Τένις: Ο Τσιτσιπάς στους «8» του Όπεν Βαρκελώνης

tsitsipas
 clock 16:26 | 20/04/2023

Στους προημιτελικούς του τουρνουά της κατηγορίας ATP 500 που διεξάγεται στη Βαρκελώνη προκρίθηκε ο Στέφανος Τσιτσιπάς. Ο κορυφαίος Έλληνας τενίστας (Νο 5 στην παγκόσμια κατάταξη) αντιμετώπισε σήμερα (20/4) στη φάση των «16» τον Καναδό Ντένις Σαποβάλοφ (Νο 28) και επικράτησε με 6-3, 6-2, ύστερα από αγώνα που κράτησε μια ώρα και 17 λεπτά, παίρνοντας το «εισιτήριο» για τους «8».

Ο Τσιτσιπάς έκανε "break" στο τρίτο γκέιμ του αγώνα και προηγήθηκε 2-1, ενώ αμέσως μετά κράτησε το δικό του σερβίς για το 3-1. Ο Έλληνας πρωταθλητής έφτασε χωρίς πρόβλημα στο 5-3, ενώ «έσπασε» εκ νέου το σερβίς του Καναδού και πήρε το πρώτο σετ με 6-3. Στο δεύτερο σετ και με το σκορ στο 3-2 υπέρ του Τσιτσιπά, ο Έλληνας πρωταθλητής έκανε εκ νέου "break" και προηγήθηκε 4-2. Αμέσως μετά κράτησε το σερβίς του για το 5-2, ενώ «έσπασε» ξανά το σερβίς του Σαποβάλοφ και έκανε το 6-2, παίρνοντας το δεύτερο σετ και τη νίκη.

Στους προημιτελικούς του "Barcelona Open Banc Sabadell" ο Τσιτσιπάς θα αντιμετωπίσει τον Άλεξ Ντε Μινόρ. Ο 24χρονος Αυστραλός πέρασε χωρίς αγώνα στους «8», καθώς ο Βούλγαρος Γκριγκόρ Ντιμιτρόφ αποσύρθηκε από τη σημερινή μεταξύ τους αναμέτρηση λόγω ασθένειας. Τσιτσιπάς και Ντε Μινόρ έχουν αναμετρηθεί οκτώ φορές στο παρελθόν σε επίπεδο ATP, με τον Έλληνα πρωταθλητή να μετράει ισάριθμες νίκες.

ΟΦΗ: Νοκ άουτ Μπαλογιάννης και Τσιλιανίδης για Αστέρα -Αμφίβολος ο Νέιρα

Super League: Οι elite διαιτητές Μάσα και Σίμπερτ θα σφυρίξουν τα ντέρμπι Ολυμπιακός - ΑΕΚ και ΠΑΟΚ - ΠΑΟ