Κύπελλο ΕΠΣΗ: Στον τελικό ο Αλμυρός, 1-0 τον Πόρο σε επεισοδιακό ημιτελικό, πέρασε και ο ΠΟΑ

ΑΛΜΥΡΟΣ ΠΟΡΟΣ
 clock 18:09 | 14/04/2022

Ο Αλμυρός πήρε την πρόκριση για τον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΗ επικρατώντας με 1-0 του Πόρου στο γήπεδο του Κρουσώνα, στον πρώτο ημιτελικό, με τον οποίο «άνοιξε» η διοργάνωση του Final Four της διοργάνωσης. Το ματς σημαδεύτηκε από επεισόδια μεταξύ παικτών μετά τη λήξη.

Ο Αλμυρός ξεκίνησε ιδανικά στο ματς, καθώς μόλις στο 2ο λεπτό ο Πιετζαρκόμι κέρδισε πέναλτι από μαρκάρισμα του Ζαφείρη, με τον Γιαλούση να το εκτελεί εύστοχα για το 1-0.

Με την έναρξη του δευτέρου ημιχρόνου, το παιχνίδι έγινε πιο ενδιαφέρον μπροστά από τις δύο περιοχές, με τον Ντιατά να μην καταφέρνει να σκοράρει από κοντά με πλασέ στο 49’, τον Φραγκουλάκη να κάνει ένα δυνατό σουτ στο 62’ και την μπάλα να φεύγει άουτ, αλλά και τον Πόρο να φτάνει μία «ανάσα» από το 1-1 στο 65’ με τον Χανιωτάκη να αποκρούει το κοντινό σουτ του Καστελλιανάκη.

Ο Πόρος έμεινε με δέκα παίκτες στο 71ο λεπτό, όταν ο Αριστεινίδης αντίκρυσε την κόκκινη κάρτα λόγω φάουλ πάνω στον Ντιατά, λίγο πριν εκείνος μπει στην περιοχή και γίνει απειλητικός. Το τελευταίο μέρος του αγώνα ήταν αρκετά αμφίρροπο, με τον Πόρο να ψάχνει το γκολ της ισοφάρισης και τον Αλμυρό να προσπαθεί να απειλήσει με αντεπιθέσεις.

Οι παίκτες του Πόρου ζήτησαν πέναλτι στο 89ο λεπτό για ένα μαρκάρισμα πάνω στον Μπάμπη εντός περιοχής, όμως ο Ζαφείρης συνέχισε το παιχνίδι. Στο 92′ ο Καλαμιώτης αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα. Το 1-0 δεν άλλαξε, με την ομάδα του Γαζίου να παίρνει το «εισιτήριο» για τον μεγάλο τελικό του Σαββάτου.

Με το σφύριγμα της λήξης υπήρξε πολύ ένταση εικόνες στο γήπεδο του Κρουσώνα, με παίκτες των δύο ομάδων να «πιάνονται στα χέρια». Η ομάδα του Πόρου διαμαρτύρεται έντονα για τη διαιτησία του Ζαφείρη στο παιχνίδι, έχοντας παράπονα από αρκετές φάσεις!

Αλμυρός: Χανιωτάκης, Ντιονίσιο, Κοιλιάρας Γ., Γιαλούσης, Ξενοκτιστάκης, Ενγκουέμ, Μπρέγκνα(76′ Κουράκης), Φραγκουλάκης (85′ Γαρεφαλάκης), Ντιατά (75′ Κασαπάκης), Κοιλιάρας Δ, Πιερτζιάκομι

Πόρος: Ζαφείρης, Νάκας (50′ Στεφανάκης), Μπάμπης, Παγώνης, Παπαδομιχελάκης, Αριστεινίδης, Αζίζι, Καλαμιώτης, Καστελιανάκης, Ράπτης, Πήλιος

Πρόκριση στο φινάλε για τον ΠΟΑ

Ο ΠΟΑ πήρε την πρόκριση στον τελικό του Κυπέλλου ΕΠΣΗ, κερδίζοντας τον μαχητικό Ανθεστίωνα με 2-0 στον δεύτερο ημιτελικό του “Final 4” του Κρουσώνα. τα γκολ πέτυχαν ο Νικόλι στο 89' και ο Χρονάκης στο 92'

ΠΟΑ: Γιαγκιόζης, Μπολάκης, Κατσαρός (65′ Καϊμακαμούδης), Λουμπάκης, Σένκα, Κερμενίδης, Ολιβέιρα (65′ Ρουμπάκης), Σκουλάς (67′ Μεϊρέλες), Σαβουϊδάκης, Νικόλι, Αννιτσάκης

Ανθεστίων: Χρονάκης, Μακρογιαννάκης, Σφακιανάκης (73′ Χότζα), Γιούγκα, Δρακάκης, Βαρδής, Ανυφαντάκης, Τρουλάκης, Κεφάκης, Δρακούλης, Χριστοφοράκης

ΠΑΟΚ-Μαρσέιγ: Ραντεβού με την πρόκριση απόψε στην Τούμπα

Μπασκετ: Ο Βόβορας ξανά στο “τιμόνι” του Παναθηναϊκού