Στα ημιτελικά της Α1 ο Ολυμπιακός μετά τη νίκη στο Ρέθυμνο

ολυμπιακος
 clock 21:02 | 24/04/2016

Ο Ολυμπιακός νίκησε και εκτός στο Ρέθυμνο με  77-73 και έκανε το 2-0 στη σειρά, παίρνοντας παράλληλα την πρόκριση στην επόμενη φάση των πλέι οφ της Α1 μπάσκετ.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν καλά στο ματς και προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο. Ο Ολυμπιακός αντέδρασε και έκλεισε το ημίχρονο προηγούμενος με 4 πόντους διαφορά(36-40). Στην επανάληψη οι ερυθρόλευκοι είχαν τον έλεγχο του και έφτασαν στη νίκη πιο άνετα από ότι δείχνει το τελικό σκορ.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 36-40, 49-66, 73-77

Ρέθυμνο (Σκουρτόπουλος): Ντελινινκάιτις 9 (3), Μάντεν 12 (2), Γιαννόπουλος 3 (1), Στόουν 3, Κάρτερ 14, Σχίζας 5 (1), Σάφτενααρ 3 , Τσακαλέρης 3 (1), Χάροου 17 (2), Πανατεράκης, Δουλγεράκης 3 (1), Θεοδωρίδης 1.

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Παπαπέτρου 11 (2), Σπανούλης 14 (1), Μιλουτίνοφ, Μάντζαρης 4, Παπανικολάου 4, Χάντερ 11, Στρόμπερι 3 (1), Αγραβάνης 2, Γουόρικ 17 (6ριμπ), Χάκετ 4 (1), Λοτζέσκι 5, Αθηναίου 2.

Μεγάλη Τετάρτη, 27/4

Βενετόκλειο 17:00 Κολοσσός Ρόδου–Παναθηναϊκός Μάνος, Δεσλής, Διαμάντης (Βιτζηλαίος)

3οι ΠΡΟΗΜΙΤΕΛΙΚΟΙ (Εάν χρειαστεί)

Μ. Τετάρτη 27 Απριλίου

ΣΕΦ 16:30 Ολυμπιακός–Ρέθυμνο Παφίλης, Παντελίδης, Αναστόπουλος Α. (Ορφανός)
ΟΑΚΑ 18:45 ΑΕΚ–ΠΑΟΚ Κορομηλάς, Καρακατσούνης, Σταματόπουλος (Βιδάλης)

Τρίτη, 3 Μαΐου

ΟΑΚΑ 17.00 Παναθηναϊκός–Κολοσσός Ρόδου Γεωργιάδης, Μπίκας, Τσούνας (Ακέλ)

Κολοσσός Ρόδου–Παναθηναϊκός 27/4

* Εφόσον χρειαστεί 3ος αγώνας, αυτός θα διεξαχθεί την Μεγάλη Τετάρτη (27/4) για τα 3 ζευγάρια πλην αυτού του Παναθηναϊκού που έχει οριστεί για τις 3/5.