Πρεμιέρα με ισοπαλία για τον ΟΦΗ στη Νέα Σμύρνη

clock 21:06 | 26/08/2018

Ο ΟΦΗ ξεκίνησε θετικά το πρωτάθλημα καθώς αναδείχτηκε ισόπαλος 2-2 με τον Πανιώνιο στη Νέα Σμύρνη. Μεγάλος πρωταγωνιστής για την Κρητική ομάδα ο Νέιρα, που πέτυχε και τα δυο γκολ του ΟΦΗ στο ντεμπούτο του στο Ελληνικό πρωτάθλημα. Το 2-2 μάλλον κρίνεται δίκαιο καθως και οι δύο ομάδες θα μπορούσαν να πάρουν τη νίκη.
Το δεύτερο γκολ του Αργεντίνου μέσου, με το οποίο ο ΟΦΗ έκανε το 1-2, ήταν υπέροχο,  με το δεκάρι του ΟΦΗ να στέλνει τη μπάλα στο «παράθυρο» του αντίπαλου τερματοφύλακα, σε μια σπουδαία έμπνευση και εκτέλεση.
Ο ΟΦΗ αν και έμεινε πίσω στο σκορ (7’ Μασούρας), κατάφερε να γυρίσει γρήγορα το 1-παιχνίδι και με δυο τέρματα του Νέιρα (22’ και 26’) προηγήθηκε με 1-2.
Στο 36’ είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Κουτσιανικούλη για το 1-3 και αντί να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια, δέχθηκε την ισοφάριση στο 44’, κόντρα στη ροή του αγώνα.
Ο Σπιριντόνοβιτς εκτέλεσε με δύναμη το φάουλ, ο Στρέχος έδιωξε, αλλά η μπάλα πήγε στο κεφάλι του προωθημένου Σταυρόπουλου για το 2-2.
Στο 59’ ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία με το Νέιρα για το 2-3, αλλά ο γκολκίπερ του Πανιωνίου είπε όχι στο χατ-τρικ του Αργεντίνου.
Στο 80’ ο Πανιώνιος είχε μια μεγάλη ευκαιρία με τον Μπανανά να πλασάρει άουτ από κοντά.
Ενώ στο 85’ σε μια σπουδαία «έμπνευση» ο Ντίνας, με ένα εκπληκτικό φάουλ πήγε να αιφνιδιάσει τον τερματοφύλακα, αλλά η μπάλα «έγλυψε» το δοκάρι.
Η τελευταία μεγάλη φάση του αγώνα, έγινε στο 88’ ο ΟΦΗ είχε την ευκαιρία για το γκολ της νίκης, αλλά ο γκολκίπερ του Πανιωνίου είπε όχι στο δυνατό σούτ του Νέιρα.
Το 2-2 έμεινε μέχρι το τέλος.
Το φιλμ του αγώνα
7' Το 1-0 για τον Πανιώνιο στην πρώτη φάση του αγώνα. Ο Κόρμπος βγάζει στον Μασούρα, ο οποίος αφύλακτος μέσα στην περιοχή πλασάρει σωστά και ανοίγει το σκορ (1-0).
10' Μακρινό σουτ του Κειτά, η μπάλα λίγο πα΄νω απο το οριζόντιο δοκάρι.
12' Απαντάει ο ΟΦΗ, μια ωραία αντεπίθεση. Ο Κουτσιανικούλης, έβγαλε για τον Πλατέλα, εκείνος σούταρε αλλά ο γκολκήπερ του Πανιωνίου μπλόκαρε τη μπάλα.
14' Καλή επέμβαση του Στρέζου σε σουτ του Σπιριντόνοβιτς, έξω απο την περιοχή.
17' Ο Στρέζος διώχνει σε κόρνερ το μακρινό σουτ του Ντούρμισάι.
19' Κόρνερ του Πλατέλλα, τακουνάκι του Παπαστεριανού, η μπάλα λίγο άουτ.
20' Ο ΟΦΗ απειλεί. Ο Κουτσιανικούλης και πάλι αλλάζει ωραία με τον Κοροβέση, εκείνος βγάζει στον Βουό, ο οποίος σουτάρει, αλλά η μπάλα κοντράρει στα σώματα!
21' Καλή στιγμή για τον ΟΦΗ. Σουτ του Μεγιάδο απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα λίγο άουτ.
22'Το 1-1 για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα ελίσσεται ωραία στο ύψος της περιοχής, πλασάρει η μπάλα κοντράρει και καταλήγει στα δίχτυα!
26' Εκπληκτικό γκολ απο το Νέιρα, ο οποίος με φαλτσαριστό σουτ μέσα απο την περιοχή, στέλνει τη μπάλα στο "παράθυρο" του αντίπαλου τερματοφύλακα! Απίστευτο γκολ απο τον Αργεντίνο. Γυρίζει το παιχνίδι ο ΟΦΗ (1-2).
Τρομερό ντεμπούτο στο Ελληνικό πρωτάθλημα, ο Νέιρα, με δυο γκολ!
34' Ευκαιρία μετά απο αρκετή ώρα ο Πανιώνιος, Σούτ του Μασαούρα απο το ύψος της περιοχής, η μπάλα άουτ.
Ο ΟΦΗ ελέγχει απόλυτα το παιχνίδι μετά το πρώτο 20λεπτο.
36' Μεγάλη ευκαιρία για το το 1-3 για τον ΟΦΗ. Και πάλι ο Κουτσιανικούλης, άλλαξε με τον Κοροβέση, εκείνος με τον Βουό, ο γκολκήπερ του Πανιωνίου έδιωξε, εκεί που ο Κουτσιανικούλης, πλάσαρε με τη μια, όμως έδιωξε και πάλι ο γκολκήπερ του Πανιωνίου! Σπουδαία φάση για τον ΟΦΗ, σε μια φάση που ...χαθηκε η μπάλα! Φωτιά στις αντεπιθέσεις ο ΟΦΗ!
39' Κίτρινη κάρτα στον Κοροβέση.
44' Το 2-2 για τον Πανιώνιο κόντρα στη ροή του αγώνα. Απευθείας φάουλ του Σπιριντόνοβιτς, ο Στρέζος διώχνει η μπάλα στο κεφάλι του Σταυρόπουλου και στα δίχτυα. Ατυχη στιγμή για τον ΟΦΗ, ο οποίος με ένα "φθηνό" γκολ, δεν κατάφερε να πάει με προβάδισμα στα αποδυτήρια.
+45' Κίτρινη κάρτα στον Ντούρμισάι.
ΗΜΙΧΡΟΝΟ 2-2
Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Χωρίς αλλαγές οι δυο ομάδες.
53' Κίτρινη κάρτα στον Σταυρόπουλο.
58' Κίτρινη κάρτα στον Κόστιτς για "κλαδεμα" στον Πλατέλλα.
59' Μεγάλη ευκαιρία για τον ΟΦΗ. Ο Νέιρα πήγε για το χατ-τρίκ, πλάσαρε, αλλά ο γκολκήπερ του Πανιωνίου, έδιωξε δύσκολα! Εξαιρετική μπαλιά του Πλατέλλα στον κενό χώρο.
62' Πρώτη αλλαγή για τον ΟΦΗ. Εξω ο Μεγιάδο, μέσα ο Κυριακίδης.
65' Διπλή επέμβαση του Στρέζου, πρώτα σε σουτ του Σπιριντόνοβιτς και μετά του Κόστιτς.
74' Ο Παπαστεριανός με ωραία μπαλιά βρίσκει στην πλάτη της άμυνας τον Πλατέλα, ο οποίος δεν άνει καλό κοντρόλ και η ευκαιρία χάνεται.
80' Μεγάλη ευκαιρία για τον Πανιώνιο με τον Μπανανά να πλασάρει άουτ μόνος παο την μικρή περιοχή.
Διαιτητής: Γεώργιος Βρέσκας (Πιερίας)
Βοηθοί: Δαμιανός Ευθυμιάδης (Πιερίας), Δημήτρης Γκάγκας (Λάρισας)
4ος: Αλέξανδρος Τσαμούρης (Πειραιά)
Πανιωνίος: Μανοΐλοβιτς, Κούρντι, Σταυρόπουλος, Μπανανά, Κότσιτς, Κόρμπος, Κεϊτά, Ντομίνγκες, Μασούρας (74' Μανθάτης), Σπιριντόνοβιτς (74' Καμαρά), Ντουρμισάι.
ΟΦΗ: Στρέζος, Αργυρόπουλος, Κουτσιανικούλης, Βουό, Πλατέλλας, Κομεσίδης, Παπαστεριανός, Μεγιάδο (62' Κυριακίδης), Κοροβέσης, Νέιρα, Ποτουρίδης.
Στον πάγκο οι: Σωτηρίου, Νάστος, Ντίνας, Κυριακίδης, Αραβίδης, Σάσι, Μπολάκης.