Τσιτσιπάς - Καρένο Μπούστα 2-0: Mε φόρα από τη Μασσαλία

clock 19:43 | 25/02/2020

Ο Στέφανος Τσιτσιπάς, με νωπές τις δάφνες του από την κατάκτηση του τίτλου στο τουρνουά της Μασσαλίας, έκανε εντυπωσιακή πρεμιέρα στο Dubai Tennis Championships.

Ο Στέφανος, Νο 2 του ταμπλό (Νο 1 είναι ο Νόβακ Τζόκοβιτς) νίκησε τον Ισπανό Πάμπλο Καρένα Μπούστα, Νο 27 στην παγκόσμια κατάταξη, με 7-6 (1), 6-1 ύστερα από 1 ώρα και 33 λεπτά.

Αντίπαλος του Τσιτσιπά στον δεύτερο γύρο θα είναι ο Καζάκος Αλεξάντερ Μπούμπλικ τον οποίο ο Στέφανος είχε νικήσει την περασμένη εβδομάδα στο τουρνουά της Μασσαλίας.

Ο Έλληνας πρωταθλητής ξεκίνησε καλά αλλά κάποια λάθη του επέτρεψαν στον Ισπανό να φέρει στα ίσα το ματς. Έτσι το πρώτο σετ κρίθηκε στο τάι μπρέικ στο οποίο ο Στέφανος ήταν ανίκητος (7-1).

Στο δεύτερο σετ κυριάρχησε πλήρως στο κορτ και τέλειωσε το ματς «σπάζοντας» το σερβίς του Καρένο Μπούστα στο έβδομο γκέιμ.

«Χρειάστηκε να προσαρμοστώ στις γηπεδικές συνθήκες καθώς η μπάλα αναπηδούσε διαφορετικά εδώ από ότι στο κορτ της Μασσαλίας» δήλωσε ο Τσιτσιπάς.