ΠΑΟΚ - Απόλλων Σμύρνης 4-1: Δυσκολεύτηκε για ένα ημίχρονο ο δικέφαλος

ΠΑΟΚ Απόλλων Σμύρνης
 clock 21:38 | 30/10/2021

Ο ΠΑΟΚ επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα μετά από την ήττα με 2-1 στο "Καραϊσκάκης" από τον Ολυμπιακό. Νίκησε με 4-1 τον Απόλλωνα Σμύρνης στην Τούμπα, με ξέσπασμα στο δεύτερο ημίχρονο, καθώς στα πρώτα 45 λεπτά ήταν στο 1-1.

Η «Ελαφρά Ταξιαρχία» αν και στο 5’ βρέθηκε πίσω στο σκορ με το πέναλτι του Σβαμπ, έφερε το ματς στα ίσα (1-1) στο 14’ με τον Παμλίδη μετά το λάθος των Τέιλορ, Πασχαλάκη και μέχρι και το τέλος του πρώτου ημιχρόνου κράτησε σχετικά εύκολα το 1-1, απέναντι σε έναν ΠΑΟΚ που δεν είχε φαντασία και τρόπο να φτάσει στην αντίπαλη εστία. Όταν το έκανε σε δύο περιπτώσεις (18’, 25’) ο Κότσαρης ήταν εκεί που έπρεπε.

Στην επανάληψη, ο ΠΑΟΚ επίσης είχε ζητήματα στη δημιουργία φάσεων αλλά κατάφερε στο 66’ και στο 72’ να...καθαρίσει τον αγώνα με Σβιντέρσκι, Μιχαηλίδη, σε ένα διάστημα όπου ο Απόλλων...ψαχνόταν αμυντικά αφού τραυματίστηκε στα πλευρά ο Λισγάρας (μεταφέρθηκε και στο νοσοκομείο), άλλος κεντρικός αμυντικός δεν υπήρχε και έτσι πέρασε στο κέντρο της άμυνας, ο δεξιός αμυντικός Αντώνης Ντεντάκης.

Στις καθυστερήσεις, με πέναλτι ο Αουγκούστο διαμόρφωσε το τελικό 4-1 για τον ΠΑΟΚ, σε μια φάση όπου ο Άκπομ φαίνεται να πέφτει μόνος σε μαρκάρισμα του Μπαξεβανίδη.

Διαιτητής: Koυτσιαύτης (Άρτας)

Σκόρερ: 5’ Σβαμπ (πέναλτι), 66’ Σβιντέρσκι, 72’ Μιχαηλίδης – 14’ Παμλίδης

Κίτρινες: Τσιλούλης, Ελ Καντουρί, Φατιόν, Μπαξεβανίδης,

ΟΙ ΣΥΝΘΕΣΕΙΣ ΤΩΝ ΔΥΟ ΟΜΑΔΩΝ

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Τέιλορ, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Βιεϊρίνια, Σβαμπ, Καντουρί, Α. Ζίβκοβτς, Αουγκούστο, Μπίσεσβαρ, Σβιντέρκι.

ΑΠΟΛΛΩΝΑΣ ΣΜΥΡΝΗΣ: Κότσαρης, Μπαξεβανίδης, Τουτουαρίμα, Ντομίνγκες, Λισγάρας, Φατιόν, Κάστρο, Παμλίδης, Μαρτίνες, Τσιλούλης, Ιωαννίδης