ΠΑΟΚ-Μαρσέιγ 0-1: Αποκλεισμός με ψηλά το κεφάλι (video)

παοκ  μαρσειγ
 clock 23:51 | 14/04/2022

Ο ΠΑΟΚ γνώρισε την ήττα και στην Τούμπα από τη Μαρσέιγ (0-1) και αποκλείστηκε από τη συνέχεια του Europa Conference League.

Ο Παγιέτ (34’) και πάλι το γκολ για τους Γάλλους, που είχαν κι άλλες ευκαιρίες για γκολ αλλά και σταθερό τον Μανταντά. Τεράστια ευκαιρία με τον Τσόλακ για τον ΠΑΟΚ στο 83’ να ισοφαρίσει…

Ο ΠΑΟΚ παρά την αναποδιά με τον Ελ Καντουρί, μπήκε φουριόζος στο ματς. Ήθελε να εκμεταλλευθεί τη δύναμη της έδρας, να αιφνιδιάσει τους Γάλλους αλλά το γκολ που έψαξε νωρίς δεν ήρθε αν και χάθηκαν ευκαιρίες στο 5’ (Βιεϊρίνια, Τσιγγάρας) και στο 10’ (Άκπομ) για να…ισοφαρίσει με το «καλησπέρα» το σκορ του πρώτου αγώνα στη Μασσαλία.

Η Μαρσέιγ είχε το δοκάρι από το λάθος του Ίνγκασον στο 26’ και στο 34’ πήρε κεφάλι με τον Παγιέτ, σε μια φάση όπου έκανε λάθος ο Κρέσπο αλλά και οι Ίνγκασον, Λύρατζης έχασαν τον Παγιέτ. Προς το τέλος του πρώτου μέρους, ο ΠΑΟΚ έβγαλε αντίδραση αλλά στις δύο καλές του στιγμές δεν μπόρεσε να σκοράρει.

Η Μαρσέιγ βγήκε από τα αποδυτήρια για το δεύτερο ημίχρονο, με στόχο να μην δώσει δικαιώματα και να…τελειώσει την πρόκριση. Κράτησε την μπάλα και έβγαινε με χαρακτηριστική ευκολία στην κόντρα. Οι παίκτες του Σαμπαόλι βρίσκονταν με κλειστά τα…μάτια αλλά παρά τις ευκαιρίες που έφτιαξαν δεν μπόρεσαν να κάνουν το 0-2 και να…τελειώσουν το ματς στο πρώτο 20λεπτο του β’ ημιχρόνου.

Ο Λουτσέσκου πέρασε τον Μιτρίτσα στα άκρα, γύρισε πιο πίσω και δίπλα στον Κούρτιτς ο Αουγκούστο στη μεσαία γραμμή και ο Μπίσεσβαρ ήταν ένα κλικ πίσω από τον Άκπομ. Ο ΠΑΟΚ είχε ζητήματα, γιατί κυνηγούσε στο σκορ αλλά και την μπάλα ενώ έχασε και τον Βιεϊρίνια με τραυματισμό (έφυγε κουτσαίνοντας όταν μετά το φάουλ του Αουγκούστο στο Χαρίτ ο τελευταίος έπεσε πάνω στον αρχηγό του ΠΑΟΚ). Κυρίως από στημένες μπάλες ο ΠΑΟΚ προσπαθούσε να δημιουργήσει προβλήματα αλλά ο Μανταντά ήταν σταθερός ενώ οι Θεσσαλονικείς είχαν ζητήματα με την πίεση ενώ οι γηπεδούχοι από την πλευρά τους δεν είχαν ένταση στο παιχνίδι τους και δεν μπορούσαν να...χαλάσουν την κυκλοφορία των Γάλλων.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο ΠΑΟΚ τα έπαιξε όλα για όλα για να ισοφαρίσει και να βάλει...φωτιά στο ματς αλλά το γκολ δεν ήρθε. Τσόλακ (83' τεράστια ευκαιρία), Μιτρίτσα (88'), Αουγκούστο (89') δεν μπόρεσαν να σκοράρουν.

Πρόκριση για Ρόμα, Φέγιενορντ και Λέστερ

Η Ρόμα που πήρε την "εκδίκησή" της απέναντι στην Μπόντο Γκλιμτ συντρίβοντάς την με 4-0 στη Ρώμη και η Φέγενορντ που πέρασε με μεγάλο "διπλό" απ' την Πράγα (3-1 τη Σλάβια) ήταν οι δύο επόμενες ομάδες που εξασφάλισαν τη θέση τους στους ημιτελικούς του Europa Conference League, την ώρα που ο ΠΑΟΚ δεν τα κατάφερε απέναντι στη Μαρσέιγ.

Στο "Olimpico" της Ρώμης, η Ρόμα του Ζοσέ Μουρίνιο δεν άφησε αυτή τη φορά το παραμικρό περιθώριο... αντίδρασης στη "σταχτοπούτα" της διοργάνωσης Μπόντο Γκλιμτ.

Απέναντι στην ομάδα που τους συνέτριψε στη φάση των ομίλων (6-1) και τους νίκησε και στον πρώτο προημιτελικό (2-1), οι "τζαλορόσι" έκαναν... περίπατο έχοντας ως μεγάλο πρωταγωνιστή τον Νικολό Τζανιόλο, ο οποίος σημείωσε χατ-τρικ, φτάνοντας στο εμφατικό 4-0 και στην άνετη πρόκριση στα ημιτελικά, όπου θα αντιμετωπίσουν τη Λέστερ.

Στο "Sinobo Stadium" της Πράγας, η Φέγενορντ δεν άφησε καμία ευκαιρία να πάει χαμένη απέναντι στη Σλάβια και ήταν όσο κυνική χρειαζόταν για να πάρει το "διπλό" με 3-1, πανηγυρίζοντας την πρόκρισή της στους "4", όπου θα βρει απέναντί της τη Μαρσέιγ, στο δρόμο προς τον τελικό της 25ης Μαΐου στην "Arena Kombetare" των Τιράνων.

Οι Ολλανδοί προηγήθηκαν μόλις στο 2' με τον Ντέσερς, όμως οι Τσέχοι αντέδρασαν κι έφεραν το ματς στα ίσα με τον Τραορέ στο 14'. Στο δεύτερο ημίχρονο, ωστόσο, η Φέγενορντ ήταν τρομερά αποτελεσματική, βρήκε άλλα δύο γκολ με τους Ντέσερς και Σινίστερα και πανηγύρισε μία δίκαιη πρόκριση.

Αναλυτικά τα αποτελέσματα και οι σκόρερ των β' αγώνων της προημιτελικής φάσης του Europa Conference League:

1. Αϊντχόφεν (Ολλανδία)-Λέστερ (Αγγλία)          1-2

(27΄ Ζάχαβι - 77΄ Μάντισον, 88΄ Περέιρα)

Α' αγ. 0-0: Προκρίθηκε η Λέστερ με συνολικό σκορ 2-1

2. Σλάβια Πράγας (Τσεχία)-Φέγενορντ (Ολλανδία)   1-3
(14΄ Τραορέ - 2΄, 59΄ Ντέσερς, 78΄ Σινίστερα)

Μόντε Κάρλο: Στα προημιτελικά ο Στέφανος Τσιτσιπάς

Κύπελλο ΕΠΣΗ: Στον τελικό ο Αλμυρός, 1-0 τον Πόρο σε επεισοδιακό ημιτελικό, πέρασε και ο ΠΟΑ