Super League: «Καθάρισαν» οι νέοι για την ΑΕΚ-Έχασε τα… άχαστα ο Ολυμπιακός(vid)

clock 22:49 | 12/09/2021

Με νίκη ξεκίνησε η ΑΕΚ τις υποχρεώσεις της στη Super League 2021/22. Η ομάδα του Βλάνταν Μιλόγεβιτς επικράτησε 3-0 του Ιωνικού στο ΟΑΚΑ παρουσία περίπου 12.000 θεατών. Τρεις νεοαποκτηθέντες πανηγύρισαν τα πρώτα γκολ της καριέρας τους στην Ένωση, οι Λε Ταλέκ (7΄), Άμραμπατ (62΄-πέναλτι), Τσούμπερ (66΄). Οι φιλοξενούμενοι αγωνίζονταν με 10 παίκτες από το 33ο λεπτό λόγω αποβολής του Ρομαό με δεύτερη κίτρινη.

*Ημέρα των μεγάλων επιστροφών η σημερινή. Ο Ιωνικός αγωνίστηκε ξανά σε αγώνα της Super League για πρώτη φορά μετά από τη σεζόν 2006/2007, ενώ βασικός με την ομάδα της Κοκκινιάς ξεκίνησε ο Ντμίτρο Τσιγκρίνσκι, μετά από μία πενταετία στα «κιτρινόμαυρα». Ο Ουκρανός αποθεώθηκε από τους φίλους της Ένωσης

* Με την έναρξη του παιχνιδιού τηρήθηκε ενός λεπτού σιγή για τη γενοκτονία των Ελλήνων της Μικράς Ασίας

* Στη μνήμη του Μίκη Θεοδωράκη, τα μεγάφωνα του ΟΑΚΑ έπαιζαν τραγούδια του σπουδαίου μουσουργού πριν από την έναρξη, αλλά και στο ημίχρονο του αγώνα.

0-0 o Ολυμπιακός

Ο Ολυμπιακός τελικά δεν ξεκίνησε με το δεξί… Μπορεί στο μεγαλύτερο διάστημα να μην ήταν τόσο δημιουργικός και να δυσκολευόταν με την καλοστημένη άμυνα του Ατρομήτου, αλλά στο τελευταίο 25λεπτο είχε ρίξει στα… σχοινιά τους Περιστεριώτες, τους «σφυροκοπούσε» ανελέητα, αλλά οι Ελ Αραμπί, Τικίνιο (αυτοί οι δύο κυρίως) και Ονιεκούρου έχασαν γκολ που για την κλάση τους δεν χάνονται και κάπως έτσι ήρθε το 0-0. Στο 93’, στο 94’ και στο 96’ οι Ανδρούτσος, Αλγκασίμ και Κούντε αντίστοιχα έχασαν άλλες τρεις τεράστιες ευκαιρίες!

Εκλογές ΕΟΚ: Με θριαμβευτική εκλογή νέος πρόεδρος ο Βαγγέλης Λιόλιος-Δεν εκλέχτηκε ο Μαρκάκης

Κύπελλο Ελλάδος: Τα πέναλτι έδωσαν πρόκριση στον Γιούχτα οχι όμως στον ΠΟΑ