Πρώτη νίκη του Α.Ο.Χ Κισσαμικού, 2-0 τον Ηρόδοτο

clock 17:15 | 24/11/2018

Την πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα πανηγύρισε ο ΑΟΧ/Κισσαμικός στα Περιβόλια, επικρατώντας με σκορ 2-0 του Ηρόδοτου, χάρη στα γκολ των Ρϊσκι και Σιμόν.
Στο πρώτο κιόλας λεπτό οι Χανιώτες έχασαν την πρώτη ευκαιρία, με το σουτ του Ρίσκι να σταματά στην αγκαλιά του Κασμερίδη. Τρία λεπτά αργότερα η κεφαλιά του Γκίνη κατέληξε άουτ, ενώ στο 8' το σύνολο του Λυρώνη έχασε μεγάλη ευκαιρία να πάρει το προβάδισμα, όταν η προσπάθεια Γιαλούση με το κεφάλι "έγλυψε" το δοκάρι του Λαζαρίδη. Στο 19' ένα σουτ του Σάλιακα κατέληξε άουτ, με τον Ρίσκι να χάνει σπουδαία ευκαιρία να ανοίξει το σκορ στο 22'.
Έπειτα από σέντρα ο επιθετικός των "δελφινιών" θα δεχθεί τη μπάλα σε καλό σημείο, ωστόσο ο Κασμερίδης τον πρόλαβε την τελευταία στιγμή, προλαβαίνοντας το... "κακό" για τον Ηρόδοτο. Στο 28' το σουτ του Παπαχρήστου κόντραρε και κατέληξε κόρνερ, ενώ τέσσερα λεπτά αργότερα έγινε το 1-0 για τον ΑΟΧ/Κισσαμικό. Σιμόν και Ρίσκι συνεργάστηκαν εξαιρετικά, με τον τελευταίο να προλαβαίνει τον τερματοφύλακα των φιλοξενούμενων και να σκοράρει.
Στο 38' οι γηπεδούχοι είχαν δοκάρι σε σουτ του Καραγιάννη και στο 39' οι Ηρακλειώτες έχασαν μεγάλη ευκαιρία να φέρουν το παιχνίδι στα ίσια, με τον Σμυρλή από πλεονεκτική θέση να στέλνει τη μπάλα στην εξωτερική πλευρά των δικτύων.
Λίγες οι φάσεις του δεύτερου μέρους, με την πρώτη αξιοσημείωτη ευκαιρία του δεύτερου ημιχρόνου να είναι το γκολ του ΑΟΧ/Κισσαμικού στο 68'. Ο Ρίσκι βρήκε τον Σιμόν, με τον δεύτερο να σκοράρει για το 2-0. Στο 86' ο Τόλι με σουτ μέσα από τη μεγάλη περιοχή δεν κατάφερε να βρει στόχο, ενώ στις καθυστερήσεις τις αναμέτρησης, ο Αρναρέλλης με πλασέ έστειλε τη μπάλα ελάχιστα άουτ.
Διαιτητής: Αντωνίου (Αν. Αττικής)
Βοηθοί: Γουρνιάς (Αν. Αττικής), Παγουρτζής (Πειραιά)
ΣΚΟΡΕΡ: 32' Ρίσκι, 68' Σιμόν
AOX Κισσαμικός (Γιώργος Πετράκης): Λαζαρίδης, Τόλι, Σισέ, Ζιούλης, Παπαχρήστος (46' Καραγεώργης), Τεγούσης, Γκίνη, Σιμόν (76' Αρναρέλλης), Σάλιακας, Καραγιάννης, Ρίσκι (69' Αποστολόπουλος)
Ηρόδοτος (Γιώργος Λυρώνης): Κασμερίδης, Προβυδράκης, Μπάμπης (88' Φουκαράκης), Γιαλούσης, Φραγκουλάκης, Σμυρλής, Αργκιλέσι, Κασαπάκης (61' Κοντογιάννης), Μάκο, Μασάδο (61' Κωνσταντινίδης), Δαμιανάκης.