«Πάρτι» στην Τρίπολη-«Τρένο» στο Αγρίνιο ο ΠΑΟΚ

clock 21:41 | 15/12/2019

Παράσταση για έναν ρόλο είχαμε στο «Θεόδωρος Κολοκοτρώνης», αφού ο Ολυμπιακός ήταν εντυπωσιακός στον αγώνα με τον Αστέρα Τρίπολης για την 14η ημέρα της Super league. Η ομάδα του Πειραιά νίκησε εύκολα στην πρωτεύουσα της Αρκαδίας τον Αστέρα με 5-0 σημειώνοντας τέσσερα τέρματα στο πρώτο 45λεπτο με τους Μασούρα στο 5΄, Ποντένσε στο 9΄ και Ελ  Αραμπί στο 34' και  44΄ και ένα ακόμη στο Β΄ ημίχρονο με τον Μασούρα στο 73΄. Ο Αστέρας έπαιζε από το 16΄ με δέκα παίκτες λόγο αποβολής του Πασαλίδη.

Δεν δυσκολεύτηκε ο ΠΑΟΚ

Χωρίς δυσκολία ο ΠΑΟΚ πέρασε με ένα ακόμα νικηφόρο αποτέλεσμα από την έδρα του ουραγού Παναιτωλικού, νικώντας με 3-0 την ομάδα του Αγρινίου και συνεχίζοντας στην δρόμο για την διεκδίκηση και του φετινού πρωταθλήματος. Ο Δικέφαλος της Θεσσαλονίκης ήταν ουσιαστικός και σε ελάχιστες περιπτώσεις της αναμέτρησης και θεαματικός. Διεκδίκησε την ουσία και τους βαθμούς της νίκης εκμεταλλευόμενος το τραυματισμένο ηθικό των γηπεδούχων που για πρώτη φορά εδώ και αρκετά χρόνια βρίσκονται σε τόσο δεινή αγωνιστική και βαθμολογική θέση.

Ο Τσούπα Άκπομ με ασίστ και γκολ, σφράγισε το τρίποντο για τον ΠΑΟΚ στο Αγρίνιο, αφού με τις ενέργειες του, μετέτρεψε το 0-1 του Πέλκα (7’) σε 0-3 απέναντι στον ουραγό Παναιτωλικό. Ο Άγγλος στράικερ σέρβιρε το 0-2 στον Λημνιό στο 66’ με ωραία ασίστ, ενώ στο 69’ από ασίστ του Μίσιτς έκανε το 0-3, για να μείνουν στο ρετιρέ μαζί με τον Ολυμπιακό οι Θεσσαλονικείς.