Πλεονέκτημα ήταν και πάει για τον Ολυμπιακό που έχασε 78-82 από την Φενέρ στο ΣΕΦ

Ολυμπιακός Φενέρμπαχτσε
 clock 00:33 | 29/04/2023

Σ’ ένα ματς που “έσπασαν” καρδιές μέχρι το τέλος η Φενέρ πήρε τη νίκη με 78-82 κόντρα στον Ολυμπιακό και ταυτόχρονα έκανε αποφασιστικό βήμα για τη σειρά των αγώνων που πλέον μεταφέρεται στην Πόλη το “Game 3” με σκορ 1-1.

Εντυπωσιακό ξεκίνημα για τον Ολυμπιακό με 10-1 στο πρώτο τρίλεπτο και τον Κάνααν να δείχνει ιδιαίτερα καυτός, σε συνέχεια από το παιχνίδι της Τετάρτης, έχοντας σημειώσει τους πρώτους έξι πόντους. H Φενέρ σε σχέση με το Game 1 δεν είχε σημαντικές αλλαγές στα πρόσωπα καθώς ο Γουίλμπεκιν δε βρισκόταν πάλι στη 12άδα καθώς δεν είχε ξεπεράσει το πρόβλημα τραυματισμού του, σε αντίθεση με τον Γκούντουριτς που αγωνίστηκε κανονικά και στο Game1. Από την αρχή του αγώνα δεν ήταν ο Ντόρσεϊ αλλά ο Έντουαρντς. Η αρχική πεντάδα του Ολυμπιακού ήταν όμοια με εκείνης του πρώτου αγώνα, οπότε χωρίς εκπλήξεις ο Μπαρτζώκας έκλεισε τους διαδρόμους στην άμυνα χωρίς να επιτρέψει το ελεύθερο σουτ και επέλεξε να οδηγήσει το ματς σε “γεμάτες” επιθέσεις. Mετά το γρήγορο τάιμ άουτ που πήρε ο Ιτούδης, η διαφορά μειώθηκε αρχικά στο 10-5 και μετέπειτα στο 14-8 (4:22).

Ο Πιέρ ήταν και πάλι οδηγός στην επίθεση της Φενέρ όπως ακριβώς είχε συμβεί στο πρώτο παιχνίδι των δύο ομάδων. Το “νταμπλ σκορ” στο τελευταίο τρίλεπτο με 16-8 έδειξε ότι οι γηπεδούχοι είχαν τη δυνατότητα να διατηρήσουν τη διαφορά και κάπου εκεί ήταν που είδαμε 3:42 για πρώτη φορά τον Σλούκα στο παρκέ, αντί του Κάνααν. Με Σλούκα και Ουόκαμπ, ο Ολυμπιακός είχε ακόμα καλύτερο έλεγχο στον ρυθμό της επίθεσης, με υψηλότερη πίεση στην περιφέρεια του αντιπάλου. με αυτή τη συνταγή, η διαφορά πήγε για πρώτη φορά σε διψήφιο αριθμό 19-8 (1:58) πριν τη λήξη του δεκαλέπτου. Το τρίποντο του Σλούκα ανέβασε τη διαφορά στο +24 για να κλείσει η περίοδος με 24-10. Τα 8/13 εύστοχα σουτ (2η καλύτερη φετινή επίδοση πρώτης περιόδου) των “ερυθρόλευκων”, ήταν ακόμα ένα αποδεικτικό της αίτιας που είχε τον έλεγχο του ματς σε αυτό το χρονικό σημείο.

Με την ίδια συνταγή μπήκε ο Ολυμπιακός στη δεύτερη περίοδο όπου με σκληρή άμυνα και επιθέσεις “γεμάτες” στόχευε κυρίως στο χαμηλό πόστ της Φενέρ. Με περιφερειακό δίδυμο τον Σλούκα και τον Λαρεντζάκη, απέναντι στην Τουρκική ομάδα που δεν είχε αλλαγές. Αυτό βοήθηκε για να πάει η διαφορά στο 26-10 (8:30) την ίδια στιγμή που ο Ιτούδης έψαχνε λύσεις στην επίθεση με δέκα πόντους στα 12 πρώτα λεπτά του ματς. Και όμως, ένα επιμέρους 8-0 των φιλοξενούμενουν έριξε τη διαφορά στο 26-18 (6:50).

Τα γρήγορα πέντε ομαδικά του Ολυμπιακού, έδωσαν δικαίωμα στη Φενέρ να… ψαλιδίσει τη διαφορά ακόμα περισσότερο και σε συνδυασμό με τα καλάθια του Μότλι να μειωθεί η απόσταση στους τέσσερις πόντους με 34-30 (2:27). Ήταν φανερή η θεαματική άνοδος στην επίθεση των φιλοξενούμενων μαζί με τα 9 επιθετικά ριμπάουντ συν ότι οι Πειραιώτες είχαν 12 λιγότερα ριμπάουντ στο 2ο δεκάλεπτο. Το 37-34 ήταν το σκορ με το οποίο ολοκληρώθηκε το ημίχρονο.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, με πρωτεργάτη τον Παπανικολάου, κυρίως στην άμυνα, προσπάθησε να αυξήσει τη διαφορά, αλλά η πίεση από την άλλη πλευρά του γηπέδου εξακολουθούσε να την κρατά κοντά στο σκορ. Ο Έντουαρτς με τους 16 πόντους μέχρι το 25′, δικαίωνε την επιλογή του Ιτούδη να τον προτιμήσει έναντι του Ντόρσεϊ, καθώς ο Αμερικανός έδινε ρυθμό και σκορ. Αντίθετα, με 4/15 προσπάθειες για τρεις πόντους, οι “ερυθρόλευκοι” είχαν ακόμα ένα εμπόδιο να ξεπεράσουν την ώρα που ανέβαινε διαρκώς η αγωνιστική απόδοση του αντιπάλου.

To… δώρο για τους γηπεδούχους ήρθε με το τέταρτο φάουλ του Έντουαρντς με συνέπεια να φρενάρει ο επιθετικός οίστρος της ομάδας του. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός, εξακολουθούσε να είναι άστοχος. Εξαίρεση, η τρίποντη βόμβα του Βεζένκοφ στην εκπνοή της περιόδου. Η πρώτη ισοπαλία στο ματς σημειώθηκε με το 56-56 (8:52) στο τρίποντο του Γκούντουριτς, ενώ το πρώτο… προσπέρασμα της Φενέρ στο 56-59 με το τρίποντο του Χέιζ ένα λεπτό αργότερα. Με τον Ολυμπιακό να νιώθει όχι μόνο την πίεση της Φενέρ αλλά και την ανάγκη να πάρει πάλι τα ηνία του αγώνα, έφτανε πιο δύσκολα και με περισσότερο κόπο στο καλάθι. Ήταν ακόμα ένα δεκάλεπτο όπου το τρίπτυχο ριμπάουντ, λάθη, αστοχία, είχαν φέρει τούμπα το παιχνίδι.

Η σπίθα που έψαχναν οι γηπεδούχοι, ήρθε με το τρίποντο του ΜακΚίσικ μέχρι να πάρει και πάλι προβάδισμα 64-63 (5:49) και να οδηγήσει τον Ιτούδη σε τάιμ άουτ για να βάλει φρένο στην ανασύνταξη του αντιπάλου. Ο ΜακΚίσικ και πάλι είχε τη λύση με το “γκολ-φάουλ” για το 67-63. Άμεση ήταν η απάντηση με την τρίποντη-βόμβα του Χέιζ  για να πάει στο 67-66 και το ντέρμπι να παραμένει μέχρι τέλους.  Στο τελευταίο δίπλεπτο ήταν η στιγμή που μέτρησε η ψυχραιμία και το καθαρό μυαλό. Οι ψηλοί της Φενέρ, έδειχναν να διαθέτουν υψηλότερο βαθμό με προσπάθειες διαρκώς κοντά στο χαμηλό ποστ και φθορά των γηπεδούχων με φάουλ. Οι κρίσιμες βολές του Γκούντουριτς 33 δευτερόλεπτα πριν το τέλος έκαναν το 76-78 για να ακολουθήσει άστοχη επίθεση Βεζένκοφ και “λέι-άπ” του Ντόρσεϊ που έβαλε σφραγίδα νίκης κόντρα στην πρώην ομάδα του με το 76-80.

Πέντε δευτερόλεπτα πριν την ολοκλήρωση του ματς μείωσε ο Σλούκας σε 78-80 και στην τελευταία επίθεση των Τούρκων, το φάουλ που κέρδισε ο Γκούντουριτς έκανε με βολές το τελικό 78-82. Σκορ απόλυτα δίκαιο βάσει της διάρκειας που είχαν και οι δύο συνολικά στην απόδοσή τους και τους Πειραιώτες να παίζουν καλά μόνο στο πρώτο δεκάλεπτο! Πλέον, ο Ολυμπιακός καλείται να κάνει το δικό του “μπρέικ” μέσα στην Πόλη για να φέρει τη σειρά στα μέτρα του.

Tα δεκάλεπτα: 24-10, 37-34, 56-71, 78-82

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Οουόκαπ 9 (4/7 δίποντα, 0/4 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 6 ασίστ, 3 λάθη), Κάναν 6 (2/2 τρίποντα), Λαρεντζάκης, Φαλ 7 (2/3 δίποντα, 3/4 βολές, 9 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Σλούκας 18 (5/6 δίποντα, 2/4 τρίποντα, 2/2 βολές), Βεζένκοφ 18 (2/3 δίποντα, 1/4 τρίποντα, 11/11 βολές, 7 ριμπάουντ), Παπανικολάου 4, Μπόλομποϊ 2, Πίτερς 6 (1/2 δίποντα, 1/2 τρίποντα), Μπλακ, ΜακΚίσικ 8 (2/3 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 1/3 βολές)

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ (Ιτούδης): Μότλι 15 (6/10 δίποντα, 3/4 βολές), Μπίρσεν, Έντουαρντς 16 (4/8 δίποντα, 2/6 τρίποντα, 2/3 βολές), Μαχμούτογλου 2, Χέιζ 15 (3/5 δίποντα, 3/5 τρίποντα, 6 ριμπάουντ, 5 ασίστ), Μπιμπέροβιτς, Πιέρ 9 (3/8 δίποντα, 1/3 τρίποντα, 7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Τζεκίρι 1, Γκούντουριτς 8 (1), Ντόρσεϊ (2/4 δίποντα, 0/2 τρίποντα, 4/4 βολές), Καλάθης 8 (4/7 δίποντα, 3 ριμπάουντ, 4 ασίστ), Αντετοκούνμπο

Τα ομαδικά στατιστικά του Ολυμπιακού: 18/26 δίποντα, 7/22 τρίποντα, 21/25 βολές, 35 ριμπάουντ (28 αμυντικά – 7 επιθετικά), 16 ασίστ, 6 κλεψίματα, 4 μπλοκ, 14 λάθη

Τα ομαδικά στατιστικά της Φενέρμπαχτσε: 22/45 δίποντα, 7/20 τρίποντα, 17/22 βολές, 42 ριμπάουντ (21 αμυντικά – 21 επιθετικά), 21 ασίστ, 6 κλεψίματα, 7 λάθη

ΔΙΑΒΑΣΤΕ ΕΠΙΣΗΣ

ΕΠΟ: Προχωρημένες επαφές με AEL FC ARENΑ για να γίνει με κόσμο ο τελικός - Αντιδρά ο Δήμαρχος

Ολυμπιακός: Δύο αγωνιστικές κεκλεισμένων - Χωρίς κόσμο με Παναθηναϊκό

ΟΦΗ: Έγινε ντοκιμαντέρ η σεζόν 2021-22