Tσιτσιπάς: Προκρίθηκε στον τελικό του τουρνουά του Καζακστάν - αντίπαλος ο Τζόκοβιτς

Τσιτσιπας
 clock 16:12 | 08/10/2022

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς προκρίθηκε στον τελικό τουρνουά ATP 500 της Αστάνα, καθώς επικράτησε με ανατροπή, του Αντρέι Ρουμπλιόφ με 4-6, 6-4, 6-3.

Ο Ρώσος δυσκόλεψε ιδιαίτερα τον Ελληνα πρωταθλητή (Νο 6 στον κόσμο). Μπήκε πολύ δυνατά στο κορτ και «έσπασε» το σερβίς του Τσιτσιπά, διατήρησε το δικό του μέχρι το τέλος του σετ σβήνοντας δύο break points του αντιπάλου του, φτάνοντας στο 6-4, μετά από 44 λεπτά.

Στο δεύτερο σετ, ο Τσιτσιπάς ανέβηκε και κατάφερε να κρατήσει το σερβίς του. Προηγήθηκε με 5-4 και «σπάζοντας» το σερβίς του αντιπάλου του, πήρε το σετ με 6-4, μετά από 45 λεπτά.

Στο τρίτο σετ, «έσπασε» το σερβίς του Ρουμπλιόφ στο όγδοο γκέϊμ. Προηγούμενος με 5-3 σέρβιρε για την νίκη και τα κατάφερε με 6-3, μετά από 38 λεπτά.

Στον τελικό της Κυριακής (9/10) ο Ελληνας πρωταθλητής, θ’ αντιμετωπίσει τον  Σέρβο, Νόβακ Τζόκοβιτς .Μετά από ένα συγκλονιστικό δεύτερο ημιτελικό στο Astana Open, σε αγώνα που δεν ολοκληρώθηκε ποτέ ανάμεσα στον Νόβακ Τζόκοβιτς και στον Ντανιίλ Μεντβέντεφ, ο Σέρβος πήρε το «εισιτήριο» για τον τελικό της Κυριακής (10/10, 13:30).

Οι δύο τενίστες βρέθηκαν σε απόλυτη ισορροπία μετά τα δύο πρώτα σετ (1-1), ωστόσο, ο Μεντβέντεφ με το που πανηγύρισε ο «Νολε» την ισοφάριση στο τάι μπρέικ του δεύτερου, πλησίασε τον 35χρονο και του είπε πως δεν μπορεί να συνεχίσει.

Ο Ρώσος αποφάσισε να αποχωρήσει από το ματς, άγνωστο προς το παρόν το γιατί (πιθανότατα λόγω κάποιων ενοχλήσεων που είχε), ο Τζόκοβιτς τον κοιτούσε απορημένος, παρ΄ όλα αυτά το παιχνίδι ολοκληρώθηκε στο σημείο εκείνο, με τον Μεντβέντεφ να είχε πάρει το πρώτο σετ με 6-4 και τον Τζόκοβιτς το δεύτερο με 7-6.

Ήταν η πρώτη φορά στο τουρνουά ATP 500 που ο Τζόκοβιτς έχασε σετ, όπως και ο Μεντβέντεφ, με τον Σέρβο τελικά να παίρνει την πρόκριση σε έναν ακόμη τελικό στην καριέρα του, όπου θ΄ αντιμετωπίσει τον Στέφανο Τσιτσιπά.

Για τον κάτοχο 21 grand slam ήταν μόλις το δεύτερο τουρνουά που συμμετέχει μετά την κατάκτηση του Wimbledon και απέχει, πλέον, από μία νίκη για να πάρει το δεύτερο συνεχόμενο τρόπαιο στο tour.

Την προηγούμενη εβδομάδα είχε κατακτήσει πανεύκολα τον τίτλο στο Τελ Αβίβ και το ίδιο θα επιδιώξει να κάνει και την Κυριακή στην πρωτεύουσα του Καζακστάν.

ΟΦΗ: Για την υπέρβαση την Κυριακή (9/10-16:00) κόντρα στον Ολυμπιακό

Παίκτες Ηροδότου: «Αποχωρούμε από την ομάδα εκτός κι αν τηρηθούν οι συμφωνίες και παραμείνει ο Π. Τσιριμπής»