Αθλητικά

ΣΥΔΚΑΚ: Ανέβηκαν 4 διαιτητές

axiologiseis_2019.jpg

H Κεντρική Επιτροπή Διαιτησίας της Ε.Ο.Κ (ΚΕΔ/ΕΟΚ) σε συνεργασία με την Ομοσπονδία Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Ελλάδος (Ο.Δ.Κ.Ε), ανακοίνωσε τους νέους πίνακες διαιτητών εθνικών κατηγοριών.

Για μια ακόμη χρονιά αποδείχθηκε εμπράκτως ότι η Κρητική διαιτησία χαίρει της εμπιστοσύνης των αρμόδιων Επιτροπών, καθώς τέσσερις απ’ τους αξιολογημένους διαιτητές του Συνδέσμου Διαιτητών Καλαθοσφαίρισης Κρήτης προάχθηκαν σε υψηλότερες κατηγορίες και αυτό αποτελεί μια σημαντική επιτυχία. Συγκεκριμένα οι  Κώτσου Ευαγγελία και Χριστινάκης Επαμεινώνδας προάχθηκαν απ’ την Α2’ στην Α1 εθνική κατηγορία και οι  Κατσαπρακάκης Χρήστος και Σκανδαλάκης Νικόλαος προάχθηκαν απ’ τη Β΄ στην Α2΄εθνική κατηγορία.

"Η συγκεκριμένη επιτυχία αποτελεί τον καρπό της συνεχούς προσπάθειας τόσο των ιδίων, όσο και του Συνδέσμου μας ο οποίος μεριμνά διαρκώς για την εκπαίδευση και πρόοδο των μελών του, έχοντας σαν σκοπό την αναβάθμιση της διαιτησίας σε τοπικό κι εθνικό επίπεδο.

Ο Πρόεδρος, το Διοικητικό Συμβούλιο και τα μέλη του ΣΥ.Δ.ΚΑ.Κ. συγχαίρουν θερμά τα ανωτέρω μέλη τους, εύχονται καλή επιτυχία στα παιχνίδια που διευθύνουν, καλή σταδιοδρομία και γρήγορα να πραγματοποιηθούν όλους τους τα όνειρα και οι στόχοι που έχουν θέσει."αναφέρει ανακοίνωση του συνδέσμου μπάσκετ.

Αθλητικά

ΜΠΑΣΚΕΤ: Οι αντίπαλοι για Ηράκλειο, Εργοτέλη, ΟΑΧ και Ηρόδοτο στα Πανελλήνια πρωταθλήματα

basket.jpg

Οι ομάδες που αναδείχθηκαν πρωταθλήτριες στην ΕΚΑΣΚ έμαθαν τους αντιπάλους τους στη β' φάση των Πανελληνίων πρωταθλημάτων μπάσκετ Εφήβων, Παίδων, Νεανίδων, Κορασίδων. 

Κοινό χαρακτηριστικό για τις ομάδες της Κρήτης η τοποθέτησή τους σε ομίλους που θα φιλοξενηθούν σε κλειστά γυμναστήρια της Αθήνας. 

ΟΙ ΕΦΗΒΟΙ (ΗΡΑΚΛΕΙΟ)

Το Ηράκλειο στους Εφηβους θα αντιμετωπίσει στον Γ' όμιλο (Αθήνα - δεν έχει ανακοινωθεί κλειστό) τους Ιπποκράτη Κω, Αναγέννηση Σάμου, Αίολο Μυτιλήνης και τον πρωταθλητή Κυκλάδων. Στην τελική φάση (05-09/08) ο νικητής του ομίλου θα συναντηθεί με τους νικητές Α' και Β' ομίλου, τους πρωταθλητές ΕΣΚΑ και ΕΚΑΣΘ και τον Ολυμπιακό.

Οι αγώνες για το Ηράκλειο:
22/07 - 19:00 Ιπποκράτης-Ηράκλειο
23/07 - 16:00 Ηράκλειο-Αναγέννηση
25/07 - 12:00 Αίολος-Ηράκλειο
26/07 - 12:00 Ηράκλειο-πρωταθλητής Κυκλάδων

ΟΙ ΠΑΙΔΕΣ (ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ)

Ο Εργοτέλης στον Γ' όμιλο (Αθήνα - δεν έχει ανακοινωθεί η έδρα των αγώνων) θα αντιμετωπίσει τους Κολοσσό Ρόδου, Βούρειο Χίου και τους πρωταθλητές Κυκλάδων και Σάμου. Στην τελική φάση (29/07-02/08) ο νικητής του ομίλου θα συναντηθεί με τους νικητές των δύο πρώτων ομίλων, τους πρωταθλητές ΕΣΚΑ και ΕΚΑΣΘ και τον Πανιώνιο.

Οι αγώνες του Εργοτέλη: 
16/07 - 16:30 Κολοσσός-Εργοτέλης 
17/07 - 18:00 Εργοτέλης-πρωταθλητής Σάμου 
18/07 - 15:00 Βούρειος ΑΟΛ Χίου-Εργοτέλης 
19/07 - 10:00 Εργοτέλης-πρωταθλητής Κυκλάδων 

ΟΙ ΝΕΑΝΙΔΕΣ (ΟΑΧ)

Οι νεάνιδες του ΟΑ Χανίων στον Γ' όμιλο (Μετς - Αθήνα) θα αντιμετωπίσουν Θησέα Παναγιούδας (Λέσβου) και Ιάλυσο (Ρόδου) και αν προκριθούν στην τελική φάση (05-09/08) θα αντιμετωπίσουν τους νικητές Α' και Β' ομίλου, τους πρωταθλητές ΕΣΚΑ και ΕΚΑΣΘ και τον Κρόνο Αγ. Δημητρίου.

Το πρόγραμμα του ΟΑΧ
23/07 - 14:30 Θησέας-ΟΑΧ
24/07 - 13:30 ΟΑΧ-Ιάλυσος

ΟΙ ΚΟΡΑΣΙΔΕΣ (ΗΡΟΔΟΤΟΣ)

Στο κλειστό Μετς θα δώσουν τους αγώνες τους για τον Γ' όμιλο και οι κορασίδες του Ηροδότου, που θα βρουν απέναντί τους Αιγέα Πλωμαρίου (Λέσβου), ΑΕΣ Αθλέων (Σάμου), Βούρειο ΑΟΛ (Χίου) και Ιπποκράτη (Κω). Στην τελική φάση (29/07-02/08) ο νικητής του Γ' ομίλου θα αντιμετωπίσει (όπως και στις νεάνιδες) τους νικητές Α' και Β' ομίλου, τους πρωταθλητές ΕΣΚΑ και ΕΚΑΣΘ και τον Κρόνο.

Το πρόγραμμα του Ηροδότου:
15/07 - 17:00 Ηρόδοτος-Αιγέας
17/07 - 15:00 ΑΕΣ Αθλέων-Ηρόδοτος
18/07 - 14:30 Ηρόδοτος-Βούρειος ΑΟΛ Χίου
19/07 - 09:30 Ιπποκράτης-Ηρόδοτος