Πρόκριση στους "8" του Ευρωμπάσκετ η Εθνική!

clock 23:11 | 09/09/2017

Η Εθνική ομάδα, παίζοντας εξαιρετικά, πήρε τη νίκη κόντρα στη Λιθουανία με 77-64  και προκρίθηκε στα προημιτελικά του Ευρωμπάσκετ.

Η "γαλανόλευκη" μπήκε από την αρχή δυνατά στο παιχνίδι και η λήξη του πρώτου δεκαλέπτου την βρήκε μπροστά στο σκορ με 25-17. Αυτό δεν άλλαξε ούτε στο ημίχρονο, το οποίο έληξε με την Εθνική να προηγείται με 37-30 της Λιθουανίας. Στο τέλος του τρίτου δεκάλεπτου, η "επίσημη αγαπημένη" ήταν ξανά αυτή που είχε το προβάδισμα με 61-48.

Η ομάδα του Κώστα Μίσσα δεν επέτρεψε ούτε στιγμή στην αντίπαλό της να πιστέψει ότι μπορεί να πάρει τη νίκη.

Εκπληκτικός ο Κώστας Σλούκας που σκόραρε τρεις συνεχόμενες φορές από τα 6,75, ανεβάζοντας την διαφορά για την Ελλάδα σε διψήφιες τιμές. Ο Έλληνας γκαρντ είχε 21 πόντους, 5 ριμπάουντ, 4 ασίστ κι ένα μόνο λάθος.  Πολύ καλός στο δεύτερο ημίχρονο ήταν και ο Γιάννης Μπουρούσης.

Δείτε τα τρίποντα του Σλούκα:

Την προσεχή Τετάρτη (13/9) θα αντιμετωπίσει το νικητή του ζευγαριού Κροατία-Ρωσία (10/9), με φόντο την είσοδο της στα ημιτελικά.

Τα δεκάλεπτα: 17-25, 30-37, 48-61, 64-77