Αθλητικά

Σταδιο Ελευθερίας: Kακοτεχνίες και μπαλώματα στο ταρτάν-Τί λέει το ΕΑΚΗ

stadio-tartan.jpg

Οι κακοτεχνίες που υπάρχουν στο ταρτάν  στο ανακαινισμένο στάδιο Ελευθερίας του Ηρακλείου έχουν εξοργίσει αθλητές , αθλούμενους  αλλά κυρίως την Διοίκηση του Εθνικού Αθλητικού Κεντρου Ηρακλείου που υπερηφανεύεται για το έργο της καθώς και την ΓΓΑ με αποτέλεσμα το έργο να μην έχει ακόμα παραληφθεί επίσημα.

Το ταρτάν που εχει τοποθετηθεί είναι πολύ λεπτό και με την χρήση που υπάρχει αρχίζει και ξεκολλάει σε συνδυασμό με την υγρασία που με την ζέστη βγαίνει στην επιφάνεια. Έτσι αναγκάζεται η εταιρία που το τοποθέτησε να προχωρά σε μπαλώματα ενώ ο υφυπουργός αθλητισμού κ.Αυγενάκης που πρόσφατα είδε την κατάσταση που υπάρχει ,σωματεία και  ΕΑΚΗ ζητούν την ολική αντικατάσταση του με τις σωστές προδιαγραφές .Η εταιρία σύμφωνα με πληροφορίες μας αρνείται την ολική αντικατάσταση του αλλα η κατάσταση είναι δραματική αφού υπάρχει ο κίνδυνος τραυματισμών αθλητών. Ήδη υπάρχουν.

Η διοικηση ΕΑΚΗ πάντως ,δυο μέρες μετά που εδειχνε στην Πρόεδρο του ΣΕΓΑΣ το πόσο εχει ανακαινιστεί και φτιαχτεί το στάδιο Ελευθερίας ,εξέδωσε ανακοίνωση παραδεχόμενη το πρόβλημα και τονίζει "έχουμε υποχρέωση απέναντι στην κοινωνία και είμαστε αποφασισμένοι να απαιτήσουμε την πλήρη και αυστηρή εφαρμογή όσων προβλέπονται στη συμφωνία ανακατασκευής του Σταδίου Ελευθερίας".

Oλο μπαλώματα εχει το νέο ταρτάν στο στάδιο ελευθυρίας
Oλο μπαλώματα εχει το νέο ταρτάν στο στάδιο ελευθυρίας

Αναλυτικά η ανακοίνωση:

"Η Διοικούσα Επιτροπή του Εθνικού Αθλητικού Κέντρου Ηρακλείου ενημερώνει την αθλητική οικογένεια, τα σωματεία, τους αθλητές και τους αθλούμενους,  που χρησιμοποιούν το Στάδιο Ελευθερίας, ότι:

•Από την πρώτη στιγμή που διαπίστωσε προβλήματα και δείγματα κακοτεχνιών σε κάποια σημεία του νέου ταρτάν στίβου, τα οποία χρίζουν διόρθωσης από τον Εργολάβο, ενημερώθηκαν εγγράφως ο Υφυπουργός Πολιτισμού και Αθλητισμού, Λευτέρης Αυγενάκης και οι αρμόδιες υπηρεσίες της Γενικής Γραμματείας Αθλητισμού.

•Το Υφυπουργείο Αθλητισμού και η Τεχνική Υπηρεσία της ΓΓΑ, που είναι οι επιβλέποντες το Έργου έως ότου αυτό να ολοκληρωθεί και να παραληφθεί επίσημα, επελήφθησαν άμεσα και δραστικά. Βρίσκονται σε συνεχή επικοινωνία με την ανάδοχο εταιρεία για την άμεση  αποκατάσταση του ταρτάν.

•Είναι απολύτως ξεκάθαρο πως ο Υφυπουργός Αθλητισμού, η ΓΓΑ και ασφαλώς και εμείς ως ΕΑΚΗ, έχουμε υποχρέωση απέναντι στην κοινωνία και είμαστε αποφασισμένοι να απαιτήσουμε την πλήρη και αυστηρή εφαρμογή όσων προβλέπονται στη συμφωνία ανακατασκευής του Σταδίου Ελευθερίας:

ΔΕΝ ΘΑ ΠΑΡΑΛΑΒΟΥΜΕ το Έργο, αν το αποτέλεσμα δεν είναι τέλειο. Ένας στίβος χωρίς κακοτεχνίες και προβλήματα, όπως δηλαδή επιθυμούμε και όπως αρμόζει στο Ηράκλειο! Εμπιστευόμαστε την Τεχνική Υπηρεσία η οποία έχει πάρει σαφείς οδηγίες για ένα ασφαλές και σωστά κατασκευασμένο έργο.

Το ανακαινισμένο Στάδιο Ελευθερίας είναι ήδη ένα «στολίδι» για το Ηράκλειο, την Κρήτη, για όλη τη χώρα και την αθλητική οικογένεια και πάνω σε αυτό, δεν χωρά καμία έκπτωση."

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Παναθηναϊκός: Τέλος ο Μπόλονι

Δήμος Ηρακλείου: Το Ηράκλειο θα διεκδικήσει τους Παράκτιους Αγώνες του 2023

Αθλητικά

Το πανόραμα του Euro 2020 (Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες)

uefa-euro-2020.jpg

Οι αναμετρήσεις της τελικής φάσης του Ευρωπαϊκού πρωταθλήματος 2020 και ο δρόμος για τον μεγάλο τελικό της 11ης Ιουλίου στο «Γουέμπλεϊ» του Λονδίνου. (Πρόγραμμα, αποτελέσματα, βαθμολογίες,)

ΤΟ ΠΑΝΟΡΑΜΑ ΤΟΥ EURO 2020

1ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Τουρκία – Ιταλία 0-3 (53' αυτ. Ντεμιράλ, 66' Ιμόμπιλε, 79' Ινσίνιε)

Ουαλία-Ελβετία 1-1 (74' Μουρ - 49' Εμπολό)

16/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 19.00): Τουρκία - Ουαλία
16/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 22.00): Ιταλία - Ελβετία
20/6 («Ολίμπικο», Ρώμη, 19.00): Ιταλία - Ουαλία
20/6 («Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού, 19.00): Ελβετία – Τουρκία

Η βαθμολογία

groupa
groupa

 

2ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Βέλγιο
Δανία
Φιλανδία
Ρωσία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Δανία - Φιλανδία 0-1 (59' Πογιάμπαλο)
Βέλγιο - Ρωσία 3-0 (10', 88' Λουκάκου, 34' Μενιέ)
16/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 16.00): Φιλανδία - Ρωσία
17/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 19.00): Δανία - Βέλγιο
21/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 22.00): Φιλανδία - Βέλγιο
21/6 («Πάρκεν», Κοπεγχάγη, 22.00): Ρωσία – Δανία

Η βαθμολογία

screen-shot-2021-06-13-at-12.00.16-am.png
screen-shot-2021-06-13-at-12.00.16-am.png

 

3ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Αυστρία
Ολλανδία
Β. Μακεδονία
Ουκρανία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Αυστρία - Β. Μακεδονία 3-1 (18' Λάινερ, 78' Γκρέγκοβιτς, 89' Αρναούτοβιτς - 28' Πάντεφ)
Ολλανδία - Ουκρανία 3-2 (52’ Βαϊνάλντουμ, 58’ Βέγκχορστ, 85’ Ντάμφρις – 75’ Γιαρμολένκο, 79’ Γιάρεμτσουκ)

H βαθμολογια

screen-shot-2021-06-13-at-11.54.59-pm.png
screen-shot-2021-06-13-at-11.54.59-pm.png

17/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 16.00): Ουκρανία - Β. Μακεδονία
17/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 22.00): Ολλανδία - Αυστρία
21/6 («Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι, 19.00): Ουκρανία - Αυστρία
21/6 («Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ, 19.00): Β. Μακεδονία – Ολλανδία

 

4ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Κροατία
Τσεχία
Αγγλία
Σκωτία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
Αγγλία - Κροατία 1-0 (57' Στέρλινγκ)
14/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 16.00): Σκωτία - Τσεχία
18/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 19.00): Κροατία - Τσεχία
18/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 22.00): Αγγλία - Σκωτία
22/6 («Γουέμπλεϊ», Λονδίνο, 22.00): Τσεχία – Αγγλία
22/6 («Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη, 22.00): Κροατία – Σκωτία

screen-shot-2021-06-13-at-9.33.01-pm.png
screen-shot-2021-06-13-at-9.33.01-pm.png

 

5ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Πολωνία
Σλοβακία
Ισπανία
Σουηδία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
14/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 19.00): Πολωνία - Σλοβακία
14/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 22.00): Ισπανία - Σουηδία
18/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 16.00): Σουηδία - Σλοβακία
19/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 22.00): Ισπανία - Πολωνία
23/6 («Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη, 19.00): Σουηδία - Πολωνία
23/6 («Καρτούχα», Σεβίλλη, 19.00): Σλοβακία – Ισπανία

6ΟΣ ΟΜΙΛΟΣ

Γαλλία
Γερμανία
Ουγγαρία
Πορτογαλία

Το πρόγραμμα των αναμετρήσεων
15/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 19.00): Ουγγαρία - Πορτογαλία
15/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 22.00): Γαλλία - Γερμανία
19/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 16.00): Ουγγαρία - Γαλλία
19/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 19.00): Πορτογαλία - Γερμανία
23/6 («Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο, 22.00): Γερμανία - Ουγγαρία
23/6 («Πούσκας Αρένα», Βουδαπέστη, 22.00): Πορτογαλία – Γαλλία

*Στην επόμενη φάση προκρίνονται οι ομάδες που θα τερματίσουν στις δύο πρώτες θέσεις κάθε ομίλου, όπως επίσης και οι τέσσερις καλύτεροι τρίτοι των γκρουπ.

ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΚΑΛΥΤΕΡΩΝ ΤΡΙΤΩΝ
1.
Βαθμοί, 2. Διαφορά τερμάτων, 3. Γκολ που επιτεύχθηκαν, 4. Νίκες, 5. Χαμηλότεροι πειθαρχικοί πόντοι, 6. Ranking στα προκριματικά του Euro 2020.

Η ΦΑΣΗ ΤΩΝ «16»

27 Ιουνίου, «Καρτούχα», Σεβίλλη
Πρώτος 2ου Ομίλου– Τρίτος 1/4/5/6 Ομίλου (Α)

26 Ιουνίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Πρώτος 1ου Ομίλου – Δεύτερος 3ου Ομίλου (Β)

28 Ιουνίου, «Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι
Πρώτος 6ου Ομίλου – Τρίτος 1/2/3 Ομίλου (Γ)

28 Ιουνίου, «Πάρκεν», Κοπεγχάγη
Δεύτερος 4ου Ομίλου – Δεύτερος 5ου Ομίλου (Δ)

29 Ιουνίου, «Χάμπντεν Παρκ», Γλασκώβη
Πρώτος 5ου Ομίλου – Τρίτος 1/2/3/4 Ομίλου (Ε)

29 Ιουνίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Πρώτος 4ου Ομίλου – Δεύτερος 6ου Ομίλου (ΣΤ)

27 Ιουνίου, «Εθνικό Στάδιο», Βουκουρέστι
Πρώτος 3ου Ομίλου – Τρίτος 4/5/6 Ομίλου (Ζ)

26 Ιουνίου, «Γιόχαν Κρόιφ Αρίνα», Άμστερνταμ
Δεύτερος 1ου Ομίλου – Δεύτερος 2ου Ομίλου (Η)

ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

2 Ιουλίου, «Αλιάντς Αρίνα», Μόναχο (1)
Νικητής (Α) – Νικητής (Β)

2 Ιουλίου, «Κρεστόφσκι», Αγία Πετρούπολη (2)
Νικητής (Γ) – Νικητής (Δ)

3 Ιουλίου, «Ολίμπικο», Ρώμη (3)
Νικητής (Ε) – Νικητής (ΣΤ)

3 Ιουλίου, «Ολυμπιακό Στάδιο», Μπακού (4)
Νικητής (Ζ) – Νικητής (Η)

ΗΜΙΤΕΛΙΚΑ

6 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Νικητής Προημιτελικού (1) - Νικητής Προημιτελικού (2) (Α)

6 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο
Νικητής Προημιτελικού (3) - Νικητής Προημιτελικού (4) (Β)

ΤΕΛΙΚΟΣ

11 Ιουλίου, «Γουέμπλεϊ», Λονδίνο

Νικητής Ημιτελικού (Α) – Νικητής Ημιτελικού (Β)

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΑΚΟΜΗ

Τσιτσιπάς:" Eυγνώμων αν έφτανα τις μισές επιτυχίες του Τζόκοβιτς!"(vid)

Roland Garros: Πάλεψε, αλλά δεν άντεξε ο Τσιτσιπάς - Πρωταθλητής ο Τζόκοβιτς με 3-2(vid)