Αθλητικά

Βέστερλο – ΟΦΗ 1-0: Φιλική ήττα με απώλειες (video)

ΟΦΗ ΒΕΣΤΕΡΛΟ

Ο ΟΦΗ γνώρισε την ήττα με 1-0 από τη Βελγική Βέστερλο, στο τέταρτο φιλικό προετοιμασίας στο εξωτερικό. Η Κρητική ομάδα έκανε μέτρια εμφάνιση ενώ τελείωσε το ματς με 10 παίκτες λόγω αποβολής του Μεγιάδο στο 92'.

Κάθε άλλο παρά ιδανικό δεν ήταν το ανεπίσημο ντεμπούτο του Τζον Τοράλ στον ΟΦΗ. Οι Κρητικοί έχουν φιλικό με τη Βέστερλο, με τον Ισπανό να ξεκινά βασικός το ματς, ωστόσο στο 25ο λεπτό αισθάνθηκε κάποιες ενοχλήσεις στον τετρακέφαλο του αριστερού ποδιού, με αποτέλεσμα να αποχωρήσει από την αναμέτρηση και τη θέση του να πάρει ο Νοικοκυράκης.

Έτσι, αυτή τη στιγμή υπάρχει έντονη ανησυχία στις τάξεις του ΟΦΗ αναφορικά με την κατάσταση του Τοράλ, ο οποίος θα υποβληθεί άμεσα σε εξετάσεις, προκειμένου να φανεί το μέγεθος της ζημιάς που υπέστη ο 26χρονος.

Η Βέστερλο προηγήθηκε στο 50ο λεπτό (με κεφαλιά), αλλά ο ΟΦΗ έχασε αμέσως μετά δύο μεγάλες ευκαιρίες μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα με πρωταγωνιστή τον Στάρτζεον.

Στο 72' έφτασε ξανά κοντά στο 1-1 σε σουτ του Καστάνιος που έδιωξε πολύ δύσκολα ο γκολκίπερ των γηπεδούχων.

Η αρχική ενδεκάδα: Επασί, Ουές, Γιαννούλης, Βούρος, Λυμπεράκης, Μπαλογιάννης, Νέιρα, Τοράλ, Γρίβας, Καμάου, φαν Ντάινεν

Η ενδεκάδα του ΟΦΗ στο β' μέρος: Σωτηρίου, Μαρινάκη, Πασαλίδης, Σελίμοβιτς, Κοροβέσης, Μεγιάδο, ντε Γκούζμαν, Νοικοκυράκης, Γκονζάλες (υπό δοκιμή), Στάρτζεον, Καστάνιος.

Ολυμπιακοί Αγώνες 2020: Στα ημιτελικά των 100μ. πεταλούδα η Άννα Ντουντουνάκη-14ος ο Παπαστάμος

Πετρούνιας: «Νιώθω απογοητευμένος - Κάποιοι Έλληνες ξύπνησαν το πρωί και δεν με είδαν»

Αθλητικά

Αγγλία: Η Σίτι πετούσε, η Γιουνάιτεντ παραπατούσε (Βίντεο)

Με δήλωση προθέσεων και δυνατοτήτων έμοιαζαν για τις ομάδες του Μάντσεστερ τα πρώτα δύο ματς της 6ης αγωνιστικής της Premier League. Την ώρα που η Σίτι κέρδιζε με 1-0 το ντέρμπι με την Τσέλσι στο Λονδίνο, η Γιουνάιτεντ πετούσε τρεις βαθμούς χάνοντας με το ίδιο σκορ από την Άστον Βίλα και μάλιστα εντός έδρας.

Στο Στάμφορντ Μπριτζ η Σίτι ήταν εμφανώς ανώτερη και πήρε εκδίκηση για τον περσινό χαμένο τελικό του Champions League. Το 1-0 υπέρ της ομάδας του Πεπ Γκουαρδιόλα διαμόρφωσε ο Γκαμπριέλ Ζεσούς στο 53', ενώ η Τσέλσι του Τόμας Τούχελ δεν ήταν καθόλου απειλητική.

Στο Ολντ Τράφορντ η Γιουνάιτεντ και η Άστον Βίλα έχασαν σωρεία ευκαιριών στο πρώτο ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο οι "χωριάτες" ήταν καλύτεροι και σκόραραν με κεφαλιά του Κόρτνεϊ Χάους στο 88'. Η Γιουνάιτεντ είχε ευκαιρία να σώσει έναν βαθμό, αλλά η εκτέλεση πέναλτι από τον Μπρούνο Φερνάντες στις καθυστερήσεις ήταν τραγική. Οι γηπεδούχοι μετρούν τρεις ήττες στα τελευταία τέσσερα ματς σε όλες τις διοργανώσεις και η αμφισβήτηση στο πρόσωπο του Όλε Γκούναρ Σόλσκιερ μεγαλώνει.