Super League 2: Ισόπαλο το ντέρμπι, «κούρσα» για τρεις η πρώτη θέση

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ
 clock 20:39 | 23/03/2022

Χωρίς νικητή ολοκληρώθηκε το εξ αναβολής ντέρμπι της 23ης αγωνιστικής στον Β΄ όμιλο της Super League 2. Ο πρωτοπόρος Λεβαδειακός παραχώρησε ισοπαλία 1-1 στην Καλλιθέα και αύξησε στους τρεις βαθμούς τη διαφορά του από τη δεύτερη Καλαμάτα, με την αθηναϊκή ομάδα να ακολουθεί ένα βαθμό πίσω από τη «μαύρη θύελλα» και να παραμένει στη διεκδίκηση της πρώτης θέσης. Το τελικό αποτέλεσμα διαμορφώθηκε από το πρώτο δεκάλεπτο, καθώς οι Βοιωτοί άνοιξαν το σκορ στο 7΄ με τον Νίλι, για να «απαντήσει» δύο λεπτά αργότερα ο Ευαγγέλου. Οι φιλοξενούμενοι θα μπορούσαν να φύγουν με τη νίκη από τη Λιβαδειά, όμως η κεφαλιά του Κυνηγόπουλου στο 78΄ σταμάτησε στο δοκάρι.

Μία θέση στη βαθμολογία ανεβαίνει ο Απόλλων Πόντου μετά τη νίκη που σημείωσε απέναντι στον Ολυμπιακό Βόλου.Η ομάδα της Καλαμαριάς επιβλήθηκε την Τετάρτη το απόγευμα με σκορ 1-0 σε εξ αναβολής παιχνίδι για την 21η αγωνιστική του βόρειου ομίλου. Μια νίκη που δίνει την ευκαιρία στον Απόλλωνα να αναπνεύσει βαθμολογικά αλλά και να ελπίζει σε παραμονή, αντίθετα με τον Ολυμπιακό Βόλου που εξακολουθεί να παραμένει στην προτελευταία θέση και να βλέπει την ζώνη υποβιβασμού να απέχει αισθητά…

Το γκολ που έκρινε τη νίκη σημείωσε στο 44’ ο Καουακού.