Αθλητικά

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε θετικά το πρωτάθλημα καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Κρητική ομάδα ο Νέιρα, που πέτυχε και τα δυο γκολ του ΟΦΗ στο ντεμπούτο του στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Το 2-2 μάλλον κρίνεται δίκαιο καθως και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη.
Το δεύτερο γκολ του Αργεντίνου μέσου, με το οποίο ο ΟΦΗ έκανε το 1-2, ήταν υπέροχο,  με το δεκάρι του ΟΦΗ να στέλνει τη μπάλα στο «παράθυρο» του αντίπαλου τερματοφύλακα, σε μια σπουδαία έμπνευση και εκτέλεση.
Ο ΟΦΗ αν και έμεινε πίσω στο σκορ (7’ Μασούρας), κατάφερε να γυρίσει γρήγορα το 1-παιχνίδι και με δυο τέρματα του Νέιρα (22’ και 26’) προηγήθηκε με 1-2.
Στο 36’ είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Κουτσιανικούλη για το 1-3 και αντί να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια, δέχθηκε την ισοφάριση στο 44’, κόντρα στη ροή του αγώνα.
Ο Σπιριντόνοβιτς εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ, ο Στρέχος έδιωξε, αλλά η μπάλα πήγε στο κεφάλι του προωθημένου Σταυρόπουλου για το 2-2.
Στο 59’ ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία με το Νέιρα για το 2-3, αλλά ο γκολκίπερ του Πανιωνίου είπε όχι στο χατ-τρικ του Αργεντίνου.
Στο 80’ ο Πανιώνιος είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μπανανά να πλασάρει άουτ από κοντά.
Ενώ στο 85’ σε μια σπουδαία «έμπνευση» ο Ντίνας, με ένα εκπληκτικό φάουλ πήγε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα, αλλά η μπάλα «έγλυψε» το δοκάρι.
Η τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα, έγινε στο 88’ ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία για το γκολ της νίκης, αλλά ο γκολκίπερ του Πανιωνίου είπε όχι στο δυνατό σούτ του Νέιρα.
Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.
Το φιλμ του αγώνα
7' Το 1-0 για τον Πανιώνιο στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Κόρμπος βγάζει στον Μασούρα, ο οποίος αφύλακτος μέσα στην περιοχή πλασάρει σωστά και ανοίγει το σκορ (1-0).
10' Μακρινό σουτ του Κειτά, η μπάλα λίγο πα΄νω απο το οριζόντιο δοκάρι.
12' Απαντάει ο ΟΦΗ, μια ωραία αντεπίθεση. Ο Κουτσιανικούλης, έβγαλε για τον Πλατέλα, εκείνος σούταρε αλλά ο γκολκήπερ του Πανιωνίου μπλόκαρε τη μπάλα.
14' Καλή επέμβαση του Στρέζου σε σουτ του Σπιριντόνοβιτς, έξω απο την περιοχή.
17' Ο Στρέζος διώχνει σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Ντούρμισάι.
19' Κόρνερ του Πλατέλλα, τακουνάκι του Παπαστεριανού, η μπάλα λίγο άουτ.
20' Ο ΟΦΗ απειλεί. Ο Κουτσιανικούλης και πάλι αλλάζει ωραία με τον Κοροβέση, εκείνος βγάζει στον Βουό, ο οποίος σουτάρει, αλλά η μπάλα κοντράρει στα σώματα!
21' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σουτ του Μεγιάδο απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.
22'Το 1-1 για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα ελίσσεται ωραία στο ύψος της περιοχής, πλασάρει η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα δίχτυα!
26' Εκπληκτικό γκολ απο το Νέιρα, ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ μέσα απο την περιοχή, στέλνει τη μπάλα στο "παράθυρο" του αντίπαλου τερματοφύλακα! Απίστευτο γκολ απο τον Αργεντίνο. Γυρίζει το παιχνίδι ο ΟΦΗ (1-2).
Τρομερό ντεμπούτο στο Ελληνικό πρωτάθλημα, ο Νέιρα, με δυο γκολ!
34' Ευκαιρία μετά απο αρκετή ώρα ο Πανιώνιος, Σούτ του Μασαούρα απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.
Ο ΟΦΗ ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι μετά το πρώτο 20λεπτο.
36' Μεγάλη ευκαιρία για το το 1-3 για τον ΟΦΗ. Και πάλι ο Κουτσιανικούλης, άλλαξε με τον Κοροβέση, εκείνος με τον Βουό, ο γκολκήπερ του Πανιωνίου έδιωξε, εκεί που ο Κουτσιανικούλης, πλάσαρε με τη μια, όμως έδιωξε και πάλι ο γκολκήπερ του Πανιωνίου! Σπουδαία φάση για τον ΟΦΗ, σε μια φάση που ...χαθηκε η μπάλα! Φωτιά στις αντεπιθέσεις ο ΟΦΗ!
39' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση.
44' Το 2-2 για τον Πανιώνιο κόντρα στη ροή του αγώνα. Απευθείας φάουλ του Σπιριντόνοβιτς, ο Στρέζος διώχνει η μπάλα στο κεφάλι του Σταυρόπουλου και στα δίχτυα. Ατυχη στιγμή για τον ΟΦΗ, ο οποίος με ένα "φθηνό" γκολ, δεν κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια.
+45' Κίτρινη κάρτα στον Ντούρμισάι.
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-2
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.
53' Κίτρινη κάρτα στον Σταυρόπουλο.
58' Κίτρινη κάρτα στον Κόστιτς για "κλαδεμα" στον Πλατέλλα.
59' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα πήγε για το χατ-τρίκ, πλάσαρε, αλλά ο γκολκήπερ του Πανιωνίου, έδιωξε δύσκολα! Εξαιρετική μπαλιά του Πλατέλλα στον κενό χώρο.
62' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Μεγιάδο, μέσα ο Κυριακίδης.
65' Διπλή επέμβαση του Στρέζου, πρώτα σε σουτ του Σπιριντόνοβιτς και μετά του Κόστιτς.
74' Ο Παπαστεριανός με ωραία μπαλιά βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Πλατέλα, ο οποίος δεν άνει καλό κοντρόλ και η ευκαιρία χάνεται.
80' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο με τον Μπανανά να πλασάρει άουτ μόνος παο την μικρή περιοχή.
Διαιτητής: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)
Βοηθοί: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας), Δημήτρης Γκάγκας (Λάρισας)
4ος: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)
Πανιωνίος: Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Σταυρόπουλος, Μπανανά, Κότσιτς, Κόρμπος, Κεϊτά, Ντομίνγκες, Μασούρας (74' Μανθάτης), Σπιριντόνοβιτς (74' Καμαρά), Ντουρμισάι.
ΟΦΗ: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κουτσιανικούλης, Βουό, Πλατέλλας, Κομεσίδης, Παπαστεριανός, Μεγιάδο (62' Κυριακίδης), Κοροβέσης, Νέιρα, Ποτουρίδης.
Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Νάστος, Ντίνας, Κυριακίδης, Αραβίδης, Σάσι, Μπολάκης.

Αθλητικά

Champions League: «Σεφτέ» η Μπάρτσα, με ανατροπή η Γιουνάιτεντ, «πολυβόλο» η Μπάγερν (highlights

Το «Θέατρο των ονείρων» μετατρέπεται σε τόπο μαρτυρίου για τους φιλοξενούμενους, όταν η Μάντσεστερ Γιουνάιτεντ παίρνει «φωτιά»! Αυτό έγινε απόψε στο «Ολντ Τράφορντ» όπου η Αταλάντα προηγήθηκε 2-0 στο ημίχρονο, όμως στη συνέχεια δέχτηκε... ανελέητο σφυροκόπημα και η Γιουνάιτεντ γύρισε το ματς με τον Κριστιάνο Ρονάλντο να πετυχαίνει το νικητήριο (3-2) γκολ στο 81΄. Έτσι οι «κόκκινοι διάβολοι» ανέβηκαν στην κορυφή του 6ου ομίλου μετά την 3η αγωνιστική του Champions League και πηγαίνουν με ανεβασμένο ηθικό στο ντέρμπι της Premiership εναντίον της Λίβερπουλ (24/10).

Πετυχαίνοντας τέσσερα γκολ σε 15 λεπτά, η Μπάγερν πέρασε από τη Λισαβόνα με 4-0 επί της Μπενφίκα με τον Λιρόι Σανέ να ανοίγει το σκορ με φάουλ-δυναμίτη στο 70΄. Οι Βαυαροί ουσιαστικά εξασφάλισαν από σήμερα την πρόκριση στους «16» αφού έφτασαν τους 9 βαθμούς, πέντε περισσότερους από τη Μπενφίκα. Στο Λονδίνο η Τσέλσι δεν δυσκολεύτηκε να νικήσει με το ίδιο σκορ τη Μάλμε και να φτάσει -επίσης- τους 9 βαθμούς. Το πρώτο γκολ σημείωσε ο Κρίστενσεν και ήταν το «παρθενικό» του μετά από 137 αγώνες με τη φανέλα των πρωταθλητών Ευρώπης.

Η Μπαρτσελόνα έβαλε τέλος στον... κατήφορό της στο εφετινό Champions League και μετά τη σαββατιάτικη (17/10) νίκη της επί της Βαλένθια στη La Liga (3-1) νίκησε δύσκολα και την Ντινάμο Κιέβου με 1-0 στο «Καμπ Νόου» (5ος όμιλος), φτάνοντας στο πρώτο τρίποντό της στην κορυφαία διασυλλογική διοργάνωση. Ένα γκολ του Ζεράρ Πικέ με πλασέ (από ασίστ του Άλμπα) αποδείχθηκε αρκετό για να «αποφορτίσει» κι άλλο τους πιεσμένους Καταλανούς, διατηρώντας τους «ζωντανούς»  στη μάχη της πρόκρισης.

Την ίδια ώρα η Σάλτσμπουργκ «καθάρισε» με... συνοπτικές διαδικασίες στο δεύτερο ημίχρονο τη Βόλφσμπουργκ με 3-1, ανέβηκε μόνη πρώτη στη βαθμολογία του 7ου ομίλου με 7 βαθμούς κι απέκτησε πολύ μεγάλο προβάδισμα για την πρόκρισή της στους «16» του Champions League.

Τα αποτελέσματα και οι σκόρερ της 3ης αγωνιστικης των ομίλων του Champions League: