Σούπερ Καπ Ισπανίας: Στον τελικό του η Ρεάλ, 5-3 την Ατλέτικο στην παράταση (βίντεο)

ρεαλ ατλετικο
 clock 00:04 | 11/01/2024

Η Ρεάλ νίκησε την Ατλέτικο με 5-3 στην παράταση και πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Ισπανικού Σουπερ Καπ. Αντίπαλος της Βασίλισσας στον τελικό της Κυριακής (14/10, 21:00) θα είναι η νικήτρια του δεύτερου ημιτελικού στο Ριάντ μεταξύ Μπαρτσελόνα και Οσασούνα.

Ο Ερμόσο άνοιξε το σκορ για τους «ροχιμπλάνκος» στο 6', με τον Ρίντιγκερ να ισοφαρίζει σε 1-1 στο 20' και τον Μέντι να δίνει προβάδισμα στους «μερένχες» στο 29'.

Ο Γκριεζμάν έφερε και πάλι το ματς στα ίσα (2-2) στο 27', ενώ ο Ρίντιγκερ με αυτογκόλ έδωσε το προβάδισμα στην Ατλέτικο στο 78'.

Ο Καρβαχάλ ισοφάρισε στο 85' για τη Ρεάλ και έστειλε στο ματς στην παράταση, όπου ο Σάβιτς με αυτογκόλ στο 116' και ο Ντίαθ στον 120+2' διαμόρφωσαν το τελικό 5-3!

ΡΕΑΛ: Κέπα, Καρβαχάλ, Ρίντιγκερ, Νάτσο, Μεντί (81' Καμαβινγκά), Βαλβέρδε (112' Γκιουλέρ), Τσουαμενί (82' Ντίαθ), Μόντριτς (67' Κρόος), Μπέλιγχαμ, Ροντρίγκο (106' Θεμπάγιος), Βινίσιους (106' Χοσέλου)

ΑΤΛΕΤΙΚΟ: Όμπλακ, Σάβιτς, Χιμένες, Ερμόσο, Γιορέντε (106' Αθπιλικουέτα), Ντε Πολ (90' Βίτσελ), Κόκε (104' Γκαλάν), Σαούλ (67' Μολίνα), Λίνο (67' Ρικέλμε), Μοράτα (91' Κορέα), Γκριεζμάν