Super League: Σπουδαία νίκη του Πανσερραϊκού στα Γιάννινα

ΠΑΝΣΕΡΡΑΙΚΟΣ
 clock 21:07 | 20/01/2024

Ο Πανσερραϊκός επικράτησε με 2-0 του ΠΑΣ στους “Ζωσιμάδες” και αύξησε τη διαφορά του από τη ζώνη του υποβιβασμού της Super League, ενώ ο “Άγιαξ της Ηπείρου” παραμένει ισόβαθμος με την Κηφισιά στον πάτο της βαθμολογίας.

Ο Πανσερραϊκός ξεκίνησε ιδανικά το ματς και στα πρώτα 16 λεπτά του αγώνα πήρε προβάδισμα δύο τερμάτων. Αρχικά, στο 11′ ο Στάικος έκανε ένα δυνατό σουτ έξω από την περιοχή, ο Κλέιμαν έπεσε στη σωστή γωνία και απομάκρυνε, με την μπάλα να βρίσκει στο δοκάρι και τον Μπετανκόρ να παίρνει το ριμπάουντ και τελικά με κεφαλιά να την στέλνει στα δίχτυα για το 1-0. Στο 16′, με μια βαθιά μπαλιά ο Τομάς βρήκε τον Μπετανκόρ κι εκείνος εκμεταλλεύτηκε το ότι ο Κλέιμαν είχε βγει έξω από την περιοχή του, τον πέρασε και με πλασέ έγραψε το 2-0 μέσα πέντε λεπτά με το δεύτερο προσωπικό του τέρμα. Ο Μπετανκόρ στο 31′ έφτασε μια ανάσα από το χατ-τρικ, αλλά το σουτ που έκανε με το αριστερό πέρασε δίπλα από το δεξί κάθετο δοκάρι του Κλέιμαν. Tα “λιοντάρια” του Πάμπλο Γκαρσία πήγαν στην ανάπαυλα με το υπέρ τους 2-0 κόντρα στον ΠΑΣ, που ήταν κάκιστος στο πρώτο ημίχρονο.

Η πρώτη καλή στιγμή στο ματς για τους γηπεδούχους ήρθε στο 49′, με τον Χόβαν να διώχνει ωραία το σουτ του Κόντε και στη συνέχεια της φάσης ο Δεληγιαννίδης έδιωξε λίγο πριν η μπάλα περάσει την γραμμή από το γύρισμα του Τζίνο. Ο ΠΑΣ ήταν καλύτερος στο δεύτερο ημίχρονο και στο 79′ έχασε τεράστια ευκαιρία να μειώσει, με τον Εραμούσπε να κάνει την κεφαλιά, τον Μπάλαν να κοντρολάρει και με σουτ να στέλνει τη μπάλα στο δοκάρι του Χόβαν! Ο Κλέιμαν στο 85′ νίκησε τον Άλεκσιτς στην πρώτη καλή στιγμή του Πανσερραϊκού στο δεύτερο 45λεπτο

ΓΚΟΛ: – / 11′,16′ Μπετανκόρ
ΚΙΤΡΙΝΕΣ: 14′ Εραμούσπε, 34′ Τζίνο, 83′ Τζίμας, 88′ Παμλίδης / 14′ Ουάρντα, 47′ Δεληγιαννίδης, 52′ Ντανκερλούι
ΔΟΚΑΡΙ: 79′ Μπάλαν / –

ΠΑΣ Γιάννινα: Κλέιμαν, Σόρια, Τσαούσης (61′ Κιάκος), Εραμούσπε, Παντελάκης, Καραχάλιος (61′ Ριένστρα), Τζίνο, Λέο (46′ Τζίμας), Παμλίδης, Ροσέρο (82′ Έφορντ), Κόντε (Μπάλαν).

Πανσερραϊκός: Χόβαν, Θυμιάδης, Μπέργκστρομ, Διαμάντης, Δεληγιαννίδης, Στάικος, Μορέιρα, Τόμας, Ουάρντα, Ντάνκερλουι (81′ Οικονόμου), Μπετανκόρ (71′ Άλεκσιτς).

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 19ης αγωνιστικής της Super League:

14. Κηφισιά 12

*Ο Ολυμπιακός τιμωρήθηκε με αφαίρεση ενός βαθμού για όσα συνέβησαν στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, ενώ το παιχνίδι κατοχυρώθηκε στους πράσινους με 0-3.