Σκορ πρόκρισης ο ΠΑΟ 4-1 τη Μίντιλαντ

clock 22:59 | 21/08/2014

Ο Παναθηναικός πήρε τη νίκη με 4-1 κόντρα στη Μίντιλαντ με ανατροπή του σκορ καθώς βρέθηκε να χάνει με 1-0. Το σκορ άνοιξε στο 13’ η Μίντιλαντ με μακρινή εκτέλεση φάουλ απ' τον Λαούρντισεν. Ο Παναθηναικός όμως αντέδρασε γρήγορα παρά την ψυχρολουσία και στο 21’ ο Μπεργκ ισοφάρισε σε 1-1 με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι. Τρία λεπτά αργότερα στο 24’ ο Καρέλης βγήκε απ' τα αριστερά, πρόλαβε την μπάλα πριν βγει άουτ, σέντραρε εξαιρετικά στον Μπεργκ ο οποίος με κοντινή προβολή έκανε το 2-1 για τους «πράσινους». Στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, στο 45’ ο Μπέργκ έκανε χατ-τρικ, όταν  με εξαιρετική σέντρα απ' τα δεξιά από τον Τριανταφυλλόπουλο, έκανε εξαιρετικό τελείωμα και σημείωσε το 3-1. Όμως το «τριφύλλι» δεν σταμάτησε εκεί και στο 89’ έγινε το 4-1, όταν ο Νάνο κινήθηκε από αριστερά, έκανε τη σέντρα, η μπάλα βρήκε στον Λάουριντσεν και ο Μπεργκ έσπρωξε τη μπάλα αν και η ΟΥΕΦΑ το έχει χρεώσει αυτογκόλ. Και οι δυο ομάδες είχαν από μια αποβολή με κόκκινη κάρτα. Με αυτό το σκορ ο Παναθηναικός, ουσιαστικά περνάει στους ομίλους του Europa League. Η ρεβανς είναι την επόμενη εβδομάδα με τον Τριανταφυλλόπουλο να μην αγωνίζεται λόγω της αποβολής του.

Παναθηναϊκός (Αναστασίου): Κοτσόλης, Σίλντενφελντ, Μέντες, Νάνο, Τριανταφυλλόπουλος, Ζέκα, Πράνιτς, Λαγός (78’ Μπούι), Ντίνας (67’ Ατζαγκούν), Καρέλης (77’ Πέτριτς), Μπεργκ
Στον πάγκο: Στιλ, Χουχούμης, Ρισβάνης, Μπούρμπος

Μίντιλαντ (Ρίντερσχολμ): Χάουγκαρντ, Λάουριντσεν, Σβιατσένκο, Ντίκοχ, Γιένσεν, Πόουλσεν, Σίστο, Χασάν (60’ Λάρσεν Ζ.), Ουζοτσούκβου, Ράσμουσεν (21’ λ.τ Ονουάτσου, 85’ Γιάνσεν), Ίγκμπουν.
Στον πάγκο: Χέινζ, Σπαρφ, Λάρσεν Μ., Ρόμερ.