Super League: Νίκη του Άρη στο Βόλο, ισοπαλία στο Περιστέρι (βίντεο)

ΑΡΗΣ
 clock 22:23 | 11/11/2023

Ο Άρης νίκησε τον Βόλο στο πλαίσιο της 11ης αγωνιστικής της Super League, με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να επιστρέφει στις νίκες χάρις στα τέρματα των Μορόν και Νταρίντα (2-0).

Στα πρώτα λεπτά της αναμέτρησης αν και οι φιλοξενούμενοι έδειχναν να πατάνε καλύτερα στο γήπεδο δεν μπόρεσαν να δημιουργήσουν την φάση που θα τους έβαζε μπροστά στο σκορ. Στο 35ο λεπτό ο Ντέλετιτς ήταν αυτός που απείλησε τα καρέ του Κουέστα με μακρινό σουτ αλλά ο Ισπανός τερματοφύλακας μπλόκαρε εύκολα. Στιγμές αργότερα και πιο συγκεκριμένα στο 36ο λεπτό ο Άρης βρήκε τον δρόμο προς τα δίχτυα με τον Μπράμπετς. Το γκολ όμως που πέτυχε ο Τσέχος αμυντικός δεν μέτρησε καθώς η μπάλα βρήκε στο χέρι του στόπερ των “κιτρίνων” σύμφωνα με τον κ. Τσιμεντερίδη, με τους θεσσαλονικείς πάντως να έχουν έντονα παράπονα στην εν λόγω φάση. Στα εναπομείναντα λεπτά της αναμέτρησης δεν άλλαξε κάτι με τις δύο ομάδες να πηγαίνουν ισόπαλες χωρίς σκορ στα αποδυτήρια.

Στο δεύτερο ημίχρονο και συγκεκριμένα στο 50ο λεπτό ο Βόλος  έφτασε πολύ κοντά στο να ανοίξει το σκορ αλλά το σουτ του Λούνα από πλεονεκτική θέση πέρασε ελάχιστα άουτ, ενώ και ο Κόμπα τρία λεπτά αργότερα δεν κατάφερε να νικήσει τον Κουέστα μέσα από την περιοχή. Κόντρα στη ροή του αγώνα όμως ο Άρης κέρδισε πέναλτι, μετά από υπόδειξη του VAR σε κράτημα φανέλας του Μπράμπετς.

Την εκτέλεση ανέλαβε ο Μορόν που δεν λάθεψε και έκανε το 1-0 για τους “κίτρινους“. Αυτό ήταν και το έκτο γκολ του Ισπανού επιθετικού στο πρωτάθλημα με την φανέλα των θεσσαλονικιών.

Στο 75ο λεπτό οι φιλοξενούμενοι έκαναν δύο τα τέρματα τους με τον Νταρίντα. Ο Σουλεϊμάνοφ έκανε εξαιρετική ενέργεια αποφεύγοντας όποιον βρήκε μπροστά του, πάσαρε στον Τσέχο και αυτός ανενόχλητος έκανε το 2-0, που ήταν και το τελικό σκορ της αναμέτρησης με την ομάδα του Άκη Μάντζιου να επιστρέφει στις νίκες μετά την εντός έδρας ήττα από τον Ατρόμητο με 3-1.

Γκολ: 60′ Μορόν, 75′ Νταρίντα

Κίτρινες: 18′ Τρουγιέ, 18′ Γκλάβσιτς, 45+1′ Τσοκάνης, 59′ Καλογερόπουλος / 40′ Φεράρι, 87′ Κάρλσον
Κόκκινες:
Δοκάρι:

Βόλος (Κώστας Μπράτσος): Κόστιτς, Κίτσος, Καλογερόπουλος, Τσοκάνης, Λούνα (72′ Μαχαίρας, Γκλάβσιτς, Τρουγιέ (72′ Ενγκίν), Ντίλετιτς, Μπερτόγλιο (48′ Κόμπα), Κορνέ (45′ Άλχο), Γκαρσία

Άρης (Άκης Μάντζιος): Κουέστα, Μοντόγια, Φατόρε, Μπράμπετς, Φεράρι, Βερστράτε, Νταρίντα (90+3′ Ζαμόρα), Πάρντο (81′ Ζουλ), Σουλεϊμάνοφ (81′ Κάρλσον), Παναγίδης (64′ Μενέντεζ) , Μορόν

Ισοπαλία στο φινάλε για τον Ατρόμητο

O Πανσερραϊκός κρατούσε στα χέρια του μία μεγάλη νίκη στο Περιστέρι, όμως ο Ατρόμητος “χτύπησε” στις καθυστερήσεις με τον Πολωνό επιθετικό, Αντζιέλσκι, ο οποίος διαμόρφωσε το τελικό 1-1, διατηρώντας το αήττητο του Σάσα Ίλιτς στον πάγκο των “κυανολεύκων”.

Το παιχνίδι στο Περιστέρι είχε καλό ρυθμό από το ξεκίνημα, με τις δύο ομάδες να απειλούν στα πρώτα λεπτά με μακρινά σουτ. Από τον Καμαρά στο 10′ προήλθε η πρώτη τελική στο ματς, με τον Χόβαν να απομακρύνει με δυσκολία. Ένα λεπτό ήρθε η απάντηση από τον Άλεξιτς, όμως ο Τσιντώτας δεν ανησύχησε. Ο Ατρόμητος έδειχνε ανώτερος στον αγωνιστικό χώρο, στο πρώτο κομμάτι του αγώνα, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι ήταν αυτοί που βρήκαν δίχτυα στο 23ο λεπτό. Ο Μπέργκστρομ σκόραρε από κοντά σε μία φάση διαρκείας των Σερραίων, αλλά το γκολ δεν μέτρησε, καθώς από τη χρήση του βίντεο-ρίπλεϊ φάνηκε ο Χατζηστραβός να βρίσκει τη μπάλα με το χέρι νωρίτερα. Ο μέσος του Πανσερραϊκού ήταν ο μοιραίος στη φάση αυτή, όμως πήρε το… αίμα του πίσω, καθώς στο 40′ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του. Έπειτα από ωραία συνεργασία με τον Μασαρίποφ, νίκησε με σουτ τον Τσιντώτα για το 1-0. Στις καθυστερήσεις του πρώτου μέρους, ο Ατρόμητος “άγγιξε” την ισοφάριση. Εκτέλεση φάουλ από τα δεξιά, ο Ασεβέδο έκανε το γύρισμα στον Ντε Μποκ, αλλά το σουτ σταμάτησε σε πόδι αντιπάλου.

Στο δεύτερο ημίχρονο, ο Σάσα Ίλιτς έκανε πιο επιθετικό το σχήμα της ομάδας του, οι Περιστεριώτες είχαν την πρωτοβουλία των κινήσεων, ωστόσο οι Σερραίοι έκαναν σωστή διαχείριση του προβαδίσματος που είχαν, κλείνοντας καλά τους χώρους, με αποτέλεσμα οι γηπεδούχοι να μην μπορούν να πλησιάσουν εύκολα την αντίπαλη εστία. Οι παίκτες του Πάμπλο Γκαρσία θέλησαν να “χτυπήσουν” στην κόντρα και στο 54′ είχαν μία μεγάλη ευκαιρία με τον Άλεξιτς, ο οποίος βγήκε τετ-α-τετ με τον Τσιντώτα, αλλά ο τερματοφύλακας του Ατρόμητου έδιωξε με το πόδι. Κυρίως από στημένες φάσεις απείλησαν οι “κυανόλευκοι”. Στο 65′ ο Χόβαν είχε άσχημη αντίδραση σε φάουλ του Κούντε, όμως οι Τζαβέλλας και Ασεβέδο δεν μπόρεσαν να εκμεταλλευτούν. Τέσσερα λεπτά μετά, ο Ντε Μποκ έκανε μία κεφαλιά μετά από κόρνερ, με την μπάλα να περνάει άουτ. Οι φιλοξενούμενοι έχασαν την ευκαιρία να “κλειδώσουν” τη νίκη στο 90’+2′, με τον Τομάς να μην μπορεί να σκοράρει με σουτ σε αντεπίθεση. Εν τέλει το “πλήρωσαν”, καθώς ο Ατρόμητος έφθασε στην ισοφάριση στο 90’+4′ με κεφαλιά του Αντζιέλσκι, έπειτα από σέντρα του Ντιρκς, για το τελικό 1-1.

Γκολ: 90’+4′ Αντζιέλσκι / 40′ Χατζηστραβός

Κίτρινες: 51′ Βαλένσια, 56′ Τζαβέλλας, 80′ Καμαρά / 56′ Άλεξιτς, 78′ Ντάνκερλουι, 80′ Πηλέας, 90’+6′ Ουεντραόγκο

Ατρόμητος (Ίλιτς): Τσιντώτας, Κεσχρίντα, Τζαβέλλας, Ασεβέδο, Ντε Μποκ, Γκονζάλες, Κούντε (74’ Κουέν), Ρομπάιγ (74’ Γιουμπιτάνα), Καμαρά (87’ Ντιρκς), Φριντζόνσον (46’ Αντζιέλσκι), Βαλένσια.

Πανσερραϊκός (Γκαρσία): Χόβαν, Ντανκερλούι, Μπέργκστορμ, Αυλωνίτης, Πεταυράκης, Μορέιρα, Ουεντραόγκο, Χατζηστραβός (89’ Κολομπίνο), Πηλέας (80’ Δεληγιαννίδης), Μασαρίποφ (60’ Τομάς), Άλεξιτς.

*Έχουν παιχνίδι λιγότερο

**Ο Ολυμπιακός τιμωρήθηκε με αφαίρεση ενός βαθμού για όσα συνέβησαν στον αγώνα με τον Παναθηναϊκό, ενώ το παιχνίδι κατοχυρώθηκε στους πράσινους με 0-3.

20:30 Άρης-Παναθηναϊκός

Νταμπράουσκας: ''Δεν πιστεύω πως είμαι εγώ το πρόβλημα του ΟΦΗ'' - Στάικος: ''Αξίζαμε ευρεία νίκη'' (βίντεο)

Super League 2: «Καθάρισε»» ο Ελ Αραμπί για τον Ολυμπιακό Β’ -Τα αποτελέσματα