Super League 2: Για τη νίκη στη Δράμα ο πρωτοπόρος Εργοτέλης

ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ ΞΑΝΘΗ
 clock 11:45 | 24/02/2021

Ο  πρωτοπόρος της Super League 2, Εργοτέλης  θα αντιμετωπίσει σήμερα (15:00, EΡΤ 3) στη Δράμα την τοπική Δόξα, και με νίκη θα ξεφύγει 4 βαθμούς από τους διώκτες του

Οι Κρητικοί του Γιάννη Ταουσιάνη, από την πλευρά τους, έχουν να ηττηθούν από την 3η αγωνιστική, έχοντας πλέον στο ενεργητικό τους τρεις διαδοχικές επιτυχίες που τους έφεραν και στην πρώτη θέση της κατάταξης.

Αήττητοι στα τελευταία τέσσερα παιχνίδια τους, οι «μαυραετοί» του Θανάση Κολιτσιδάκη, έχοντας από δύο νίκες και ισάριθμες ισοπαλίες, έρχονται από τη «λευκή» ισοπαλία που παραχώρησαν στην ΑΕ Καραϊσκάκης.

Δίνουν τον τέταρτο διαδοχικό εντός έδρας αγώνα τους απέναντι στον πρωτοπόρο Εργοτέλη.

Η προιστορία

Μοιρασμένες είναι οι επιτυχίες της Δόξας στη Δράμα με αντίπαλο τον Εργοτέλη, για το πρωτάθλημα της Β’ εθνικής. Συγκεκριμένα, σε 4 συνολικά αναμετρήσεις των δύο ομάδων, η Δόξα πέτυχε 2 νίκες και έχασε στους υπόλοιπους 2 αγώνες.
Η πρώτη συνάντηση ήταν περίπου πριν από οκτώ χρόνια (20 Φεβρουαρίου 2013), όταν η Δόξα με γκολ του Πουλάκη δύο λεπτά πριν από τη λήξη του αγώνα υποχρέωσε τον πρωτοπόρο Εργοτέλη σε ήττα, ο οποίος μάλιστα είχε να χάσει έξι αγωνιστικές.
Η επόμενη νίκη των «Μαυραετών» στη Δράμα ήταν στις 26 Μαΐου 2017. Η Δόξα παίζοντας επιθετικό ποδόσφαιρονίκησε με 4-0 την κρητική ομάδα.. Ριζογιάννης (3’), Γκότοβος (12’), Λίτσκας (41’) και Μαχαίρας (84’) ήταν οι σκόρερς της δραμινής ομάδας, ενώ αντίθετα ο Εργοτέλης συνέχισε για πέμπτη αγωνιστική χωρίς νίκη.

Στις άλλες δύο αναμετρήσεις στη Δράμα, η Δόξα γνώρισε ισάριθμες ήττες. Η πρώτη ήταν στις 5 Μαΐου 2019 (τελευταία αγωνιστική) με «διπλό» σκόρερ και πρώτο παίκτη τον Έφορντ (0-2). Η δεύτερη ήταν στην περσινή περίοδο, στις 14 Δεκεμβρίου 2019. Αν και προηγήθηκε η Δόξα πολύ νωρίς (3’) με τον Ν. Ιωαννίδη, οι φιλοξενούμενοι στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα, με δύο κεφαλιές του Ρεβίθη (83’, 90’) πήραν τους τρεις πολύτιμους βαθμούς.

Τέλος, οι δύο ομάδες έχουν βρεθεί αντιμέτωπες και στο πρωτάθλημα της Α’ εθνικής την περίοδο 2011-12. Η Δόξα με έδρα το «αφιλόξενο» Καυτανζόγλειο, αν και βρισκόταν στην τελευταία θέση της βαθμολογίας, έπαιξε για την αξιοπρέπειά της και πήρε τον βαθμό της ισοπαλίας (1-1). Τα γκολ πέτυχαν οι Χαντί (23’) και Σοιλάδης (40’). Μάλιστα, οι οπαδοί της Δόξας εκείνη τη χρονιά είχαν γράψει για διαμαρτυρία σε ένα πανό: «94 χρόνια ιστορίας, πρώτη φορά πρόσφυγες».

Η καταγραφη της προιστορίας έγινε από τα xronikadramas.gr

Αναλυτικά το πρόγραμμα και τα αποτελέσματα της 2ης αγωνιστικής της Super League 2:

Champions League: Συνέχεια απόψε με ματς σε Μπέργκαμο και Βουδαπέστη

Champions League: Ατλέτικο - Τσέλσι 0-1, Λάτσιο - Μπάγερν 1-4 (γκολ, score, highlights)