Βόλος - Πανσερραϊκός 1-1 (4-2): Πρόκριση στα πέναλτι

clock 20:30 | 05/12/2019

Ο Βόλος μέσω της διαδικασίας των πέναλτι εξασφάλισε την πρόκριση στους «16» του κυπέλλου Ελλάδος αφού επικράτησε του Πανσερραϊκού στη διαδικασία των πέναλτι με 4-2.

Να αναφέρουμε ότι, ο αγώνας στην κανονική του διάρκεια και στην παράταση ήρθε ισόπαλος με 1-1. Σκορ με το οποίο είχε λήξει και η αναμέτρηση στις Σέρρες.

Στο αγωνιστικό κομμάτι, η ομάδα του Βόλου άνοιξε το σκορ με τέρμα του Βασίλη Μάντζη και ενώ όλα έδειχναν πως το παιχνίδι θα έληγε με το 1-0 υπέρ των γηπεδούχων και την πρόκριση στην επόμενη φάση του θεσμού, οι φιλοξενούμενοι στο 91ο λεπτό της αναμέτρησης ισοφάρισαν το παιχνίδι σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι του Κόντσι και το έστειλαν στην παράταση.

Μετά τα 30 λεπτά της παράτασης και αφού καμία ομάδα δεν κατάφερε να σκοράρει, ο αγώνας οδηγήθηκε στη διαδικασία των πέναλτι όπου η ομάδα του Βόλου επικράτησε με 4-2 και πέρασε στην επόμενη φάση του θεσμού. Καθοριστικός, ο τερματοφύλακας Γκαραβέλης για την ομάδα της Μαγνησίας που απέκρουσε δυο πέναλτι.