Super League: Νίκησε μετά από 2,5 μήνες η Κηφισιά, 4-2 τον ΠΑΣ (βίντεο)

ΚΗΦΙΣΙΑ
 clock 19:35 | 16/12/2023

Στο ντεμπούτο του Ντέιβιντ Νίλσεν στον πάγκο της, η Κηφισιά σταμάτησε το αρνητικό σερί που έτρεχε για δέκα παιχνίδια και επέστρεψε στις νίκες μετά την 1η Σεπτεμβρίου, επικρατώντας με 4-2 του ΠΑΣ Γιάννινα, στο πλαίσιο της 14ης αγωνιστικής της Super League.

Η Κηφισιά πραγματοποίησε μία πολύ δυνατή εκκίνηση στο παιχνίδι και απείλησε μόλις στο 4′. Ο Σάντος πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του από τα δεξιά, γύρισε στο σημείο του πέναλτι στον Κωνσταντακόπουλο, ο οποίος σούταρε δυνατά και έστειλε άουτ την μπάλα. Δύο λεπτά μετά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να ανοίξουν το σκορ. Ο Σάντος έκλεψε, έβγαλε εξαιρετική μπαλιά και ο Οζέγκοβιτς με καρφωτή κεφαλιά έκανε το 1-0 στο 6′. Άμεσα ήρθε η απάντηση από πλευράς ΠΑΣ. Ο Παμλίδης έβγαλε κάθετη πάσα στον Ροσέρο, ο οποίος πάτησε περιοχή, απέφυγε μαρκάρισμα του Μασούρα και με πλασέ έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-1 στο 10′. Πριν καλά-καλά κοπάσουν οι πανηγυρισμοί, η ομάδα των βορείων προαστίων ανέκτησε το προβάδισμα με πρωταγωνιστή ξανά τον Σάντος, ο οποίος έβαλε το όνομά του στον πίνακα των σκόρερ. Ο Βραζιλιάνος επιθετικός εκμεταλλεύτηκε την πάσα του Κωνσταντακόπουλου και τσίμπησε την μπάλα για να γράψει το 2-1 στο 11′. Από στημένη φάση, οι Γιαννιώτες ισοφάρισαν για δεύτερη φορά το παιχνίδι. Έπειτα από εκτέλεση κόρνερ, ο Παντελάκης νίκησε τους πάντες στον αέρα και με ψιλοκρεμαστή κεφαλιά ξεγέλασε τον Αναγνωστόπουλο, πετυχαίνοντας το 2-2 στο 23′. Οι φιλοξενούμενοι είχαν την ευκαιρία να φθάσουν στην ανατροπή, αλλά σπατάλησαν μία σημαντική στιγμή. Ο τερματοφύλακας της Κηφισιάς πρόλαβε τον Ροσέρο και στη συνέχεια απέκρουσε με το κεφάλι ένα σουτ του Λεό. Τρία λεπτά μετά, οι νεοφώτιστοι μπήκαν ξανά σε θέση οδηγού. Ο Μπιφουμά εκτέλεσε ένα φάουλ χαμηλά στο πρώτο δοκάρι, ο Λαντρ έκανε την προβολή και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 3-2, που ήταν και το σκορ στη λήξη του πρώτου μέρους της αναμέτρησης.

Αναμενόμενα στο δεύτερο ημίχρονο του παιχνιδιού, ο ρυθμός έπεσε. Ήταν αδύνατο οι δύο ομάδες να συνεχίσουν στο ίδιο τέμπο, που είχαν στα πρώτα 45 λεπτά, που ήταν ίσως το πιο θεαματικό ημίχρονο της φετινής Super League. Η πρώτη τελική ήρθε στο 53′ από ένα σουτ του Γκάρο και αμέσως μετά η Κηφισιά απάντησε στις ευκαιρίες με τον Οζέγκοβιτς, ενώ στο 55′ ο Σάντος αστόχησε από πλεονεκτική θέση με κεφαλιά, έπειτα από γύρισμα του Μπιφουμά.

ΓΚΟΛ: 6′, 90′ Οζέγκοβιτς, 11′ Σάντος, 35′ Λαντρ / 10′ Ροσέρο, 23′ Παντελάκης
Κίτρινες: 25′ Σάντος, 29′ Παρράς, 59′ Παπασάββας / 40′ Καραχάλος, 41′ Παντελάκης, 48′, 78′ Γκάρο, 74′ Τσαούσης
Κόκκινη: – / 78′ Γκάρο
ΚΗΦΙΣΙΑ (Ντέιβιντ Νίλσεν): Αναγνωστόπουλος, Μασούρας, Λαντρ, Βαφέας, Παρράς, Παπασάββας, Ιπαλίμπο, Σάντος, Κωνσταντακόπουλος, Μπιφουμά, Οζέγκοβιτς
ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Θανάσης Στάικος): Κλέιμαν, Σόρια, Παντελάκης, Εραμούσπε, Τσαούσης, Καραχάλιος, Ριένστρα, Ροσέρο, Παμλίδης, Τζίνο, Λεό.

Super League 2: Στην κορυφή η ΑΕΛ - Τα αποτελέσματα (βίντεο)

Β' Εθνική μπάσκετ: Βαριά ήττα του ΟΦΗ στην Καλλιθέα (βίντεο)