US Open: Σπουδαία πρόκριση Τσιτσιπά, νίκησε με 3-2 σετ τον Μάρεϊ (video)

clock 10:33 | 31/08/2021

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς επικράτησε του 34χρονου Βρετανού Άντι Μάρει με σκορ 3-2 (2-6, 7-6, 3-6, 6-3, 6-4) σε ένα δραματικό αγώνα και προκρίθηκε στον δεύτερο γύρο του US Open.

Η μονομαχία των δύο τενιστών κράτησε για 4 ώρες και 49 λεπτά, με τον Έλληνα πρωταθλητή να παίρνει το «εισιτήριο» για την επόμενη φάση και να έχει μπροστά του την ευκαιρία να φτάσει πολύ ψηλά, μια και η κλήρωση είναι πιο… στρωτή στην συνέχεια.

Το παιχνίδι δεν ξεκίνησε καλά για τον Στέφανο Τσιτσιπά, μια και μπήκε λίγο παθητικά, κάτι που έδωσε την ευκαιρία στον Άντι Μάρεϊ να πάρει το πρώτο σετ σχετικά εύκολα 6-2. Η απάντηση του Έλληνα άσου ήρθε στο δεύτερο σετ, όταν μπόρεσε να φτάσει στην ισοφάριση έπειτα από ένα δραματικό τάι μπρέικ που κρίθηκε από διπλό λάθος του Βρετανού στο πιο κρίσιμο σημείο.

Όμως και πάλι ο Άντι Μάρεϊ κατάφερε να πάρει το προβάδισμα, παίρνοντας το τρίτο σετ 6-3, αλλά με τον ίδιο τρόπο του απάντησε ο Στέφανος Τσιτσιπάς (6-3) και οδήγησε τον αγώνα στο πέμπτο και τελευταίο σετ. Εκεί, ο Έλληνας πρωταθλητής ήταν πιο συγκεντρωμένος, το κατέκτησε 6-4 και πλέον περιμένει τον Γάλλο Αντριάν Μαναρινό, την Τετάρτη (01/09).

ΟΦΗ-Εργοτέλης: Παρασκευή το φιλικό με κόσμο στο «Γεντί Κουλέ» μετά από 1.5 χρόνο

Φαν΄τ Σχιπ: “Να μείνουμε σε τροχιά πρόκρισης” (video)