Παράδοση στη Μαδρίτη

clock 00:45 | 13/12/2019

Δεν... κοίταξε στα μάτια, ούτε μια στιγμή, τη «βασίλισσα» Ρεάλ Μαδρίτης, στο Wizink Center, ο Ολυμπιακός, εν τη απουσία του αρχηγού του Βασίλη Σπανούλη. Παραδόθηκε στις ορέξεις της, γνωρίζοντας την ήττα με, 93-77, η οποία ήταν η 8η σε 13 αγωνιστικές για τους «ερυθρόλευκους». Η ανωτερότητα της Ρεάλ φάνηκε από την πρώτη περίοδο, δεν χωρούσε αμφισβήτηση και στηρίχτηκε στους διψήφιους Φαμπιάν Κοζέρ (18π.), Άντονι Ράντολφ (15π.), Ρούντι Φερνάντεθ (10π.) και Φακούντο Καμπάτσο (15π 6ασ.). Ο Ταβάρες (10ρ.) νίκησε στη «μονομαχία» τον Σέρβο σέντερ του Ολυμπιακού, Νίκολα Μιλουτίνοβ, κάτι που επηρέασε τη συνολική εικόνα των Πειραιωτών στο παρκέ. Η 3η περίοδος ήταν καταστροφική για τους παίκτες του Κεμζούρα, διάστημα στο οποία δέχτηκαν επιμέρους σκορ 31-18 και υπέπεσαν σε 7 λάθη (19 στο τέλος του αγώνα). Αυτή ήταν η 8η διαδοχική νίκη της ομάδας του Πάμπλο Λάσο και 10η στο σύνολο. Από τον Ολυμπιακό, καλύτερη απόδοση «έπιασαν» οι Ουίλ Τσέρι, Σάσα Βεζένκοφ, Τέιλορ Ρότσεστι και Ουίλι Ριντ.

Τα δεκάλεπτα: 21-10, 41-30, 72-48, 93-77