ΠΑΣ Γιάννινα - Αστέρας Τρίπολης 2-2: «Όρθιος» με 10 παίκτες ο ΠΑΣ(vid)

clock 20:03 | 21/12/2020

Πολύ σκληρός για να πεθάνει ο ΠΑΣ Γιάννινα. Αν και έπαιζε από το 54' με δέκα παίκτες λόγω αποβολής του Σιόντη, ισοφάρισε (2-2) με τον Κρίζμαν στο 86' τον Αστέρα Τρίπολης που δυο λεπτά νωρίτερα είχε γυρίσει το ματς!

Ο Αστέρας Τρίπολης  βρέθηκε μια...ανάσα από το διπλό με το τέρμα του Λουίς Φερνάντεθ (84') αλλά...πλήρωσε την αδράνειά του στη φάση του 2-2.

Σε έναν αγώνα μοιρασμένο, οι δυο ομάδες στο πρώτο ημίχρονο, είχαν από μία αναγκαστική αλλαγή, από ένα γκολ και από μία πολύ μεγάλη ευκαιρία. Στην επανάληψη, η εικόνα άλλαξε με την γρήγορη αποβολή (σωστή) του Σιόντη (54') για επικίνδυνο μαρκάρισμα στον Σίτο και ο Αστέρας Τρίπολης πήρε τον έλεγχο, κυνήγησε το δεύτερο γκολ κι αυτό ήρθε στο 84' με τον Λουίς Φερνάντεθ.

Η χαρά των Αρκάδων δεν κράτησε πολύ, αφού δυο λεπτά μετά ο Κρίζμαν με σουτ διαμόρφωσε το τελικό 2-2, με τον ΠΑΣ να παίρνει το βαθμό που είναι σαν νίκη!

Δικαιολογημένα τα παράπονα των γηπεδούχων, γιατί τρία λεπτά μετά την σωστή αποβολή του Σιόντη, ο Μπαράλες ύψωσε ψηλά το πόδι, χτύπησε άθελά του φυσικά στο πρόσωπο τον Εραμούσπε και είδε την κίτρινη κάρτα. Ο Αργεντινός φορ σαφώς θα μπορούσε σε αυτή τη φάση να δει και την κόκκινη κάρτα!

Διαιτητής: Ευαγγέλου (Αθηνών)

Σκόρερ: 23’ Παμλίδης, 86' Κρίζμαν – 34’ Μουνάφο, 84' Λουίς Φερνάντεθ

Κίτρινες: Βαλιέντε, Μπαράλες, Άλβαρες, Τσιφτσής (πάγκος), Χουτεσιώτης

Κόκκινη: Σιόντης (54’)

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Αργύρης Γιαννίκης): Χουτεσιώτης – Οικονομόπουλος (85' Σάλιακας), Κάργας, Εραμούσπε, Πίρσμαν – Κάστρο (8’ λ. τρ. Σιόντης), Ντομίνγκεθ, Νάουμετς (46’ Λεό), Ελευθεριάδης (63’ Παντελάκης) – Παμλίδης (63’ Λιάσος), Κρίζμαν

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ (Μίλαν Ράσταβατς): Παπαδόπουλος – Κώτσιρας, Σουάρεθ, Πέπε Καστάνο, Αλβάρες – Μουνάφο, Ιγκλέσιας 6 (40’ λ. τρ. Βαλιέντε) – Σίτο (89' Καπίγια), Ριέρα (74’ Λουίς Φερνάντεθ), Κρέσπι (74’ Τιλίκα) – Μπαράλες

ΟΦΗ: Θεραπεία ξανά ο Γιάννου

Super league: Νέα αναβολή στο ΑΕΛ - Λαμία