ΠΑΣ Γιάννινα – ΟΦΗ 2-2: Aδίκησε τον εαυτό του..

ΟΦΗ
 clock 18:30 | 25/02/2024

Με τον βαθμό απέδρασε ο ΟΦΗ από τους «Ζωσιμάδες» στο παιχνίδι κόντρα στον ΠΑΣ Γιάννινα για την 24η αγωνιστική της Super League. Οι Κρητικοί αν και βρέθηκαν να χάνουν 2-0 από τον αντίπαλό τους στο πρώτο ημίχρονο, κατάφεραν στην επανάληψη να φτάσουν στην ισοφάριση (2-2) ενω μπορούσαν να πάρουν στο τέλος και τη νίκη.

Το αποτέλεσμα αυτό κράτησε τους Γιαννιώτες στις τελευταίες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα πριν την έναρξη των πλέι άουτ, ενώ σημειώνεται ότι για τον ΠΑΣ αυτό ήταν το τέταρτο συνεχόμενο εντός έδρας παιχνίδι του στο πρωτάθλημα που απέτυχε να πανηγυρίσει το τρίποντο.

Από την άλλη, ο ΟΦΗ αποσόβησε την παρθενική του ήττα με τον Τραϊανό Δέλλα στον πάγκο. Την ίδια στιγμή όμως, οι Κρητικοί συνεχίζουν να αγνοούν τη «γεύση» της νίκης σε εκτός έδρας αγώνα τους την τρέχουσα σεζόν στην κατηγορία.

Οι δύο ομάδες μπήκαν με διάθεση να παίξουν και να δημιουργήσουν ευκαιρίες και μόλις στο ένατο λεπτό οι γηπεδούχοι άνοιξαν το σκορ με το τέρμα που σημείωσε ο Ροσέρο από πάσα του Ριένστρα (1-0). Το γκολ αυτό έδωσε «πνοή» στους γηπεδούχους, που «φλέρταραν» εν συνεχεία και με ένα δεύτερο τέρμα, ώσπου στο 20’ είδαν τις επιθετικές τους προσπάθειες να αποφέρουν «καρπούς». Ο Ροσέρο αυτή τη φορά ήταν ο δημιουργός και από σέντρα του από τα αριστερά βρήκε στο δεύτερο δοκάρι τον Πέδρο Κόντε, ο οποίος με κεφαλιά πέτυχε το 2-0, φτάνοντας έτσι τα τρία γκολ σε δύο ματς (σ. είχε σκοράρει δις κόντρα στον Βόλο).

Ο ΟΦΗ από την άλλη, επιδίωκε με κάθετες μπαλιές να διασπάσει την άμυνα του ΠΑΣ. Τα μετόπισθεν των γηπεδούχων όμως λειτουργούσαν σωστά και η εστία του Βασίλη Σούλη παρέμεινε απαραβίαστη. Οι Κρητικοί δεν ήταν αποτελεσματικοί στο πρώτο μέρος και στο 7’ ο Μπάκου με κακό πλασέ απέναντι στον Σούλη έστειλε την μπάλα άουτ, ενώ στο 39’ ο τελευταίος εξαιρετικά σουτ του Ισέκα.

Μοιραία, με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου ο Δέλλας έκανε διπλή αλλαγή και πέρασε στο ματς τους Λουκάο και Λουίζ Φελίπε, ο οποίος πέρασε στην κορυφή της επίθεσης, με την ελπίδα να δείξει ο ΟΦΗ μία διαφορετική αγωνιστική «εικόνα».

Το γκολ του Μπάκιτς στο 69’ με ευθύβολο σουτ εκτός περιοχής, στην πρώτη τελική των φιλοξενούμενων στο δεύτερο ημίχρονο, έδωσε νέο ενδιαφέρον στο παιχνίδι, ώσπου στο 83’ ο διαιτητής καταλόγισε πέναλτι υπέρ του ΟΦΗ για χέρι του Μπάλαν στο σουτ του Μπάκιτς και ο τελευταίος το εκτέλεσε άψογα γράφοντας το 2-2 στο ματς. Ως το φινάλε οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να πετύχουν και την ανατροπή, αλλά δεν τα κατάφεραν.

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Κωνσταντίνος Κατοίκος (Αθηνών)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (4-3-3): Σούλης – Σόρια, Μπακαδήμας, Παντελάκης, Κιάκος – Λιάσος (87’ Λεό), Ριένστρα (74’ Καραχάλιος), Τζίνο – Οσέι Τούτου (91’ Ροζάλες), Κόντε (74’ Μπαλάν), Ροσέρο (86’ Ντεμίρ).

ΟΦΗ (4-2-3-1): Μπάουμαν – Μαρινάκης (46’ Λουκάο), Βούρος, Λαμπρόπουλος, Θοράρινσον – Γκαγέγκος (62’ Μεγιάδο), Μπάκιτς – Μπάκου, Τοράλ (69’ Νέιρα), Ριέρα (46’ Φελίπε Λουίζ) – Ισέκα (62’ Μοσκέρα).

Α1 ΕΠΣΗ: Ισόπαλο το ντέρμπι Δαμάστα-ΠΑΟΚ

Γ Εθνική: Σπουδαίες νίκες για ΠΟΑ ,Αλμυρό και ΑΟΑΝ