ΠΑΟΚ - Άγιαξ 2-2: Έμεινε όρθιος και παίζει τα ρέστα του στην Ολλανδία (video)

clock 22:07 | 06/08/2019

Ο ΠΑΟΚ δεν κατάφερε να κάνει την υπέρβαση, παρότι ανέτρεψε το εις βάρος του σκορ. Ο Δικέφαλος έμεινε στο 2-2 με τον Άγιαξ στην Τούμπα και πλέον το έργο του για πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League, δυσκολεύει...
To παιχνίδι ξεκίνησε ιδανικά για τους Ολλανδούς, οι οποίοι ευτύχισαν να προηγηθούν στην πρώτη επικίνδυνη επίσκεψη στα καρέ του ΠΑΟΚ. Μόλις στο 11' από εκτέλεση φάουλ του Ζιγιές ο Γιαννούλης άθελά του, έστειλε με κεφαλιά τη μπάλα στα δίχτυα του Πασχαλάκη για το 0-1.

Ο ΠΑΟΚ προσπάθησε να ισορροπήσει το παιχνίδι και στο τελευταίο 15λεπτο του ημιχρόνου ήταν εκρηκτικός. Στο 32', ο Μπίσεσβαρ βρήκε τον Γιαννούλη, εκείνος έστρωσε στον Άκπομ, ο οποίος με άψογο πλασέ ισοφάρισε σε 1-1. Στο 39' και πάλι από τα πόδια του Μπίσεσβαρ (εκτέλεση φάουλ), ο Λέο Μάτος πετάχθηκε στην καρδιά της ολλανδικής άμυνας και με κεφαλιά, έκανε το 2-1.
Ο Δικέφαλος δημιούργησε κι έχασε κι άλλες ευκαιρίες για γκολ, με αποκορύφωμα αυτήν του 43ου λεπτού, όταν ο Ζαμπά με εκπληκτική ενέργεια, βρήκε τον Πέλκα, ο οποίος σούταρε άουτ.
Το δεύτερο ημίχρονο ανήκε ολοκληρωτικά στον Άγιαξ. Στο 50' οι Ολλανδοί έφτασαν κοντά στην ισοφάριση, με τον Ταλιαφίκο να "σπάει" τη μπάλα στην περιοχή, ο Φαν Ντε Μπεκ την άφησε για τον Ζιγιές, όμως ο τελευταίος αστόχησε από καλή θέση. Το 2-2 ήρθε επτά λεπτά αργότερα και συγκεκριμένα στο 57'. Ο Φαν Ντε Μπεκ πήρε τη μπάλα από τον Ζιγιές μέσα στην περιοχή, την έκοψε και ο Βαρέλα στην προσπάθειά του να την διώξει την έστειλε πάνω στον Χούντελαρ, που με κόντρα την έστειλε στα δίχτυα.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Γιαννούλης, Κρέσπο, Βαρέλα, Εσίτι, Καντουρί, Ζαμπά (79' Στοχ), Μπίσεσβαρ (73' Ντούγκλας Αουγκούστο), Πέλκας (64' Λημνιός), Άκπομ.
ΑΓΙΑΞ: Ονανά, Βέλτμαν, Μαρτίνεθ, Σουρς, Ταλιαφίκο, Μαζράουι (82' Μάριν), Φαν Ντε Μπεκ, Μπλιντ, Ζιγιές (82' Νέρες), Ντόλμπεργκ (33' Χούντελαρ), Τάντιτς.