Super League 2: «Έσπασαν το ρόδι» Παναθηναϊκός Β΄ και AEK Β΄

Super League 2
 clock 20:22 | 30/09/2023

Την πρώτη νίκη του στην εφετινή Super League 2 πανηγύρισε σήμερα (30/9) ο Παναθηναϊκός Β΄ που επιβλήθηκε 2-0 της Παναχαϊκής στο Παμπελοποννησιακό, σε αναμέτρηση για τη 2η αγωνιστική του Β΄ ομίλου. Η ομάδα του Σωτήρη Αντωνίου πήρε προβάδισμα στο σκορ στο 15΄ με τον Βουτσά, ενώ ο Καραμπάς «κλείδωσε» το «τρίποντο» για το «τριφύλλι» στις καθυστερήσεις του αγώνα (90+5΄).

Στο μεταξύ, και ο Διαγόρας πήρε την πρώτη νίκη του στον Β΄ όμιλο, επικρατώντας στη Ρόδο του Αιγάλεω με 2-1. Τα τέρματα των νικητών σημείωσε ο Λεσάι (40΄, 45+2΄), ενώ οι «κυανόλευκοι» μείωσαν με τον Γκάβριτς στις καθυστερήσεις του β΄ μέρους (90+6΄).

Σε αναμετρήσεις για τη 2η αγωνιστική στον Β΄ όμιλο της Super League 2 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

12. Ολυμπιακός Β΄         -9

Σημ: Ο Ολυμπιακός Β΄ ξεκίνησε το πρωτάθλημα με ποινή αφαίρεσης 10 βαθμών.

Πρώτη νίκη για την ΑΕΚ Β΄

Η ΑΕΚ Β΄ άνοιξε... λογαριασμό στον Α΄ όμιλο της Super League 2, καθώς νίκησε 3-0 την ΑΕΛ στο «Σεραφείδειο», στο πλαίσιο της 2ης αγωνιστικής. Ο Ραντόνια «άνοιξε το σκορ» για τον «Δικέφαλο» στο 25΄, ενώ οι «κιτρινόμαυροι» πέτυχαν άλλα δύο τέρματα στο β΄ μέρος με τους Χριστόπουλο (62΄) και Πήλιο (66΄) και «έπιασαν» τους «βυσσινί» στη βαθμολογία.

Στο μεταξύ, ο ΠΑΟΚ Β΄ δεν κατάφερε να «ζευγαρώσει» τις νίκες του στον Α΄ όμιλο, καθώς ηττήθηκε 3-2 από τον Καμπανιακό στο γήπεδο του Μακεδονικού. Ο Καμπανιακός προηγήθηκε μόλις στο 3ο λεπτό με τον Γαρύφαλλο, ωστόσο ο «Δικέφαλος του βορρά» ανέτρεψε την εις βάρος του κατάσταση και πήγε στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα έχοντας προβάδισμα στο σκορ με 2-1, χάρη στα τέρματα των Τσοπούρογλου (19΄) και Γκορντεζιάνι (45+2΄). Όμως, οι φιλοξενούμενοι κατάφεραν να προηγηθούν με 3-2 με τα γκολ των Γαρύφαλλου (63΄) και Τότσκα (74΄) και κράτησαν το προβάδισμα ως το τέλος, παρά τις προσπάθειες των παικτών του ΠΑΟΚ Β΄ που είχε δοκάρι με τον Δαρέλα στο 83΄.

Σε αναμετρήσεις για την 2η αγωνιστική στον Α΄ όμιλο της Super League 2 σημειώθηκαν τα αποτελέσματα:

ΑΕΚ Β΄-ΑΕΛ                         3-0

ΠΑΟΚ Β΄-Καμπανιακός                2-3