πρόεδρος για τη ΔΗΜ.Τ.Ο. Μινώα Πεδιάδος  
Αγγελάκης Ιωάννης του Κωνσταντίνου
 
Υποψήφια Μέλη για τη ΔΗΜ.Τ.Ε. Μινώα Πεδιάδος
Βιτσαξάκης Μαρίνος του Μηνά
Κελαράκης Γεώργιος του Μιχαήλ
Λέλεκας Ευστράτιος του Νικολάου
Μαστρόκαλος Γεώργιος του Δημητρίου
Μαυραντωνάκης Νικόλαος του Αλεξάνδρου
Οικονομάκης Γεώργιος Του Εμμανουήλ
Πεχυνάκης Τριαντάφυλος του Εμμανουήλ
Χιαμηλάκης Νικόλαος του Εμμανουήλ
Χουλάκης Κωνσταντίνος του Ζαχαρία
 
Υποψήφιος Πρόεδρος για τη ΔΗΜ.Τ.Ο Φαιστού
Πουλινάκης Μανούσος του Γεωργίου
 
Υποψήφια Μέλη για τη ΔΗΜ.Τ.Ε. Φαιστού
Ζευγαδάκης Φανούριος του Εμμανουήλ
Κοκαράκης Γεώργιος του Κωνσταντίνου
Καφάτου Μαρία του Γεωργίου
Λεμονομιχελάκης Μιχαήλ του Αστρινού
Λενακάκης Αριστοτέλης του Αριστείδη
Μερωνιανάκης Γεώργιος του Μιχαήλ
Παπουτσάκης Εμμανουήλ του Βασιλείου
Σπανακάκη Κυριακή του Εμμανουήλ
Τσιριντάνης Δαμουλής του Ιωάννη
 
Υποψήφιοι Πρόεδροι για τη ΔΗΜ.Τ.Ο. Χερσονήσου
Μανίκα-Γιαννουλάκη Νεκταρία-Παναγιώτα του Γεωργίου
Πλουμάκης Γεώργιος του Σταύρου
 
Υποψήφια Μέλη για τη ΔΗΜ.Τ.Ε. Χερσονήσου
Αργυράκης Εμμανουήλ του Κωνσταντίνου
Καλαϊτζάκης Εμμανουήλ του Κωνσταντίνου
Κουβίδης Νικόλαος του Ευαγγέλου
Μαγούλης Σταύρος του Εμμανουήλ
Μαυριτσάκης Μιχαήλ του Εμμανουήλ
Μαυρογιάννης Ιωάννης του Γεωργίου
Παττακός Αιμίλιος του Πολυχρόνη
Σφακιανάκης Μιχαήλ του Εμμανουήλ
Τροχαλάκης Αλέξανδρος του Ιωάννη
Τσατσάκης Μιχαήλ του Γεωργίου
 
Υποψήφιοι Σύνεδροι από τη Ν.Ο. Ηρακλείου
Βαρούχας Βασίλειος του Γεωργίου
Ζερβός Ελευθέριος του Γεωργίου
Καλαϊτζάκης Εμμανουήλ του Κωνσταντίνου
Καλεντάκης Παντελής του Ζαχαρία
Καλοκύρης Εμμανουήλ του Γεωργίου
Κεφαλογιάννης Κωνσταντίνος του Γεωργίου
Κουντουράκη Ελένη του Εμμανουήλ
Λιναρδάκης Μιχαήλ του Παναγιώτη
Λυρώνης Γεώργιος του Κωνσταντίνου
Μανουράς Αριστείδης του Γεωργίου
Μαρής Στέργιος του Μιχαήλ
Μαυρογιάννης Ιωάννης του Γεωργίου
Ορφανίδης Αντώνιος του Κωνσταντίνου
Παπαδάκης Ευάγγελος του Συμεών
Παπαδάκης Μηνάς του Αντωνίου
Φλώκος Ξενοφών του Θεοδώρου-Γιακουμή
Φραγκιαδάκης Χαράλαμπος του Πέτρου
Χαλκιαδάκη Χρυσάνθη του Μιχαήλ
Χατζηνικολάου Ιωάννης του Κωνσταντίνου

Οι υποψήφιοι στην ΠΕ Ρεθύμνου:

ΝΟΔΕ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Φουρφουλάκης Εμμανουήλ του Ιωάννη

ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ ΝΟΔΕ: Βαρδάκης Zαχαρίας του Ανδρέα
Κοτζάκη Ειρήνη του Γεωργίου
Λελεδάκης Ιωάννης του Γεωργίου
Μανιουδάκης Ευάγγελος του Βαρδή
Νίνος Θεόδωρος του Νικολάου
Ξεξάκης Γεώργιος του Γεωργίου
Πετράκης Ιωσήφ του Αναστασίου
Σπανουδάκης Στυλιανός του Αρκαδίου
Στεφανάκης Πέτρος του Ευάγγελου
Τρουλλινός Ιωάννης του Κωνσταντίνου
Φουντιδάκης Εμμανουήλ του Κωνσταντίνου

ΔΗΜΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Πιτσιδιανάκης Γεώργιος του Ελευθέριου

ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ ΔΗΜΤΟ ΡΕΘΥΜΝΟΥ: Αποστολάκης Παντελής του Κωνσταντίνου
Βαρανάκης Εμμανουήλ του Ευάγγελου
Βερνάρδος Ποθητός του Εμμανουήλ
Ξυπολυτάς Νικόλαος του Ελευθέριου Παυλάκης
Κωνσταντίνος του Νικολάου
Προκοπάκης Μιχαήλ του Ιωάννης
Σηφάκης Ανδρέας του Εμμανουήλ

Χατζηκωνσταντίνου Ευάγγελος του Σάββα
Ψυχαράκη Χρυσούλα του Βασιλείου

ΔΗΜΤΟ ΑΜΑΡΙΟΥ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Λουτριανάκης Γεώργιος του Βασιλείου

ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ ΔΗΜΤΟ ΑΜΑΡΙΟΥ: Ζαμπετάκη Ευαγγελία του Νικολάου

Ιερωνυμάκης Κωνσταντίνος του Βασιλείου
Καλογεράκης Στυλιανός του Γεωργίου
Καπελώνης Νικόλαος του Εμμανουήλ
Κουτελιδάκης Κωνσταντίνος του Αντωνίου
Στρατιδάκης Λυκούργος – Νεκτάριος του Αντωνίου
Φασουλάς Βασίλειος του Κυριάκου
Χριστοδουλάκης Κωνσταντίνος του Βασιλείου
Ψυχαράκης Ιωάννης του Ευστρατίου

ΔΗΜΤΟ ΑΝΩΓΕΙΩΝ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Χαιρέτης Χαράλαμπος του Νικήτα

ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ ΔΗΜΤΟ ΑΝΩΓΕΙΩΝ: Ανδρεαδάκης Βασίλειος του Ιωάννη
Δακανάλης Μιχαήλ του Νικολάου
Καλλέργης Δημήτριος του Νικολάου
Καλομοίρης Γεώργιος του Δημητρίου
Νταγιάντας Μύρων του Χαράλαμπου
Ξυλούρης Κωνσταντίνος του Γεωργίου
Σαλούστρος Γεώργιος του Εμμανουήλ
Σπαχής Οδυσσέας του Εμμανουήλ
Φασούλας Βασίλειος του Δημητρίου

ΔΗΜΤΟ ΑΓ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Τσουρδαλάκης Αντώνιος του Ευάγγελου

ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ ΔΗΜΤΟ ΑΓ.ΒΑΣΙΛΕΙΟΥ: Αποστολάκης Ελευθέριος του Κωνσταντίνου
Βερυδάκης Εμμανουήλ του Γεωργίου
Δασκαλάκης Χάρης του Μιχαήλ
Κοντζανάκη Χρυσή του Χρήστου
Λαγουδάκη Ελένη του Παντελή
Μαυρογιαννάκης Αλέξανδρος του Στυλιανού
Πετράκης Εμμανουήλ του Ευστρατίου
Τσιριντάνης Εμμανουήλ του Στέφανου
Χομπίτης Ευάγγελος του Αναστασίου
ΔΗΜΤΟ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ: Δασκαλάκης Νικόλαος του Μύρωνα

ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ ΔΗΜΤΟ ΜΥΛΟΠΟΤΑΜΟΥ: Βάμβουκας Ιωάννης του Γεωργίου
Λαδιανός Ζαχαρίας του Ιωάννη
Μαρκάκης Δημήτριος του Ιωάννη
Μαυράκης Εμμανουήλ του Δαμιανού
Μουντάκης Χρήστος του Κωνσταντίνου
Νικηφόρος Ελευθέριος του Αντωνίου
Νύκταρης Ιωάννης του Νικολάου
Παπαδάκης Γρύλος του Θωμά
Σταρράς Γεώργιος του Ιωάννη          

Υποψήφιοι στην ΠΕ Χανίων

Τα υποψήφια μέλη για τη ΝΟΔΕ είναι 20, ενώ στις δημοτικές τοπικές οργανώσεις υποψήφιοι πρόεδροι είναι οι εξής:

•Σφακίων: Σοφούλης Χρήστος του Χρήστου
•Καντάνου Σελίνου : Δρακάκης Νικόλαος  του Χαράλαμπου
• Πλατανιά: Κουβαριτάκης Εμμανουήλ του Ιωάννη
•Κισσάμου:  Καρτσωνάκης Γεώργιος του Βασιλείου
•Χανίων: Δρακάκης Πέτρος του Ανδρέα
•Αποκορώνου: Κοκολάκης Νικόλαος του Γεωργίου και Ρωμανιάς Αντρέας του Νικολάου

ΤΑ ΕΚΛΟΓΙΚΑ ΚΕΝΤΡΑ 
Στα Χανιά θα στηθούν επτά εκλογικά κέντρα σε έξι δήμους του νομού. Αναλυτικά όπως ανακοινώθηκε χθες από την Νομαρχιακή εφορευτική επιτροπή Χανίων οι εκλογές στον νομό μας θα διεξαχθούν στα εξής εκλογικά κέντρα:
• ΔΗΜΟΣ ΧΑΝΙΩΝ: Στο Δημαρχείο για όσους το επίθετο ξεκινά από το Α έως και το Ο και στο κτήριο της Περιφερειακής Ενότητας (παλιά Νομαρχία) στην αίθουσα παλαιού νομαρχιακού συμβουλίου (δίπλα στο ΚΕΠ) για όσους το επίθετο ξεκινά από το Π έως και το Ω.
•ΔΗΜΟΣ ΠΛΑΤΑΝΙΑ: Αίθουσα πολιτιστικού κέντρου Μάλεμε, (δίπλα στην εκκλησία Αγίου Αντωνίου)
•ΔΗΜΟΣ ΚΙΣΣΑΜΟΥ: Καστέλι, δημαρχείο
•ΔΗΜΟΣ ΚΑΝΤΑΝΟΥ-ΣΕΛΙΝΟΥ: Παλαιόχωρα, Αίθουσα εκδηλώσεων δήμου Καντάνου-Σελίνου
•ΔΗΜΟΣ ΣΦΑΚΙΩΝ: Χώρα Σφακίων, Δημαρχείο
•ΔΗΜΟΣ ΑΠΟΚΟΡΩΝΟΥ: Βρύσες, Δημαρχείο
Σύμφωνα με τη σχετική ανακοίνωση, η άσκηση εκλογικού δικαιώματος γίνεται με την επίδειξη της αστυνομικής  ταυτότητας.

Υποψήφιοι στην ΠΕ Λασιθίου:

Η ΝΟΔΕ Λασιθίου ανακοινώνει τα ονόματα των υποψηφίων για εκλογή στα όργανα του κόμματος, κατά τις εσωκομματικές της 13ης Μαΐου 2018.

ΝΟΜΑΡΧΙΑΚΗ ΟΡΓΑΝΩΣΗ ΛΑΣΙΘΙΟΥ
ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΜΠΑΡΜΠΟΥΝΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ ΝΟΔΕ
ΓΡΗΓΟΡΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΔΙΑΛΥΝΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
ΔΟΛΑΨΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΚΑΡΟΦΥΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΚΑΤΣΑΓΚΟΛΗΣ ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ
ΚΟΚΟΛΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
ΛΑΓΚΩΝΑΚΗ ΜΑΡΙΑ
ΣΠΑΝΟΠΟΥΛΟΣ ΣΤΕΦΑΝΟΣ
ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ

ΔΗΜ.ΤΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟΣ:ΚΛΩΝΤΖΑ ΕΙΡΗΝΗ
ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ ΔΗΜ.ΤΟ ΑΓΙΟΥ ΝΙΚΟΛΑΟΥ
ΚΑΛΛΙΑΤΑΚΗ ΜΑΡΙΑ
ΚΟΝΤΑΡΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΛΕΜΠΙΔΑΚΗ ΖΑΧΑΡΕΝΙΑ
ΛΥΤΙΝΑΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΜΑΜΑΛΟΥΚΟΣ ΧΡΗΣΤΟΣ
ΟΙΚΟΝΟΜΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΥΓΕΙΟΝΟΜΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΧΑΤΖΗΔΑΚΗ ΑΙΚΑΤΕΡΙΝΗ
ΧΡΙΣΤΟΦΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

ΔΗΜ.ΤΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΚΑΤΣΙΔΟΝΙΩΤΑΚΗΣ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ 
ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ ΔΗΜ.ΤΟ ΙΕΡΑΠΕΤΡΑΣ
ΓΙΑΚΟΥΜΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΚΟΣΙΔΕΚΑΚΗΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΜΑΡΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΜΑΡΤΖΑΡΑΚΗΣ ΣΤΑΥΡΟΣ
ΜΠΑΛΟΘΙΑΡΗ ΔΕΣΠΟΙΝΑ
ΜΠΑΛΟΘΙΑΡΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
ΜΠΙΝΙΧΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΣΟΛΙΔΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
ΤΣΟΜΠΑΝΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ

ΔΗΜ.ΤΟ ΣΗΤΕΙΑΣ
ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΠΡΟΕΔΡΟΣ:ΖΕΡΒΑΚΗ ΑΝΝΑ
ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ ΔΗΜ.ΤΟ ΣΗΤΕΙΑΣ
ΑΝΤΩΝΙΔΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
ΒΕΒΑΙΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΚΑΚΟΥΡΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΛΥΜΠΕΡΙΟΥ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΣ
ΜΑΣΤΟΡΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΜΕΤΖΟΓΙΑΝΝΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ
ΜΠΑΤΣΟΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΠΑΠΑΔΑΚΗΣ ΔΗΜΗΤΡΙΟΣ
ΦΙΟΡΕΝΤΖΗ ΜΑΡΙΑ

ΔΗΜ.ΤΟ ΟΡΟΠΕΔΙΟΥ ΛΑΣΙΘΙΟΥ
ΥΠΟΨΗΦΙΟΣ ΠΡΟΕΔΡΟΣ: ΠΙΤΑΡΟΚΟΙΛΗΣ ΑΠΟΣΤΟΛΟΣ
ΥΠΟΨΗΦΙΑ ΜΕΛΗ ΔΗΜ.ΤΟ ΟΡΟΠΕΔΙΟΥ ΛΑΣΙΘΙΟΥ
ΑΔΑΜΑΚΗ ΜΑΡΙΑ
ΑΘΑΝΑΣΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΔΕΡΜΙΤΖΑΚΗΣ ΑΝΤΩΝΙΟΣ
ΚΡΑΣΑΝΑΚΗΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
ΜΑΝΩΛΟΠΟΥΛΟΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΣΙΓΑΝΟΣ ΧΑΡΙΔΗΜΟΣ
ΤΖΑΝΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ
ΤΣΑΜΑΝΔΟΥΡΑΣ ΝΙΚΟΛΑΟΣ
ΤΣΙΧΛΑΚΗΣ ΜΙΧΑΗΛ

ΥΠΟΨΗΦΙΟΙ ΣΥΝΕΔΡΟΙ ΝΟΜΟΥ ΛΑΣΙΘΙΟΥ
ΔΙΑΛΥΝΑΣ ΕΜΜΑΝΟΥΗΛ
ΚΑΡΟΦΥΛΑΚΗΣ ΓΕΩΡΓΙΟΣ
ΚΛΩΝΤΖΑ ΕΙΡΗΝΗ
ΛΑΓΚΩΝΑΚΗ ΜΑΡΙΑ
ΤΣΑΓΚΑΡΑΚΗΣ ΝΕΚΤΑΡΙΟΣ
ΧΡΥΣΟΥΛΑΚΗΣ ΙΩΑΝΝΗΣ

 

Κρήτη

Ηράκλειο

Δήμος Μινώα Πεδιάδος: Προχωρά η διαδικασία για την αποκατάσταση των ζημιών

δήμος μινώα πεδιάδος

Από το Δήμο Μινώα Πεδιάδας γίνεται γνωστό ότι εκδόθηκε η Κοινή Υπουργική Απόφαση των Υπουργείων Υποδομών, Οικονομικών, Ανάπτυξης και Εσωτερικών αναφορικά με την οριοθέτηση των πληγεισών περιοχών του Δήμου μας και τη χορήγηση στεγαστικής συνδρομής για την αποκατάσταση των ζημιών που προκλήθηκαν σε κτίρια από τις πλημμύρες της 6-7ης Νοεμβρίου 2020 στο Δήμο Μινώα Πεδιάδας.

Με την εν λόγω απόφαση, η οποία δημοσιεύτηκε στο ΦΕΚ 1763/28-4-2021/τχ Β’, οριοθετούνται ως πλημμυρόπληκτες περιοχές στο Δήμο Μινώα Πεδιάδας: α) όλη η Δημοτική Ενότητα Καστελλίου και β) οι Κοινότητες Βόνης, Ζωφόρων και Θραψανού της Δημοτικής Ενότητας Θραψανού ενώ ορίζεται πως το έργο της αποκατάστασης των ζημιών σε κτίρια από τις πλημμύρες του θέματος, που έπληξαν τις προαναφερόμενες περιοχές, αναλαμβάνει ο Τομέας Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών Ν. Χανίων (Τ.Α.Ε.Φ.Κ.-Ν. Χανίων).

Στο πλαίσιο αυτό, καλούνται οι ιδιοκτήτες (ψιλός κύριος, επικαρπωτής ή ο/η έχων/-ουσα την πλήρη κυριότητα) ή ο/η διαχειριστής/- στρια (σε περίπτωση διηρημένης ιδιοκτησίας) κτιρίων που έχει πληγεί από τις πλημμύρες του περασμένου Νοεμβρίου, όπως καταθέσουν αίτηση με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά στην ως άνω αρμόδια Υπηρεσία εντός προθεσμίας τριών (3) μηνών (από την 28/4/2021), εφόσον επιθυμούν τον έλεγχο και την έκδοση έκθεσης αυτοψίας. Η αίτηση αυτή θα πρέπει να συνοδεύεται από τίτλους ιδιοκτησίας, οδοιπορικό σκαρίφημα και φωτογραφίες του πληγέντος κτιρίου.

Για τη χορήγηση Στεγαστικής Συνδρομής για επισκευή ή ανακατασκευή, οι πληγέντες θα πρέπει να καταθέσουν αίτηση με τα απαιτούμενα δικαιολογητικά εντός ενός (1) έτους από την ημερομηνία παραλαβής της έκθεσης αυτοψίας του κτιρίου. Για απευθείας έκδοση Άδειας Επισκευής η προθεσμία ορίζεται στο ένα (1) έτος (από την ημερομηνία δημοσίευσης του ΦΕΚ) όπως επίσης σ’ ένα (1) έτος ορίζεται και η προθεσμία για κατάθεση αίτησης για έκδοση άδειας επισκευής χωρίς χορήγηση Στεγαστικής Συνδρομής.

Η χορήγηση Στεγαστικής Συνδρομής ανακατασκευής αφορά οικίες και βοηθητικούς χώρους αυτών, ιερούς ναούς και κωδωνοστάσια, κτίρια κοινωφελούς χρήσης, αποθήκες, στάβλους, αγροικίες εποχιακής χρήσης καθώς και κτηνοτροφικές μονάδες και επαγγελματικούς χώρους.

Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τη διαδικασία, τους όρους και τα απαιτούμενα δικαιολογητικά για τη χορήγηση Στεγαστικής Συνδρομής, οι ενδιαφερόμενοι θα πρέπει να απευθύνονται στον Τομέα Αποκατάστασης Επιπτώσεων Φυσικών Καταστροφών Ν. Χανίων (Τ.Α.Ε.Φ.Κ.-Ν. Χανίων), Δ/νση: Γολγοθά 2, Όαση Βαρυπέτρου Χανίων και στο Τηλέφωνο: 28210 29287.

ΕΙΔΗΣΕΙΣ:

Οι πρώτοι τουρίστες έφτασαν στην Κρήτη

Χωρίς σφαγεία Ηράκλειο και Λασίθι και μια εταιρεία ... "φάντασμα"

Στην Κρήτη ο Στέλιος Πέτσας - Επαφές με Αρναουτάκη, Κουράκη και Δημάρχους